Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Obama ima ubedljivu podršku u Evropi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Oko 90% građana Evropske unije podržalo bi Baraka Obamu (Barack) na američkim predsedničkim izborima kada bi im bilo omogućeno da glasaju, pokazala su istraživanja javnog mnjenja uoči izbora u SAD. Većina anketiranih Evropljana navela je kao glavni razlog za davanje podrške Obami to što ne znaju mnogo o njegovom protivkandidatu iz redova Republikanske partije Mitu Romniju (Mitt Romney). Jedno od istraživanja, koje je prošle sedmice obavila britanska agencija Jugov (YouGov), pokazalo je da Evropljani smatraju da su Romnijeve ideje previše desničarske.
S druge strane okeana, istraživanja javnog mnjenja Rojtersa i agencije Ipsos ukazuju na neizvesnost predsedničkih izbora do kraja, budući da dvojica glavnih kandidata imaju gotovo istu podršku - Obama 47%, Romni 46%.
"Evropljani širom političkog spektra gledaju na predsednika Obamu kao na nekog ko je na istim talasnim dužinama", izjavila je potpredsednica delegacije Evropskog parlamenta zadužena za odnose sa SAD Sara Ladford (Sarah Ludford).
Obama je, međutim, kod kuće često kritikovan zbog toga što je previše evropski nastrojen. U Evropi, pak, Obama je pobrao simpatije zbog politike širenja zdravstvenog osiguranja, brige za siromašne, liberalnog odnosa prema rodnoj i seksualnoj orijentacije i politike prema klimatskim promenama.
Romni, s druge strane, nije uspeo previše da dotakne ljude svojom pričom o građanskim i ljudskim pravima i kompleksnošću svetske politike.
"Čajankom očaran Romni (konzervativnom frakcijom unutar Republikanske stranke) izgleda da je do krajnih granica zaoštrio svoju kritiku evropske fiskalne i socijalne politike sukobljavajući se tako sa modernom politikom Evrope", smatra Ladfordova.
To je, po svemu sudeći, uticalo na to da neki od evropskih političara javno podrže Obamu. Tako je francuski premijer Žan-Mark Ero (Jean-Marc Ayrault) prekršio diplomatski protokol otvoreno rekavši da se nada da će Obama pobediti. Slično su uradili i neki drugi visoki političari.
"Da sam američki državljanin, ne bih oklevao da glasam za Obamu", rekao je prošle sedmice u jednom intervjuu na radiju francuski ministar za evropske poslove Bernar Kaznev (Bernard Cazeneuve).
Vođa socijademokrata u nemačkom parlamentu Bundestagu Tomas Operman (Thomas Oppermann) kaže da Evropljani više vole Obamu jer za zalaže za socijalnu ravnopravnost i socijalnu pravdu.
"On je okončao ratove u Iraku i Avganistanu. On je za međunarodnu saradnju i on je okončao eru unilateralizma koju je uveo Džordž Buš (George Bush) i to je ono zbog čega je simpatičniji Evropljanima", rekao je Operman.
S druge strane, Evropa nije previše srećna zbog sve jačeg okretanja SAD ka kineskoj privredi koja je u velikoj ekspanziji.
"Moramo da shvatimo da Evropa više nije tako važna za američku spoljnu politiku i to takođe važi za Obamu", kaže nemački poslanik Operman i dodaje da Evropa mora da ozbiljnije radi na tome da zadrži svoj međunarodni uticaj i partnerske veze sa SAD.
SAD su i dalje najvažniji politički i trgovinski partner Evropske unije. Polovine ukupne spoljne trgovinske razmene EU otpada na SAD. Nivo direktnih stranih investicija u oba smera veoma je visok, tako da je to partnerstvo i dalje najjače u svetskim spoljnopolitičkim okvirima.
U EU znaju da će Romni, ako postane predsednik, biti daleko agresivniji od Obame. To je dodatni razlog za podršku drugom mandatu Obame.
Nedeljnik Ekonomist (Economist) primećuje da je Obama, uprkos šarenolikim rezultatima u svom prvom predsedničkom mandatu, uspeo da zaustavi depresiju američke privrede i to u trenutku kada je stopa nezaposlenosti rasla i do 800.000 radnih mesta mesečno.
"Obama je izvukao američku privredu sa ivice provalije i ostavio pristojan trag u spoljnoj politici. Tako da bi ovaj magazin radije stao uz đavola kojeg poznaje i ponovo ga izabrao", otvoreno je napisao glavi urednik Ekonomista Džon Majkltvejt (John Mickletwait).
Urednica digitalnog izdanja španskog magazina "Spoljna politika" Kristijana Mansano (Cristiana Manzano) smatra da Obama zaslužuje drugu priliku. Ona dodaje da u Španiji prevladava mišljenje da će američki predsednik svoju pravu vrednost pokazati tek u drugom mandatu.
Mansano podseća da je Španija poslednje četire godine u SAD imala privilegovan položaj, što nije bio ranije slučaj. Prema njenim rečima, 83% Španaca ima pozitivno mišljenje o Obami.
U Italiji Obama takođe uživa većinsku podršku. Poslanica u italijanskom parlamentu Fijama Nireštajn (Fiamma Nirestein) u svom blogu napisala je: "Mi poznajemo Obamu. Ljudi ga ne vole toliko kao što smo ga mi voleli pre četiri godine, ali im se i dalje dopada".
Italijani, Španci i Grci smatraju da su ugroženi krizom u Mediteranu, pre svega zbog građanskog rata u Siriji i dešavanjima u Libanu gde su takođe mogući sukobi. To je takođe jedan od razloga što Obama uživa podršku u tim zemljama zbog svog umerenijeg pristupa.
Izvor: euractiv.com i euractiv.rs
Foto: beta
Povezani sadržaj
|
|
|