Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropa nastoji da spreči krađu poslovne tajne
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je predložila nove propise s ciljem da zaštiti poslovnu tajnu od nelegalnog preuzimanja, korišćenja i otkrivanja. Krađa poslovne tajne u Evropskoj uniji je u porastu i ove godine je četvrtina kompanija prijavila krađu. Predloženim propisima usklađuju se definicije te nelegalne prakse i predlaže zabrana uvoza proizvoda koji su nastali zahvaljujući krađi poslovne tajne. Digitalni sektor i druge haj-tek industrije najčešće su žrtve krađe poslovne tajne. U Komisiji ističu da su SAD po zaštiti poslovne tajne više "svetlosnih godina" ispred EU.
Prema istraživanju čiji su rezultati objavljeni u julu, petina kompanija u Evropskoj uniji navodi da im je u poslednjih deset godina ukradena poslovna tajna, u brojnim slučajevima i više nego jednom. U kompanijama kažu da su predmet krađe zapravo bile "osetljive" poslovne ideje u fazi kada je prerano da dobiju pravo intelektualne svojine, poput trgovinske marke, autorskih prava ili patenta.
"Komisijin predlog predstavlja značajnu potvrdu komercijalne vrednosti neobjavljenih informacija", rekao je partner briselske adbokatske kancelarije Kovington i Barling (Covington&Burling) Piter Bogert (Peter Bogaert).
On je kazao i da je predlog Evropske komisije posebno značajan za industrije zasnovane na znanju, gde je potrebno mnogo ulaganja ne samo u razvoj, već i u dobijanje dozvole za proizvod.
Zvaničnici EU napominju da poslovne tajne "cure" kroz lance smabdevanja unutar Unije, stvarajući nepoverenje i kočeći prekograničnu trgovinu u bloku, ali i da ih kradu strane kompanije, posebno iz jugoistočne Azije.
Background Poslovnu tajnu (ili poverljivu poslovnu informaciju ili neobjavljenu informaciju) koriste kompanije sa svih sektora da zaštite veliki broj različitih informacija, uključujući one o proizvodnom procesu, ili recept za jelo, tehnologiju ili nau-hau (know-how).
Posebno znajčajna poslovna tajna je za mali biznis koji nema ljudskih i finansijskih resursa da traži, upravlja i primenjuje veliki portfolio prava intelektulane svojine.
Za razliku od patenta ili autorskog prava, onaj koji ima poslovnu tajnu, poput formule, poslovnog procesa, recepta ili marketinškog koncepta, nije vlasnik ekskluzivnog prava na njegovo stvaranje. Konkurenti naime mogu sami da otkriju, razviju i slobodno koriste istu formulu.
Poslovna tajna zakonom je zaštićena samo kada neko do dođe do poverljive informacije nelegalno, npr. krađom ili podmićivanjem.
Krađa poslovnih tajni sve je više i, prema najnovijim istraživanjima, u 2013. godini 25% kompanija u EU prijavilo je krađu informacija prema 18% u 2012.
"Predložena direktiva sadrži i posebne principe ograničenog pristupa podacima u slučaju parnice, što će biti od značaja i u kontekstu tekućih širokih rasprava o transparentnosti podataka dostavljenih regulatorima", rekao je Bogert za EurActiv.com.
Skup različitih propisa
Zaštitu poslovne tajne komplikuje mnoštvo različitih definicija i pravnih lekova u 28 članica EU.
"Iza predloga (Komisije) stoje pravi razlozi jer je vođenje spora oko poslovne tajne teško pošto podrazumeva shvatanje 28 različitih pravnih sistema", kaže specijalista za poslovnu tajnu u briselskoj advokatskoj kancelariji Krauel i Mioring (Crowell & Mioring’s) Žan-Diderik Lindemans (Jan-Diederik).
Pored toga, u nekim članicama EU krađa poslovne tajne ne može da se dokaže a da je ne obznane javno na sudu.
Zvaničnici EU ukazuju da je problem krađe poslovne tajne najizraženiji na digitalnom sektoru, ali i u drugim haj-tek industrijama, poput vazdušno-kosmičke, gde su lanci snabdevanja najčešće veoma dugi.
Krađa poslovne tajne raširena je i kod usluga zbog velike izloženosti krađi (npr. tehnika upravljanja međunarodnim hotelskim lancima).
"Cilj predloga je jačanje poverenja biznisa, stvaralaca, istraživača i inovatora u saradnju na polju inovacija širom unutrašnjeg tržišta", istakao je evropski komesar za unutrašnje tržište i usluge Mišel Barnije (Michel Barnier) dodajući da "opasnost od krađe poslovne tajne više neće odvraćati ulaganja u novo znanje".
Stop uvozu proizvoda nastalih zahvaljujući krađi tajne
Komisija u nacrtu direktive predlaže usklađivanje definicije poslovne tajne i njene pronevere u EU. Predviđeno je i kreiranje niza mera zaštite širom Unije.
Mere bi uključile mogućnost zabrane uvoza u EU proizvoda iz zemalja van Unije koji su proizvedeni zahvaljujući krađi poslovne tajne.
Tu su i mere koje treba da obezbede da poslovna tajna o kojoj se raspravlja pred sudovima ostane tajna.
Ipak, ukazuje Lindemans, i dalje ostaje pitanje kako će se takav sistem pokazati u praksi.
"Posebno će u praksi biti teško dokazati proneveru čije bi dokazivanje za posledicu moglo da ima zabranu uvoza proizvoda prozivedenog zahvaljujući krađi poslovne tajne", rekao je taj advokat.
Evropska komisija je inače pod pritiskom SAD i Japana da rasčisti propise o poslovnoj tajni u konktekstu trgovinskih pregovora koji se vode.
"To je velika stvar jer su SAD više 'svetlosnih godina' ispred Evrope po zaštiti poslovne tajne. Tamo je odbrana poslovne tajne alternativa odbrani patenta", istakao je Lindemans.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|