Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Proširenje EU na listi prioriteta mađarskog predsedavanja      

Objavljeno : 18.11.2010. | Ažurirano : 19.11.2010. Štampa El. pošta bookmark
 

Mađarska očekuje da će 2011. biti ključna godina za proces integracije zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju. Kao država članica koja preuzima predsedavanje EU od Nove godine, Mađarska će nastaviti da insistira na proširenju Unije, a sigurna je da će to činiti i Poljska koja će predsedavati EU u drugoj polovini 2011, preneli su novinarima iz Srbije izvori u mađarskom Ministarstvu spoljnih poslova.

 

Proširenje je pozicionirano na četvrtom mestu na listi prioriteta mađarskog predsedavanja. Najveći napredak u procesu evropske integracije u idućoj godini treba da očekuje Hrvatska, koja je i najviše odmakla na putu ka punopravnom članstvu u Uniji. Predstavnici Ministarstva spoljnih poslova su izrazili uverenje da će tokom njihovog predsedavanja Hrvatska završiti pregovore o članstvu. Nakon toga sledi potpisivanje sporazuma o pristupanju Uniji i njegova ratifikacija.

 

U tom smislu će iduća godina biti veoma važna za proces evropske integracije Zapadnog Balkana, jer će Hrvatska postati prva zemlja regiona koja će potpisati ugovor o pristupanju EU. Time će praktično EU potvrditi spremnost da prihvati zemlje regiona u svoje članstvo. Ono što čini 2011. godinu tako važnom je i to što će ostale zemlje Zapadnog Balkana ili krenuti u pregovore o članstvu ili dobiti status kandidata za članstvo na osnovu kojeg će biti otvoreni pregovori o pristupanju EU.

 

"Završetak pregovora o članstvu i pristupanje Hrvatske EU biće dobar signal za sve zemlje regiona Zapadnog Balkana", ocenili su predstavnici Ministarstva spoljnih poslova Mađarske na sastanku sa novinarima koji su organizovali Ambasada Mađarske u Beogradu i Kancelarija za evropske integracije.

 

Oni su izrazili zadovoljstvo odlukom Saveta ministara EU da prosledi kandidaturu Srbije Evropskoj komisiji. Prema njihovim tvrdnjama, EU sada može da se "opusti", jer je na Beogradu da uradi domaći zadatak i odgovori na Upitnik Komisije na osnovu kojeg će ona izraditi mišljenje o kandidaturi Srbije za članstvo. Međutim, Mađarska je, kako tvrde, spremna da pomogne u svakoj oblasti u kojoj Srbiji bude bila potrebna pomoć, dok priprema odgovore na pitanja Komisije.

 

Mađarska, kao buduća predsedavajuća EU, očekuje da će kandidatura Srbije za članstvo u Uniji biti odobrena u jesen iduće godine. "Ne mogu da kažem da će tada početi i pregovori o članstvu, ali smatram da je sam status kandidata za članstvo u EU veliki korak napred. Komisija je takođe spremna da da veoma detaljnu 'mapu puta' Srbiji kako da se pripremi za pregovore o članstvu", rekao je izvor Ministarstva spoljnih poslova u Budimpešti.

 

Background

Mađarska preuzima predsedavanje EU 1. januara 2011. godine. Predsedavanje EU se sprovodi po sistemu rotacije i traje šest meseci. Određena zemlja počinje predsedavanje 1. januara, a završava ga 30. juna. Naredna država preuzima od nje predsedavanje 1. jula i završava ga za Novu godinu.

 

EU trenutno predsedava Belgija, a od Nove godine će to biti Mađarska. Od 1. jula iduće godine predsedavanje će preuzeti Poljska, koju će u prvoj polovini 2012. godine zameniti Danska. Predsedavanje EU će od Danske u drugoj polovini 2012. godine preuzeti Kipar.

 

Kada je reč o ostalim zemljama koje su u procesu proširenja, Mađari očekuju da se ubrza proces integracije Turske koji je "veoma spor". Takođe su razočarani i što pregovori sa Makedonijom o članstvu u EU još nisu počeli, pošto ona ima bilateralni nesporazum sa Grčkom oko naziva zemlje. Mađarska očekuje da će taj problem biti rešen, ali takođe smatra da EU treba da bude "proaktivna" i napravi prodor ka rešavanju nesuglasica.

 

Tokom mađarskog predsedavanja, očekuju se i pripreme za pregovore o članstvu Crne Gore u EU, o čijoj je kandidaturi za prijem u Uniju Komisija početkom novembra dala pozitivno mišljenje. Albanija još nije dobila preporuku Komisije za status kandidata, pošto nije ispunila potrebne uslove.

 

Osvrćući se na Kosovo, predstavnici mađarskog ministarstva su naveli da se ono još nije našlo na njihovoj agendi jer za sada imaju ograničen portfolio predsedavanja.

 

Umesto velikih događaja ili konferencija na kojima bi okupili zemlje Zapadnog Blakana i predstavnike EU, Mađari žele da tokom predsedavanja imaju "stalni dijalog sa partnerima u regionu".

