Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kompanije iz EU uprkos krizi ulažu u razvoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Vodeće kompanije u Evropskoj uniji, uprkos ekonomskoj i finansijskoj krizi, nastavile su da ulaganjima u istraživanja i razvoj unapređuju konkurentnost. U prošloj godini firme sa sedištem u EU povećale su ulaganja u istraživanja i razvoj za 8,9% nakon rasta od 6,1% u 2010. godini. Rast investicija kompanija iz EU u istraživanja i razvoj u 2011. godini bio je samo neznatno manji od rasta u SAD od 9%, ali i viši od globalnog proseka od 7,6% i takođe daleko viši od rasta u Japanu od 1,7%. Tojota najviše na svetu ulaže u istraživanja i razvoj a od evropskih kompanija Folksvagen.
Izveštaj Evropske komisije za 2012. godinu o ulaganjima u istraživanja i razvoj obuhvatio je 1.500 kompanija vodećih investitora u tu oblast u svetu. Među 50 kompanija koje su najviše uložile na globalnom nivou 15 je iz EU, 18 je američkih a 12 japanskih.
Na čelu globalne liste kompanija koje su najviše uložile u istraživanja i razvoj u prethodnoj godini bio je japanski proizvođač automobila Tojota dok je evropski Folksvagen na trećem mestu globalne liste i prvi u EU sa investirane 7,2 milijarde evra.
Nedavno objavljeni podaci evropske statističke agencije Eurostat pokazali su da je ukupna javna i privatna potrošnja za istraživanja u EU porasla u 2011. godini na 2,03% bruto domaćeg proizvoda (BDP) sa 2,01% BDP u 2010. Ocenjuje se da je to u najvećoj meri rezultat povećanja potrošnje privatnog sektora za razvoj i istraživanja. EU planira da ukupna potrošnja javnog i privatnog sektora za istraživanja do 2020. godine dostigne 3% BDP.
"Investicije u istraživanja i razvoj kompanija u EU su od izuzetne važnosti u borbi za rast i radna mesta. Mi treba da odgovorimo na ambicije privatnog sektora povećanjem ulaganja u istraživanja i razvoj na nacionalnom i evropskom nivou. Lideri EU treba da pošalju jasnu poruku usvajanjem ambicioznog budžeta za Horajzon 2020, naš budući program za istraživanja i razvoj", istakla je evropska komesarka za istraživanja, inovacije i nauku Mer Džioigan-Kvin (Máire Geoghegan-Quinn).
Horajzon 2020. je novi program EU za istraživanja i inovacije koji je Komisija predstavila u sklopu predloga budžeta za 2014-20. Komisija je u cilju podsticaja istraživanja i inovacija kao "motora" privrednog rasta i zapošljavanja predložila za taj program budžet od 80 milijardi evra dok je tekućim Okvirnim programom (FP7) predviđeno 55 milijardi.
Podaci iz izveštaja pokazuju da američke kompanije i dalje prednjače u odnosu na one iz EU po ulaganjima u istraživanja i razvoj, što se objašnjava velikim brojem haj-tek firmi u SAD. Prošle godine su kompanije iz SAD u istraživanja i razvoj uložile 178,4 milijarde evra a kompanije iz EU 144,6 milijardi.
Background Istraživanje je obavljeno na 1.500 kompanija koje učestvuju sa gotovo 90% u ukupnim investicijama firmi u istraživanja i razvoj u svetu. Merena je vrednost ukupnih ulaganja bez obzira gde su realizovana. Od ukupnog broja kompanija, 405 je iz EU, 503 iz SAD, 296 iz Japana a 296 iz drugih zemalja, uključujući Švajcarsku, Južnu Koreju, Kinu, Indiju i još 23 zemlje. Svaka od tih zemalja je u 2011. godini u istraživanja i razvoj uložila po najmanje 35 miliona evra.
Najveći rast ulaganja u istraživanja i razvoj ubeležile su kompanije sa sektora informaciono-komunikacione tehnologije, poput Huaveija (Huawei) koji je povećao investicije za 48,4% u 2011, Epla (Apple) sa rastom od 36,3% i STmikroelektroniksa (STMicroeleectronics) sa 34,5%.
Ostale kompanije sa liste 100 najvećih po ulaganjima u istraživanja i razvoj uglavnom su sa sektora auto-industrije i industrije delova. Od kompanija iz EU na toj listi izdvojili su se proizvođači vozila BMW sa rastom investicija od 21,6% i Reno sa 19,4%.
U EU je rast ulaganja u istraživanja i razvoj predvodilo povećanje od 16,2% na automobilskom sektoru. Taj sektor ima najveći udeo u ukupnim investicijama u istraživanja i razvoj u EU od 25%.
Kompanije iz Nemačke, koje obezbeđuju trećinu ukupnih privatnih ulaganja u istraživanja i razvoj u EU, u prošloj godini povećale su izdvajanja za tu oblast za 9,5% , britanske kompanije su ubeležile rast od 13,1% a francuske od 7,6%.
Izveštaj je pokazao i da je Unija atraktivno mesto za ulaganja u istraživanja i razvoj za kompanije izvan EU, kao i da su strane investicije u tu oblast značajn izvor zapošljavanja i konkurentnosti u Evropi.
Kompanije iz SAD posebno su povećale troškove za ulaganja u istraživanja i razvoj u Evropi - na 23 milijarde dolara u 2008. godini sa 12 milijardi u 2000. Američke kompanije troše deset puta više na istraživanja i razvoj u EU nego u Kini i Indiji zajedno.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|