Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Đaci spremniji od učitelja za digitalnu eru
|
|
|
|
|
Objavljeno : 17.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Učenici i učitelji u Evropi spremni su za digitalno doba, broj kompjutera u školama je udvostručen od 2006. godine a većina škola je "umrežena" zahvaljujući informacionim i komunikacionim tehnologijama (ICT). Ipak, digitalne veštine i znanja nisu svuda isti i potrebno je, pored ostalog, podržati nastavnike da đacima prenesu digitalna znanja. Istraživanje korišćenja digitalne tehnologije u školama u Evropi pokazalo je da samo jedan od četvoro devetogodišnjaka i polovina šesnaestogodišnjaka pohađa "visoko digitalno opremljenu školu", kao i da petina srednjoškolaca nikada ili gotovo nikada nije koristila kompjuter na časovima u školi.
U izveštaju koji je objavila Evropska komisija ukazuje se na potrebu integrisanog pristupa učenju ICT veština u školama, što ne znači samo veće investicije u infrastrukturu, već i veća ulaganja u obuku učitelja, nagrade za nastavnike koji u učionicama koriste ICT i kreiranje koordinacionih tela za ICT.
Komisija je na nivou EU preporučila da se radi na smanjenju razlika u korišćenju ICT u nastavi među članicama, podrže projekti učenja uz pomoć digitalnih tehnologija, kao i visokokvalitetna obuka učitelja. Preporučeno je i redovno praćenje napretka u korišćenju digitalnih tehnologija i digitalne sposobnosti.
"ICT veštine i obuka moraju da budu dostupni svim đacima i učiteljima, ne samo 'srećnicima'. Želimo da naši mladi ljudi koriste ICT od samog početka školovanja i želimo učitelje koji će podeliti svoja znanja", istakla je potpredsednica Komisije za digitalnu agendu Neli Kros (Neelie Kroes).
Background Istraživanje su sproveli Juropien skulnet i Univerzitet u Liježu. To je treće evropsko istraživanje korišćenja ICT u školama a prvo u kojem su direktno anketirani đaci.
Istraživanje je sprovedeno između januara 2011. i novembra 2012. godine u 27 članica EU, Hrvatskoj, Norveškoj, Turskoj i Islandu. U četiri zemlje (Nemačka, Island, Holandija i Britanija) bilo je malo odgovora da bi se doneli pouzdani zaključci pa su rezultati doneti na osnovu više od 190.000 odgovora iz 27 zemalja.
Prethodno istraživanje, iz 2005. godine, bilo je koncentrisano mahom na ICT infrastrukturu a ne na to kako se ICT koristi u školama.
Komesarka za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i mlade Andrula Vasiliu (Androulla Vassiliou) rekla je da EU mora više da ulaže u razvoj i korišćenje ICT u školama ocenjujući da će se Evropa vratiti na put održivog rasta samo ako bude imala dobro obučene za ICT radnike koji mogu da doprinesu inovacijama i preduzetništvu.
"Kreatori politike i školske uprave moraju da se usmere na konkretne mere na nivou škola da podrže korišćenje ICT u nastavi i ulože u nove modele obuke", istakao je Mark Durando, direktor Juropien skulneta (European Schoolnet), mreže 30 evropskih ministarstava obrazovanja sa sedištem u Briselu.
Đaci
Svaki četvrti devetogodišnjak u Evropi, pokazalo je istraživanje, uči u digitalno visoko opremljenoj školi što znači sa novom opremom, brzim internetom i visoko umreženom (veb sajt, mejlovi za đake i učitelje, lokalna mreža, virtuelno učenje). U takvim školama uči polovina evropskih šesnaestogodišnjaka.
Takođe je istraživanje potvrdilo da đaci iz škola koje imaju zvaničnu politiku za korišćenje ICT češće i više koriste ICT u učenju.
Razlike među zemljama postoje i najbolju opremu imaju đaci u nordijskim zemljama (Švedskoj, Finskoj, Danskoj) dok prava oprema najčešće nedostaje učenicima u Poljskoj, Rumuniji, Italiji, Grčkoj, Mađarskoj i Slovačkoj.
U većini škola laptopovi, tableti i netbuk računari zamenili su desktop kompjutere.
Takođe je istraživanje pokazalo da manjak ICT opreme ne znači i manjak interesovanja i u nekim zemljama se kopmjuteri najviše koriste baš u školama koje nemaju najbolju opremu - u Bugarskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, na Kipru.
Iz istraživanja proizlazi i da u EU jedan kompjuter u školama koristi tri do sedam đaka a da su dve trećine kompjutera u školama u računarskim kabinetima.
Ocenjuje se i da je za veće korišćenje ICT od ključnog značaja da joj deca imaju pristup i kod kuće i u školi.
Nastavnici
Većina nastavnika ukazuje da je za veće korišćenje ICT u školama neophodna radikalna promena politike.
Učitelji su generalno uvereni i pozitivni prema korišćenju ICT u nastavi i ističu da su dobro obučeni za ICT nastavnici važniji od najnovije ICT opreme za prenošenje digitalnih znanja i veština.
Međutim, kako naglašavaju, obuka nastavnika za ICT retko je obavezna i zato ih većina u slobodno vreme ovladava ICT veštinama.
Navodi se i da nastavnici češće koriste kompjutere za pripremanje predavanja nego što ih koriste na predavanjima.
Naredni koraci
Rezultati istraživanja i preporuke biće uvršćeni u realizaciju Digitalne agende čiji je cilj da se unaprede digitalne veštine Evropljana.
Takođe će rezultati koristiti u sprovođenju programa Velika koalicija za digitalna radna mesta i drugim inicijativama Evropske komisije čiji je cilj da obezbede da nove generacije znaju kako da funkcionišu u umreženom društvu.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|