Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija među 13 zemalja koje nisu završile digitalizaciju
|
|
|
Objavljeno : 15.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Prelazak na digitalno emitovanje TV signala sa analognog do kraja 2012. godine okončalo je 26 od 39 evropskih zemalja među kojima nije Srbija. U Srbiji je prvobitno planirano da emitovanje isključivo digitalnog TV signala počne u aprilu 2012. ali je počelo jedino probno emitovanje. Preporučeni rok u EU da do kraja 2012. završe prelazak na digitalno emitovanje nije ispunilo ni nekoliko članica Unije ali su zato neke zemlje van EU, poput Hrvatske, Švajcarske, Norveške i Islanda, završile digitalizaciju.
Podaci pokazuju da je gledaocima u Evropi na raspolaganju više od 11.000 TV kanala a digitalizacija će im omogućiti bolji kvalitet zvuka i slike, raznovrsniji sadržaj i više TV programa.
Sporazumom GE06 pod okriljem Međunarodne telekomunikacione unije (ITU), agencije UN, evropske zemlje obavezale su se da do 17. juna 2015. pređu sa analognog na digitalno emitovanje TV signala. Srbija je taj sporazum potpisala 2006. godine.
Srbija kasni
Prema oceni iz Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, digitalizacija u Srbija je u "kritičnoj fazi", što je posledica ozbiljnih problema i otvorenih pitanja iz ranijeg perioda.
Među problemima, kako je za Euraktiv Srbija rekao državni sekretar za telekomunikacije Stefan Lazarević, jesu i neprecizno definisane pojedine karakteristike distribucione mreže za digitalno emitovanje i nedostatak nekih zakonskih i podzakonskih akata, kao i glavnih projekata za uspostavljanje distribucione mreže.
Lazarević je ukazao i na prezagušenost radio-frekvencijskog spektra Srbije, što dodatno otežava proces prelaska sa analognog na digitalno emtiovanje.
Takođe, usled manjka slobodnih frekvencija ne može da se koristi sva oprema dobijena od EU u okviru projekta "Podrška procesu prelaska na digitalno emtiovanje u Srbiji".
Državni sekretar je naglasio da se Srbija nalazi u goroj situaciji od drugih zemalja što se tiče stanja predajničkih lokacija, jer su mnoge bile oštećene u bombardovanju, a nedostaje i detaljna analiza stanja lokacija predviđenih da budu deo mreže za digitalno emitovanje.
Da bi se proces digitalizacije pokrenuo, Ministarstvo je formiralo Radnu grupu u kojoj su i predstavnici Republičke agencija za elektronske komunikacija (RATEL) i preduzeća Emisione tennika i veze (ETV) sa ciljem da se ubrzaju aktivnosti na prelasku na digitalni signal.
"Najvažnije je da je rad na procesu digitalizacije, posle duge stagnacije, zahvaljujući radu Radne grupe konačno nastavljen", istakao je Lazarević dodajući da su otklonjene brojne nedoumice i da se pripreme za izradu projekata, kao i analiza stanja predajničkih lokacija, ubrzano odvijaju.
Takođe je, prema rečima Lazarevića, ubrzan rad na zakonskim i podzakonskim aktima od značaja za završetak procesa i otvorena diskusija o pitanju prezagušenosti spektra. Urađen je i novi akcioni plan sa jasno definisanim rokovima.
Državni sekretar za telekomunikacije kazao je da veliku podršku na projektu pruža EU zahvaljujući čijoj donaciji je, između ostalog, nabavljena i instalirana oprema na nekoliko lokacija, odnosno uspostavljena inicijalna mreza za emitovanje digitalnog signala.
U Ministarstvu se nadaju da će Srbija uspeti da ceo posao završi do juna 2015. i dodaju da u narednih nekoliko meseci treba da pripreme detaljan plan prelaska na digitalno emitovanje kojim će biti precizirana dinamika prelaska pojedinačnih regija.
Na digitalnu TV još nije prešlo pet članica EU
Prema podacima Evropske audiovizuelne opservatorije, informacionog portala evropske audiovizuelne industrije koji prati 39 zemalja, u prošloj godini prelazak na digitalnu TV u EU okončali su Irska, Velika Britanija, Italija, Litvanija, Portugalija i Slovačka, čime je ukupan broj članica EU koje su to uradile dostigao 22.
Ove godine na digitalnu TV treba da pređu Grčka, Poljska i Bugarska, Mađarska bi to trebalo da uradi ove ili sledeće godine a Rumunija 2015.
Van EU, u 2013. prelazak sa analognog na digitalni signal trebalo bi da okonča Makedonija dok bi Bosna i Hercegovina taj posao trebalo da završi sledeće godine.
Crna Gora, Albanija, Rusija i Turska planirale su da pređu na emitovanje digitalnog TV signala u 2015. godini i tako ispune rok iz sporazuma GE06.
U 2012. u EU 369 novih TV kanala
Prema podacima Opservatorije, u 2012. godini u EU je pokrenuto 369 novih televizijskih kanala na svim platformama (digitalna, kablovska, satelitska) od kojih je 40% bilo HD odnosno visoke rezolucije. Istovremeno su zatvorena 62 kanala prema 143 u 2011. godini.
Na kraju 2012. godine na evropskom televizijskom tržištu bilo je više od 11.000 kanala. Od toga je 8.270 kanala bilo iz EU prema 7.600 u 2011, pokazuju podaci MAVISE, baze podataka o TV kanalima i TV kompanijama iz 35 evropskih zemalja (EU, Hrvatska koja u EU ulazi u julu, kandidati i potencijalni kandidati).
Od 11.000 kanala na raspolaganju gledaocima u Evropi, 51% su bili regionalni ili lokalni a ostalo nacionalni i internacionalni.
Gledano prema žanru, u Evropi (na svim platformama) dominiraju sportski kanali a slede zabava, opšti i filmski kanali.
Prošla godina bila je značajna i za provajdere digitalnih TV kanala koji se plaćaju i sada su na raspolaganju u 21 zemlji Evrope od kojih su 17 članice EU. U prošloj godini pokrenuto je 86 novih digitalnih kanala prema 56 u 2011. i 50 u 2010. godini.
Prema podacima MAVISE, na kraju 2012. godine broj kanala u digitalnoj mreži u članicama EU uključivao je 456 besplatnih nacionalnih i internacionalnih kanala, 529 onih koji se plaćaju i više od 1.000 lokalnih i regionalnih kanala.
Na nivou 39 članica Evropske audiovizulene opservatorije, bilo je 514 besplatnih nacionalnih i internacionalnih kanala, 700 koji se plaćaju i više od 1.000 lokalnih i regionalnih.
Izvor: Euractiv.rs
Foto:Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|