Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropa nije bila prioritet u predsedničkoj kampanji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
U govorima dvojice glavnih kandidata za novog predsednika SAD, republikanca Mita Romnija (Mitt Romney) i demokrate Baraka Obame (Barack) Evropa nije imala prioritetno mesto kada je bilo reč o spoljnoj politici. Iako brojni analitičari i istraživanja javnog mnjenja ukazuju da je Evropa i dalje važna, čini se da je tokom predizborne kampanje dvojice kandidata ona bila na dnevnom redu samo kada se govorilo o problemima u Grčkoj. Grčka kriza dala je potrebne argumente američkoj desnici, koja je od početka skeptična prema projektu EU, što je uticalo i na američko blokiranje međunarodnih kanala pomoći za države evrozone koje su zapale u krizu.
Romni je tokom kampanje upozoravao na mogućnost "grčkog scenarija" ukoliko se nastavi sa potrošnjom onako kako to čini Obamina administracija. Obama je uzvraćao da će, ukoliko pobedi Romni, Ameriku čekati grčki scenario kada je u pitanju rast broja nezaposlenih i borba sa dužničkom krizom.
"Evro je uvek bio više politički projekat nego ekonomski, tako da nije iznenađujuće da je zapao u ozbiljne probleme", kaže istraživač anglo-američkih odnosa u Fondaciji Heritidž (Heritage Foundation) iz Vašingtona Ted Bromund. Ta fondacija poznata je kao vrlo uticajna u Americi pre svega zbog svoje savetodavne uloge republikanskih predsednika i učestvovanja u kreiranju spoljne politike za Republikansku partiju.
Bromund je u razgovoru sa novinarima iz Evrope rekao da SAD moraju d aprestanu da podržavaju političku i ekonomsku integraciju u EU jer to, prema njegovom mišljenju, samo dovodi do stvaranje nedemokratske federalne Evrope koja često ispoljava antiameričke stavove.
"Politički jedinstvena Evropa nije u interesu SAD i Kongres ne bi trebalo da podržava jačanje jedinstva unutar EU, uključujući tu i kritična područja spoljne politike i odbrane", rekao je Bromund.
S druge strane, u EU prevladava stav da je nivo razumevanja između Evrope i SAD znatno poboljšan poslednjih godina, ali da mnogi u Vašingtonu i dalje ne razumeju zapetljanost evropskog sistema vlasti.
"Iako pobeda Romnija neće značiti da se srušilo nebo i da je nastupio smak sveta, to bi svakako značilo drugačije američko prisustvo u međunarodnim odnosima, nalik na prve godine predsednikovanja Džordža Buša Mlađeg (George Bush). To bi manje odgovaralo obnavljanju transatlantskih odnosa", smatra direktor Be-Em-Ve centra (BMW Center) za nemačke i evropske studije na Univerzitetu Džordžtaun u Vašingtonu.
EU je ipak i dalje najznačajniji ekonomski partner SAD, a važi i obrnuto. Gotovo tri četvrtine direktnih stranih investicija u Ameriku dolozi iz EU, dok američke investicije u EU zauzimaju isto koliko i investicije svih drugih država zajedno.
Dve sile su čvrsto povezane ne samo trgovinskim vezama. Zbog svega toga postoji među brojnim analitičarima čvrsto uverenje da je "Evropa i dalje važna" za SAD. Profesor i direktor Centra za izuzetnost Evropske unije na Univerzitetu Pitsburg Ronald Linden kaže da su SAD i EU dva ključna saveznika.
"Kako je otvaranje novih radnih mesta i oporavak privrede glavna tema za američku javnost, obnavljanje rasta evropskih privreda ima značajnu ulogu u postupku ozdravljenja američke privrede", smatra Linden.
Ko god da pobedi na izborima u Americi, jasno je da će biti pojačan pritisak na Evropu da se više angažuje u međunarodnoj bezbednosti.
"Ko god da pobedi na izborima to će pojačati pozive Evropljanima da više utiču na bezbednost u svetu, a takođe i na preusmeravanje američke pažnje prema Pacifiku", kaže Klara Marin O'Donel (Clara Marina O'Donnell) iz Centra za evropske reforme.
I Obama i Romni zalažu se za bližu saradnju sa Evropom u odbrani, što je bitna promena u odnosu na stav koji je imala prethodna, Bušova administracija. Obama je i do sada imao primedbi na ponašanje Evrope prema krizi na Bliskom istoku, smatrajući da EU ne čini dovoljno da pomogne.
Verovatnije je da će, ko god da pobedi na izborima, novi ili stari američki predsednik više želeti da ojača saradnju sa Evropljanima nego da ulazi u nove konfrontacije.
Izvor: euractiv.com i euractiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|