Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U EU 39% radnih mesta zavisi od prava intelektualne svojine
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Više od trećine radnih mesta u Evropskoj uniji zavisi od prava intelektualne svojine (IPR), poput patenata, trgovinskih marki ili prava na dizajn, pokazalo je novo istraživanje čije će rezultate u Briselu iskoristiti da unaprede politike na tom sektoru. U Evropi je udeo industrija koje u radu intenzivno koriste prava intelektualne svojine u zaposlenosti i bruto domaćem proizvodu viši nego u SAD. Koliko je pitanje intelektualne svojine značajno za EU pokazuje i podatak iz izveštaja da industrije intenzivne po pitanju intelektualnih prava učestvuju sa oko 90% u trgovini EU sa svetom.
Analiza, koju su zajedno uradili Evropska služba za patente sa sedištem u Minhenu (Nemačka) i Služba za harmonizaciju i unutrašnje trzište sa sedištem u Alikanteu (Španija), pokazala je da prava intelektualne svojine donose 39% evropskih ekonomskih aktivnosti u vrednosti od 4,7 hiljada milijardi evra godišnje.
U studiju "IPR intenzivne industrije: doprinos ekonomskim performansama i zapošljavanju u Evropi" definisani su biznisi u kojima su prava intelektualne svojine suštinski važan deo poslovnih aktivnosti. Uključeni su patenti, trgovinske marke, pravo zaštite dizajna i oznake geografskog porekla i u izveštaju se zaključuje da je polovina industrije EU intenzivna po pitanju intelektulane svojine. Među njima su vodeće evropske industrije, uključujući inženjering, nekretnine, finansije, osiguranje, proizvodnju vozila, maloprodaju, proizvodnju lekova i kompjutera.
Predstavljajući rezultate istraživanja evropski komesar za untrašnje tržište Mišel Barnije (Michel Barnier) rekao je da će izveštaj "pomoći da se dalje unapredi kreiranje politike bazirano na činjenicama". On je podsetio da se u EU radi na novoj industrijskoj strategiji, kao i na napore koji se ulažu u razvoj oruđa za zaštitu npr. poslovne tajne, dodajući da je "ubeđen da prava intelektualne svojine imaju značajnu ulogu u podsticanju inovacija i kreativnosti".
"Izveštaj je pokazao da je korišćenje prava intelektualne svojine u ekonomiji sveprisutno: od haj-tek industrija, do proizvodnje sportske opreme, kompjuterskih igrica i igračaka. U svim tim industrijama se intenzivno koriste prava intelektalne svojine i to ne jedno, već često i više njih", rekao je evropski komesar, preneo je EurActiv.com.
Predsednik Evropske službe za patente Benoa Batisteli (Benoît Battistelli) istakao je da patenti, posebno malim i srednjim preduzećima, ali i istraživačkim centrima i univerzitetima, "otvaraju vrata" ka novcu i poslovnim partnerima.
Izveštaj će biti od koristi i u pregovorima EU i SAD o Transatlantskom partnertsvu u trgovini i investicijama u kojima će pravo intelektualne svojine zauzeti važan deo.
Poređenje sa SAD
Istraživanje slično evropskom sprovela je 2012. godine Američka služba za patente i trgovinske marke u saradnji sa nadležnim državnim telima.
Barnije je istakao da su oba izveštaja (američki i evropski) ukazala da je udeo industrija koje u radu intenzivno koriste prava intelektualne svojine u zaposlenosti i bruto domaćem proizvodu viši i Evropi nego u SAD. I, mada obe zemlje imaju tradiciju zaštite prave intelektualne svojine, razlike postoje pa, npr. kod patenata u Evropi ima manje komplikacija nego u SAD.
"SAD i EU veoma snažno štite prava intelektualne svojine i Transatlantsko partnerstvo nam pruža priliku da zajedno radimo kako bi obezbedili da se standardi poštuju i širom sveta", kazao je američki trgovinski predstavnik u Briselu Majkl Froman (Michael Fromann).
Novi evropski izveštaj poslužiće i Evropskoj službi za patente, koja će iduće godine početi jedinstvenu registraciju patenata, i to za praćenje konkurentnosti novih patenata na svetskom tržištu.
Proces jedinstvene registracije patenata doprineće pojednostavljanju procedure jer trenutno patenti moraju posebno da se registruju u svakoj članici EU. Zato je registracija patenata u EU po važećem sistemu i do 60 puta skuplja nego u Kini.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|