 

Prioriteti: Rešavanje romskog pitanja i nova radna mesta

 

Prvu grupu prioriteta mađarskog predsedavanja EU čine ekonomski rast i nova radna mesta. Na čelu agende je i socijalna inkluzija, rešavanje romskog pitanja, demografija, jačanje ekonomske saradnje država članica i debata o novom finansijskom okviru EU.

 

Jača Evropa, odnosno jačanje evropske kohezije drugi je prioritet mađarskog predsedavanja. U okviru tog prioriteta predviđen je i rad na reformi postojećih evropskih politika, među kojima važno mesto zauzima poljoprivredna politika EU, kao i zajednička evropska energetska politika.

 

Treći prioritet je približavanje Evrope građanima, jačanje saradnje u oblasti pravosuđa i unutrašnjih poslova i širenje "šengenskog prostora", dok četvrti prioritet čine proširenje i saradnja sa susedstvom. U oblasti te saradnje pre svega se misli na "Istočno partnerstvo" koje je EU sklopila sa grupom od šest istočnih zemalja – Jermenijom, Azerbejdžanom, Belorusijom, Gruzijom, Moldavijom i Ukrajinom.

 

Prioriteti uglavnom ne zavise mnogo od predsedavajuće EU. Na listi glavnih poslova koje treba uraditi tokom šestomesečnog predsedavanja su uglavnom poslovi zaostali iz prethodnog perioda ili oni koji se neočekivano nametnu tokom predsedavanja. Primer je romsko pitanje, za koje se nije očekivalo da će biti jedno od ključnih problema za rešavanje u idućoj godini, pošto je to pitanje praktično stavljeno na evropsku agendu u leto ove godine, kada je Francuska počela proces deportacije Roma u Bugarsku i Rumuniju.

 

Osim toga, na agendi predsedavanja moraju da se nađu i akcioni planovi, strategije i drugi dokumenti koji su predviđeni bilo za usvajanje ili kreiranje tokom određene godine. I prethodna predsedavajuća ume da prebaci poslove na sledeću državu članicu koja preuzima predsedavanje posle nje. To su neke stvari na koje Mađarska, kao predsedavajuća u ovom slučaju, ne može da utiče jer su ranije "skrojene" i ona ih jednostavno mora staviti na agendu svog predsedavanja. Na osnovu toga je praktično kreirano 90% programa predsedavanja.

 

Prema tvrdnjama predstavnika Mađarskog ministarstva spoljnih poslova, preostaje mali manevarski prostor, pa tek nekih 10% plana predsedavanja predstavlja "okvir za želje", odnosno ono što sama predsedavajuća može da izabere kao važno pitanje za svoju agendu.

 

Mađarska je u završnici priprema za predsedavanje EU. Prema okvirnom planu predsedavanja, u prvoj polovini iduće godine biće održan samit EU i zemalja Istočnog partnerstva, sastanak ministara finansija zemalja članica EU, kao i 17 neformalnih sastanaka Saveta ministara EU. Sajt na kojem će se naći sve važne informacije o predsedavanju Mađarske EU biće postavljen 20. decembra.

 

Na agendi i mađarsko vino

 

Ukupni troškovi koji prate predsedavanje EU će u slučaju Mađarske iznositi 77 miliona evra. Za pripreme za predsedavanje je u 2010. godini izdvojeno 23 miliona evra, a u 2011. će biti izdvojeno 54 miliona. Predstavnici Mađarske biće zaduženi za organizaciju samita, konferencija i drugih važnih sastanaka na nivou EU, kao i sastanaka između te organizacije i drugih zemalja i partnerskih organizacija.

 

Deo novca planiranog za predsedavanje će, na primer, otići na iznajmljivanje 200 folksvagenovih automobila koji će služiti za prevoz članova delegacija na skupove koje će organizovati Mađari.

 

Za Mađare će predsedavanje biti izuzetna prilika da predstave svoju kuhinju, ali i vino koje nema popularnost kakvu ima francusko, iako je, po njihovim tvrdnjama, izuzetnog kvaliteta. Na skupovima koje organizuju će zato diplomatama i drugim učesnicima nuditi svoje najbolje vino. Čak će i svu hranu koju planiraju da služei kuvati u vinu.

 

Mađarskoj će ovo biti prvo predsedavanje EU. O složenosti predsedavanja EU govori činjenica da se Mađari za to spremaju već tri godine. Pripreme obuhvataju izbor i obuku činovnika koji će raditi na poslovima predsedavanja, budžet, logistiku, administraciju, učenje jezika i ostalo.

 

Izazov Mađara neće biti samo da pokušaju da poguraju evropsku ekonomiju pogođenu krizom i da pokažu kulinarske sposobnosti, već i da objasne mađarskoj javnosti i političarima da će zemlja šest meseci, počev od 1. januara 2011, nastupati u ime EU, a ne svoje ime.

 

"Preuzimanjem predsedavanja vi postajete glas 27 zemalja članica EU, a ne samo Mađarske", naveo je izvor iz Ministarstva spoljnih poslova Mađarske, ukazujući da je jako teško objasniti domaćim političarima da period predsedavanja EU nije vreme a ni mesto za isticanje mađarskih nacionalnih interesa.

 

Autor: Mirjana Pantić

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA