Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropa preispituje snižene stope PDV
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je u sklopu reforme sistema poreza na dodatu vrednost (PDV) pokrenula javnu raspravu o sniženim stopama tog nameta. Građani, sektor biznisa i svi zainteresovani pozvani su da se do 3. januara izjasne o sniženim stopama i predlože izmene kako bi sistem PDV u EU bio jednostavniji i efikasniji. U EU članice moraju da zaračunavaju PDV po opštoj stopi od najmanje 15% ali imaju mogućnost da primenjuju i jednu ili dve snižene stope. Snižene stope PDV primenjuju se, zavisno od članice EU, na hranu, lekove, vodu, medicinska pomagala, u prevozu putnika, za knjige, socijalne, zdravstvene i stomatološke usluge, kao i sredstva za poljoprivrednu proizvodnju.
U skladu sa principima Strategije EU za PDV, pokrenute konsultacije biće fokusirane na tri sektora na kojima postoji potreba za izmenama kod primene nižih stopa PDV. Tako se od učesnika u raspravi traži da odgovore da li neka od sniženih stopa nepovoljno deluje na konkurenciju na jedinstvenom tržištu. Drugo pitanje odnosi se na eventualne izmene liste proizvoda i usluga na koje se PDV zaračunava po nižoj stopi jer su se članice o njoj dogovorile pre mnogo godina.
Zainteresovani za reformu evropskog sistema PDV treba da odgovore i na pitanje da li su neke snižene stope PDV u ovom trenutku kontradiktorne politici EU, s posebnim osvrtom na snižene stope za vodu, energiju, upravljanje otpadom i stanovanje. Konačno bi široke konsultacije trebalo da odgovore na pitanje kako, s obzirom na tehnološki razvoj, tretirati slične proizvode i usluge kod zaračunavanja PDV.
Svi ti odgovori za rezultat treba da imaju ukidanje sniženih stopa koje predstavljaju smetnju funkcionisanju internog tržišta, kao i nižih stopa PDV za proizvode i usluge čija se potrošnja obeshrabruje drugim politikama EU. Rrezultat bi trebalo da bude i oporezivanje slične robe i usluga po istoj stopi PDV.
Evropski komesar za poreze, carine, borbu protiv prevara i reviziju Algirdas Šemeta ocenio je da je krajnje vreme da se preispitaju snižene stope PDV.
"Članicama (EU) potreban je novi izvor prihoda a sektoru biznisa treba jednostavniji i jevtiniji poreski sistem. Sada preispitujemo da li su neke snižene stope PDV donele ono što je trebalo ili prave više problema nego što koriste", obrazložio je Šemeta.
Iz Komisije su poručili da je pokrenuta rasprava deo procesa ocene sistema PDV i da Komisija ne predlaže ukidanje nekih ili uvođenje novih sniženih stopa. Rezultati rasprave biće iskorišćeni u pripremi predloga za reformu sistema PDV koji će Komisija predstaviti iduće godine.
Članice EU uz opštu stopu PDV mogu da primenjuju i jednu ili dve snižene od minimalno 5% isključivo za prizvode i usluge sa restriktivne liste u aneksu Direktive EU o PDV. Tu jednostavnu proceduru komplikuju međutim brojna odstupanja uključena u Direktivu ili dozvoljena pojedinim članicama drugim aktima.
Opšta stopa PDV u EU kreće se od 15% u Luksemburgu do 27% u Mađarskoj. Sve zemlje osim Danske imaju i snižene stope PDV za određene proizvode i usluge. Danska ima samo opštu stopu PDV od 25%.
Snižene stope PDV, ali ne ispod 5%, primenjuju se robu i usluge sa liste utvrđene 2006. godine. U EU 12 članica primenjuje jedinstvenu sniženu stopu PDV a ostale imaju raspon pa se stopa zaračunava zavisno od proizvoda. Najnižu jedinstvenu sniženu stopu PDV ima Velika Britanija, od 5%, a najvišu Češka, od 14%.
Snižene stope PDV primenjuju se, zavisno od članice EU, na hranu, lekove, vodu, medicinska pomagala, u prevozu putnika, za knjige, socijalne, zdravstvene i stomatološke usluge, za poljoprivredne inpute itd.
Članice EU mogu da primenjuju i tzv. super snižene stope PDV, ispod 5%, za određene proizvode i usluge a na osnovu izuzetaka koji su dogovoreni u prvobitnim pregovorima o pristupanju za određeni prelazni period. Te stope imaju Španija, od 4%, Francuska, od 2,1%, Irska, od 4,8%, Italija, od 4%, i Luksemburg, od 3%, a primenjuju se uglavnom za hranu, knjige, lekove.
Takođe Irska, Belgija, Luksemburg, Austrija i Portugalija imaju posebne "parking" stope za određene proizvode i usluge. Te međustope ne mogu da budu niže od 12%.
Direktivom EU o PDV predviđene su i nulte stope PDV koje za određenu robu ili usluge primenjuje osam zemalja.
U Srbiji je od 1. oktobra povećana stopa PDV na 20% sa 18%. Snižena stopa PDV je 8% i primenjuje se na osnovne životne namirnice.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|