Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU će oživeti pregovore sa Turskom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Članice Evropske unije odlučile su da ožive pregovore sa Turskom o članstvu koji tri godine stoje i postigle načelni dogovor o otvaranju novog poglavlja kasnije ove godine. Uslov za otvaranje novog poglavlja biće pozitivan izveštaj Evropske komisije u oktobru. U proteklih osam godina Turska je otvorila samo 13 poglavlja a zatvorila jedno. Pregovore je Turska počela kada i Hrvatska ali, za razliku od te zemlje koja ulazi u EU za nekoliko dana, Ankaru čeka još dosta posla na putu ka Uniji. Ulazak u EU sada podržava trećina građana Turske a pre dve godine su za EU bile tri četvrtine.
Ministri inostranih poslova EU dogovorili su se 25. juna u Luksemburgu da se otvori poglavlje 22 koje se odnosi na regionalnu politiku. Međutim, zvanično otvaranje tog poglavlja biće pokrenuto na jesen, ako oktobarski izveštaj Komisije sa ocenom situacije u Turskoj bude pozitivan.
Zvanično otvaranje očekivalo se ove nedelje ali su ga Nemačka i još neke članice EU blokirale zbog situacije u Turskoj, odnosno zbog nedavne represije nad antivladinim demonstrantima u Istanbulu i drugim gradovima.
Šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu istakao je zadovoljstvo što je "prepreka koje stoji na putu odnosa EU i Turske prevaziđena".
Iz Davutoglove kancelarije poručili su i da Turska ostaje odlučna da ispuni ekonomske i političke kriterijume koje traži EU "uprkos svim preprekama koje se postavljaju pred nju".
Prvobitno je bilo planirano da se novo poglavlje u pregovorima Turske i EU otvori već ove nedelje ali su Nemačka i još neke članice blokirale plan zbog straha da bi se to moglo shvatiti kao podrška akcijama protiv turskih demonstranata.
Prema ocenama analitičara, pomeranje početka pregovora o novom poglavlju za jesen je dobar znak za nemačku kancelarku Angelu Merkel koja se zalagala za pregovore posle seprtembarskih izbora u Nemačkoj. Konzervativci nemačke kancelarke se protive članstvu Turske u EU.
Ministri spoljnih poslova EU nastojali su da postignu kompromis po pitanju Turske kako bi doprineli ispunjavanju dugoročnog cilja uspostavljanja bliskih veza sa tom zemljom koja je članica NATO i uticajan "igrač" na Bliskom istoku.
"Iako smo bili uznemireni reakcijom na nedavne mirne proteste u Turskoj, verujem da je proces pristupanja EU najefikasnije oruđe kojim možemo da utičemo na plan reformi u Turskoj", istakao je irski ministar spoljnih poslova Emon Gilmor (Eamon Gilmore).
Protesti u Turskoj počeli su 31. maja u Istanbulu i ubrzo se pretvorili u demonstracije protiv autoritativne vlasti premijera Redžepa Taipa Erdogana.
Erdogan, koji je u premijerskoj fotelji već deset godina, negira da postupa autoritativno i kao dokaz svoje popularnosti navodi rezultate izbora iz 2011. godine. Tada se osvajanjem 50% glasova njegova partija vratila na vlast a Erdogan je dobio treći mandat.
U dvonedeljnim sukobima demonstranata i policije u Turskoj četovro ljudi je poginulo a oko 7.500 je povređeno.
Turska i Hrvatska krenule zajedno ka EU ...
Turska je počela pregovore o prijemu u EU 2005. godine, ali je od tada slabo napredovala. Od 35 poglavlja Turska je otvorila samo 13 a osam je zamrznuto zbog teritorijalnog spora sa Kiprom.
Uz spor sa Kiprom, pregovore usporava i to što se neke članice EU protive prijemu u blok muslimanske zemlje sa 76 miliona stanovnika.
Do sada je Turska zatvorila samo jedno poglavlje u pregovorima sa EU - o nauci i istraživanjima.
Inače, Turska je pregovore o članstvu počela kada i Hrvatska, koja ih je u međuvremenu i završila i 1. jula postaje 28. članica EU.
Pregovori sa Turskom stoje već tri godine a izveštaj Evropske komisije o napredovanju Ankare ka EU iz oktobra 2012. godine ukazao je na brojne bojazni oko stanja demokratije i ljudskih prava.
Podrška ulasku u EU u Turskoj u padu je zbog kašnjenja sa pregovorima. Kako pokazuju nova istraživanja javnog mnjenja, danas ulazak Turske u EU podržava oko 30% građana prema više od 70% u 2011. godini.
Turska je prošle godine od EU dobila pomoć za neophodne institucionalne reforme od 856 miliona evra.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|