Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Švedska i dalje najinovativnija država Evrope
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Sever Evrope prednjači kada je u pitanju inovativnost na evropskom kontinentu. Kako se navodi se u novom izveštaju o regionalnim inovacijama za 2012. godinu Evropske komisije, po stepenu inovativnosti i dalje prednjači Švedska, država koja i dalje drži vodeće mesto kada su u pitanju ekonomski rast i kreiranje novih poslova. Iza Švedske na drugom mestu je Danska, zatim slede Nemačka i Finska. Studija je pokazala da među članicama EU postoji veliki stepen različitosti kada je u pitanju inovativnost.
Izveštaj se odnosi na 190 regiona u EU, zatim Hrvatsku, Norvešku i Švajcarsku. Svi regionu podeljeni su u četiri grupe na osnovu stepena razvoja. U prvu grupu, koja je nazvana lideri u inovativnosti, ušao je 41 region, u drugu grupu nazvanu sledbenici u "inovativnosti" ušlo je 58 evropskih regiona.
U treću grupu, koju čine regioni sa umerenim stepenom inovativnosti, ušlo je 39 regionu, dok je u poslednju, najmanje razvijenu grupu po pitanju inovativnosti ušlo 52 regiona.
Gledano po državama, od 16 regiona u Nemačkoj njih 12 ušlo je u prvu grupu u kojoj su lideri u inovacijama. U Finskoj je tri od pet regiona ušlo u prvu grupu, dok je u Švedskoj u grupu sa najboljim ušlo pet od osam regiona.
Od najrazvijenijih država samo je u Danskoj većina regiona ušla u drugu grupu, dok su dva od pet regiona ušla u grupu inovativnih predvodnika.
Studija je pokazala da stepen inovativnosti varira u zavisnosti od regionalnih razlika. Skoro sve evropske države imaju regione na različitom stepenu inovativnog napredka.
Najbolji primer za to su Francuska i Portugal. U tim državama ima regiona koji pripadaju i prvoj, vođećoj grupi, kao i četvrtoj, najmanje inovativnoj grupi regiona.
Slične varijacije postoje u Finskoj, Italiji, Norveškoj, Španiji, Velikoj Britaniji, Češkoj, Holandiji i Švedskoj. Sve te države imaju bar po jedan region u tri različite inovativne grupe.
Najhomogenije države po pitanju inovativnosti su Mađarska, Poljska, Grčka i Slovačka, gde svi regioni osim jednog ulaze u kategoriju umerene inovativnosti. Najnerazvijeniji regioni po stepenu inovativnosti su u Bugarskoj i Rumuniji gde je većina regiona ili čak svi ušlo u poslednju kategoriju.
U analizi je uočena jedna pravilnost a to je da je u skoro svim držvama region u kojem je glavni grad te države po pravilu najrazvijeniji. U nekim državama region glavnih gradova po svojim rezultatima nadmašuje ukupan nacionalni nivo te zemlje po stepenu inovativnosti čak za dve grupe. To je slučaj u Češkoj i Portugalu čije prestonice su ušle u grupu inovativnih lidera, dok je većina ostalih regiona u državi slabija za dve grupe.
Izveštaj konstatuje da su skoro sve države, u odnosu na 2011. godinu, zabeležile pomak u stepenu inovativnosti regiona. Međutim, taj napredak još nije toliki da bi se EU dovoljno približila globalnim liderima u inovativnosti - SAD, Japanu i Južnoj Koreji.
"Izveštaj je pokazao da postoji zaostatak za SAD kada je u pitanju istraživačka aktivnost na najvišem nivou. Hitno nam je potrebno da u prostor evropskog istraživačkog koncepta ubrizgamo svežu kompetitivnost, stvorimo vrhunske rezultate i privučemo svetske talente", ocenila je evropska komesarka za istraživanje, nauku i inovacije Mojri Gigan Kvin (M�ire Geoghegan-Quinn).
Najveći jaz među 27 članica EU leži i dalje u privatnom sektoru kada su u pitanju inovacije. EU ipak i dalje ima jasnu prednost nad zemljama u razvoju poput Kine, Indije, Brazila, Rusije i Južne Afrike. Od svih tih država Kina je zemlja koja najbrže hvata priključak.
"Ovogodišnji rezultati jasno ukazuju da je potrebno uložiti dodatne napore za ubrzanje inovativnosti. Ukoliko želimo da smanjimo zaostatak za našim glavnim ekonomskim partnerima i prevaziđeno postojeću krizu, inovacije su nešto što mora da privuče našu pažnju", izjavio je komesar za industriju Antonio Tajani.
Izvor: euractiv.rs i euractiv.com
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|