Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Starenje populacije ugrožava EU11
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.02.2013. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Zemlje iz grupe EU11 (10 članica Evropske unije i Hrvatska, koja će sredinom 2013. godine ući u EU) više će osetiti posledice starenja populacije nego druge iz EU, prognoziraju u Svetskoj banci. Analitičari globalnog kreditora upozoravaju da će, ako ne bude reformi, "osetljive" grupe, posebno žene, najteže pogoditi demografske promene. Prognozira se da će za manje od četiri decenije više od trećine ukupne evropske populacije biti starije od 60 godina dok će četvrtina biti starija od 65. Svetska banka privredni rast regiona EU11 u 2013. prognozira na nešto više od procenat.
U grupi EU11 su Bugarska, Češka, Slovačka Estonija, Letonija, Litvanija, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovenija i Hrvatska.
Svetska banka u najnovijem Redovnom ekonomskom izveštaju za EU11 navodi da je napredak nauke i tehnologije poslednjih decenija, uz poboljšanja u socijalnoj i ekonomskoj sferi, doprineo povećanju očekivanog života bez presedana i to širom sveta, kako u razvijenim, tako i u manje razvijenim zemljama.
U proseku je očekivani životni vek u zemljama u razvoju od sredine prošlog veka do kraja prve decenije 21. veka povećan za 26 godina a u najmanje razvijenim zemljama za 19 godina.
Očekuje se da starenje populacije donese ekonomske teškoće svim zemljama koje imaju taj problem ali će posledice biti najveće u najmanje razvijenim zemljama koje najčešće nemaju dovoljno sredstava da adekvatno odgovore na takav izazov.
Među zemljama koje će se suočiti sa naraslim ekonomskim pritsicima zbog starenja društva su i one iz grupe EU11. Zato Svetska banka sa partnerima iz EU11 analizira posledice starenja i radi na politikama i merama koje bi mogle da im pomognu da održe i povećaju ekonomski rast uprkos starenju populacije.
Starenje društva za posledicu ima smanjenje udela radno aktivne populacije u ukupnoj, kao i povećanje troškova za negu starijih.
Smanjenje obima radne snage koje će se, prema očekivanjima, u celoj Evropi pokazati u naredne četiri decenije biće posebno ozbiljan problem za zemlje iz grupe EU11 kojima će dodatno ometati ekonomski razvoj. Svetska banka prognozira da će, ako se sadašnji trend nastavi, broj radnika na tržištu rada u EU11 opasti za više od 35% do 2050. godine.
"Starenje populacije otežaće zemljama iz grupe EU11 dostizanje prihoda koji su prosečni za EU ali ekonomske politike mogu da potru te negativne efekte", ocenila je ekonomistkinja Svetske banke i autorka izveštaja Galina Vinčelete (Gallina Vincelette).
U izveštaju se napominje da pri kreiranju politika za povećanje privrednog rasta treba voditi računa o "kompleksnosti" fenomena starenja i preporučuju, pored ostalog, podizanje starosne granice za penzionisanje i povećanje učešća visokokvalifikovanih u ukupnoj radnoj snazi.
Kako se navodi, vlade u EU, ali i van Unije, postavljanjem za prioritet socijalnih i ekonomskih politika koje će umanjiti efekte demografskih promena mogu da stvore ekonomsku klimu u kojoj ljudi sa starenjem prosperiraju.
Mršav rast zbog neizvesnosti u okruženju
Ovogodišnji ekonomski rast grupe EU11 Svetska banka prognozira na 1,3%, što predstavlja samo umeren oporavak nakon prošlogodišnjih nešto manje od procenat.
"Recisija u zoni evra nastavlja da ograničava performanse EU11. U uslovima neizvesnosti, čak i taj umeren rast pokazuje da se politike utvrđene u zoni evra uspešno sprovode kako bi se izbeglo ozbiljnije pogoršanje stanja na međunarodnom finansijskom tržištu", kazala je Vinčelente.
Zemljama grupe EU11 se u izveštaju savetuje da, kako bi očuvale i ubrzale rast, vode odlučne ekonomske politike na dva fronta - da nastave sa mudrom makroekonomskom politikom da bi podstakle poverenje na finansijskim tržištima i da uklone strukturne barijere za privredne aktivnosti kako bi realizovale potencijale ekonomskog rasta na srednji rok.
U izveštaju se takođe grupi EU11 preporučuju mere za povećanje mobilnosti radne snage, veću održivost javnih finansija, prilagođavanje sistema socijalne zaštite demografskim promenama, kao i harmonizacija regulativa preko granice.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Svetska banka
 Povezani sadržaj
|
|
|