Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nameštanje mečeva ozbiljan problem u Evropi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
Nameštanje mečeva u sportu predstavlja ozbiljan problem u Evropi, navodi se u izveštaju o prevarama i nameštanju mečeva u sportu koji je pripremljen za Evropski parlament. Ta pojava, posebno kada je reč o fudbalu, pogađa većinu članica EU i zemalja koje imaju status kandidata, uključujući Srbiju, navodi se u izveštaju i preporučuje zajednički pristup i saradnja u rešavanju tog problema na nivou EU. Specijalni odbor Evropskog parlamenta za organizovani kriminal, korupciju i pranje novca raspravljao je 17. septembra o nameštanju mečeva i kriminalu u sportu, a nacrt preliminarnog izveštaja Evropskog parlamenta o tome očekuje se u oktobru.
"Nameštanje mečeva deluje kao manje važno pitanje, ali predstavlja ozbiljan problem u Evropi", navodi se u izveštaju koji je pripremila holandska poslanica Emin Bozkurt (Emine), članica grupe Socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu i članica Specijalnog odbora za organizovani kriminal, korupciju i pranje novca.
U izveštaju Bozkurtove se navodi da su otkrivene "snažne veze između fudbalskih i kriminalnih organizacija, posebno u istočnoj Evropi i na Balkanu".
Pozivajući se na studiju francuskog nezavisnog Instituta za međunarodne i strateške odnose (IRIS) Bozkurtova navodi se da su se u zemljama poput Rusije, Ukrajine, Bugarske i Srbije, pripadnici kriminalnih krugova infiltrirali u klubove i saveze i da deluju iznutra, a klubove koriste da bi prikrili svoje kriminalne aktivnosti.
"U tim i mnogim drugom zemljama, poput Nemačke, Italije i Turske, kriminalci ubeđivanjem, podmićivanjem i pretnjama utiču na igrače i sudije kako bi namestili mečeve", navodi se u izveštaju.
Bozkurtova je rekla da u sportu postoji "stalan rizik od korupcije" zbog nedostatka propisa, razvijene mreže klađenja putem interneta i direktnih veza sa organizovanim kriminalom. Pritom, pošto među članicama EU postoje razlike u kaznama, oni koji nameštaju mečave obično se odlučuju da to rade u zemljama sa blažim kaznama.
U izveštaju se navodi da nameštanje mečeva zbog složene prirode nije moguće uvek otkriti u svim sportovima. Navodi se, međutim, da su većina članica EU i četiri zemlje koje imaju stauts kandidata pogođenje skandalima u vezi sa nameštanjem mečeva.
U 19 od 27 članica i Hrvatskoj, Makedoniji, Srbiji i Turskoj registrovani su slučajevi nameštanja mečeva, dok u osam članica EU nije bilo zvaničnih slučajeva nameštanja utakmica. Postavlja se, međutim, pitanje da li u tim zemljama zaista nema nameštenih mečeva ili još nisu oktiveni, navodi se u izveštaju.
Background Specijalan Odbor Evropskog parlamenta za organizovani kriminal, korupciju i pranjen novca (CRIM) osnovan je u martu 2012. Mandat odbora ističe nakon godinu dana i može biti obnovljen na još sest meseci. Uloga odbora jeste da prouči i analizira ove kriminalne aktivnosti i pripremi sveobuhvatan plan za borbu protiv njih na nivou EU.
U EU namešteni mečevi su registrovani u Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Kipru, Češkoj, Estoniji, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji, Letoniji, Malti, Poljskoj, Portugaliji, Sloveniji, Španiji i Velikoj Britaniji. UEFA je saopštila da je pokrenula zvanične istrage u 19 od 27 članica i četiri zemlje koje imaju status kandidata, prenosi EurActiv.com.
Složenost finansija u sportu i ilegalno klađenje putem interneta pružaju idealne uslove za pranje novca, a iznosi dostižu više desetina miliona evra, navodi se u izveštaju.
Emin Bozkurt je naglasila da je to vid kriminala koji donosi velike prihode a retko se otkriva, dok su kazne vrlo niske.
Prema podacima konsultantske agencije za oblast industrije igara na sreću H2 gembling kapital (H2 Gambling Capital), svetsko tržište sportskog klađenja putem interneta značjano se povećalo proteklih godina sa 16,3 milijarde evra u 2004. na oko 50,7 milijardi evro 2012.
U većini članica EU ove vrste prevara i namšetanja mečeva nisu definisane kao krivično delo. U nekim zemljama propisane su minimalne novčane kazno od samo 100 evra a maksimalne zatvorske kazne do četiri godine. U izveštaju se navodi da je u EU i članicama malo toga konkretnog preduzeto da bi se pružila podrška sportskim organizacijama u borbi protiv uticaja organizovnaog kriminala.
Bozkurtova je, kao i više organizacija, pozvala da se zajednički pristupi tome da se nameštanje mečeva uvede kao krivično delo u članicama EU, da se utvrdi opšti pravni okvir na nivou EU, kao i da se potpišu sporazumi kako bi se koordinisale istrage.
Više organizacija je pokrenulo borbu protiv organizovanog kriminala u sportu uključujući Savet Evrope i Međunarodnu federaciju fudbalskih asocijacija (FIFA) koja je sa Interpolom sklopila partnerstvo vredno 20 miliona evra u cilju borbe protiv toga u Aziji. Evropske agencije Eurodžast (Eurojust) i Europol takođe sprovode istrage.
Evropska komearka za kulturu i sport Andrula Vasiliu (Androulla Vašiliou saopštila je da je tražila da se u narednom višegodišnjem budžetu EU za period 2014-2020. obezbede sredstva za borbu protiv "međunarodnih pretnji u sportu", uključujući nameštanje mečeva.
Evropski komesar za jedinstveno tržište Mišel Barnije (Michel Barnier) je nedavno najavio da će biti objavljen preldog akcionog plan o tome kako da se regulišu klađenje i kockanje Evropi.
Emina Bozkurt je predložila da Evropska komisija koordiniše saradnju različitih aktera i obezbedi platformu za diskusiju.
Izvor: EurActiv.com
Foto: sxc.hu
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|