Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Među opasnim proizvodima najviše odeće i igračaka
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropske zemlje u 2012. godini su Evropskom sistemu upozoravanja potrošača (RAPEX) prijavile 2.278 potencijalno opasnih proizvoda isključujući prehrambene, što je za rezultat imalo preduzimanje neophodnih mera za zaštitu zdravlja i bezbednosti potrošača. Upozorenja na opasne proizvode u 2012. je bilo za 26% više nego 2011. godine, što se može pripisati boljem radu i saradnji vlasti u zemljama EU. Više od polovine opasnih proizvoda potiče iz Kine a među prozvodima koji mogu da predstavljaju rizik za potrošače najviše je odeće i igračaka.
RAPEX je sistem EU za brzo upozoravanje na potencijalno opasne po potrošače neprehrambene proizvode. Zahvaljujući tom sistemu, na tržištu se brže identifikuju i sa njega pre povlače proizvodi koji mogu da budu rizični za potrošače, poput dečije odeće, tekstila ili električnih aparata koji ne ispunjavaju bezbednosne standarde.
Podaci o izveštavanju o opasnim proizvodima za 2012. se odnose na 27 članica EU i Norvešku, Island i Lihtenštajn.
Evropski komesar za zdravlje i potrošačku politiku Tonio Borg ocenio je da zahvaljujući snažnijoj saradnji na nivou EU potrošači sada mogu da računaju na veću bezbednost proizvoda dodajući da Evropa konstantno unapređuje sposobnost da zaštiti građane od opasnih proizvoda široke potrošnje.
Istakavši da je sistem RAPEX ključan u naporima EU da se zaštite potrošači, Borg je podsetio da je Evropska komisija ranije ove godine predložila i nove propise o bezbednosti proizvoda i nadzoru tržišta.
Prošlu godinu, kako je objavila Evropska komisija, obeležila je i pojačana aktivnost carinskih službi širom EU koje su tokom godine poslale 144 upozorenja na ozbiljan rizik koji preti od nekih proizvoda.
Posebno aktivne bile su carine Španije i Finske koje su sistemu RAPEX dostavile 55 odnosno 29 upozorenja od kojih se najviše odnosilo na igračke, kozmetiku i električne aparate.
Najviše se povlači odeća
U 2012. godini 34% korektivnih mera zbog nebezbednih proizvoda registrovano je u kategoriji odeće, tekstila i modnih artikala. Slede igračke koje su u ukupnom broju preduzetih mera učestvovale sa 19%, električni aparati i oprema sa 11%, motorna vozila sa 8% i kozmetika sa 4%.
Najčešće korektivne mere su zaustavljanje i zabrana prodaje, povlačenje sa tržišta ili poziv potrošačima da vrate proizvod i odbijanje uvoza na carini.
Od ukupno 2.278 upozorenja, 1.938 se odnosilo na proizvode koji predstavljaju ozbiljan rizik za potrošače a ostala su bila za proizvode umerenog rizika ili su bila informativnog karaktera.
U najvećem broju slučajeva proizvodi su nosili rizik od povrede (586 upozorenja ili 25% ukupnog broja). Sledi hemijski rizik koji je evidentiran u 18% slučajeva a zatim rizik od gušenja (17%) i od udara struje (13%).
Kao rizična zbog mogućnosti povrede ili gušenja uglavnom je bila dečija odeća sa vrpcama, poput kupaćih kostima.
Među proizvodima zabranjenim u EU u 2012. godini bile su i krema za izbeljivanje kože sa hidrokinonom, čija je upotreba u kozmetici i sredstvima za ličnu higijenu zabranjena, i plastične lutke koje zbog materijala od kojeg su napravljene predstavljaju hemijski rizik.
Najviše upozorenja na proizvode iz Kine
Prošle godine 58% ukupnog broja obaveštenja o proizvodima koji predstavljaju ozbiljan rizik odnosilo se na proizvode iz Kine uključujući Hongkong, 17% se odnosilo na zemlje Evropskog ekonomskog prostora, za 11% je nepoznat izvor a 14% odlazi na ostale.
S obzirom na brojnost opasnih po potrošače proizvoda iz Kine, EU blisko sarađuje sa tom zemljom na razmeni informacija. Uskoro će Kina i EU emitovati i seriju video zapisa kako bi kineskim proizvođačima i evropskim uvoznicima pružili informacije o bezbednosti proizvoda.
EU i Kina su najveći trgovinski partneri u svetu. Kina je vodeći isporučilac u EU i drugi po veličini kupac evropskh proizvoda posle SAD. Istovremeno je EU drugi po veličini izvoznik u Kinu posle Japana.
Kada je reč o opasnim proizvodima koji potiču iz EU, od ukupno 330 upozorenja na proizvode poreklom iz Nemačke odnosilo se 60, na proizvode iz Italije 49 a na one iz Bugarske 45.
Podaci Komisije pokazuju i da je pet zemalja pokrilo 56% svih upozorenja na proizvode koji predstavljaju ozbiljan rizik po zdravlje i bezbednost potrošača dostavljenih sistemu RAPEX. Pri tome je polovina članica sistema u 2012. izvestila o više opasnih proizvoda nego godinu dana ranije.
Iz Mađarske su u 2012. u sistem RAPEX stigla 294 upozorenja na neprehrambene proizvode rizične po bezbednost ili zdravlje ljudi, iz Bugarske 271, Španije 199, Nemačke 167 a iz Velike Britanije 146.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|