Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Britanci se manje osećaju Evropljanima od suseda
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.12.2013. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Dvostruko više nemačkih nego britanskih građana svoju zemlju doživljava kao evropsku a polovina birača u Velikoj Britaniji, kada bi glasanje bilo sutra, izabrala bi izlazak iz Evropske unije, pokazalo je najnovije istraživanje. Dobrobiti EU u Britaniji znatno više vidi poslovni sektor nego potrošači, a na stav prema članstvu u EU utiče i politička opredeljenost. Tako su glasači laburista u većini za, a konzervativaca protiv EU. O stavu u Britaniji prema EU govori i podatak da će mali procenat Britanaca kao zemlju najbližu svojoj izabrati neku članicu Unije. Istovremeno gotovo petina ispitanih u Nemačkoj i Francuskoj veruje da bi izlazak Britanije iz EU pozitivno delovao na njihove zemlje.
Istraživanje kompanije Opinium risrč (Opinium Research), koje je obuhvatilo Britaniju, Nemačku, Poljsku i Francusku, pokazalo je da bi 50% građana Britanije u ovom trenutku glasalo za izlazak iz EU dok bi 36% izabralo da zemlja ostane u Uniji.
Većina Britanaca smatra da bi za nacionalnu ekonomiju bilo bolje izvan EU - 41% ispitanika, dok 22% misli da bi bilo gore. Takođe 29% građana Britanije misli da bi napuštanje EU pozitivno a 15% da bi negativno delovao na njihov životni standard.
Rezultati istraživanja ukazuju i na jasnu podelu mišljenja između glasača konzervativaca i laburista, kao i između poslovne zajednice i potrošača u Britaniji, proizlazi iz izveštaja "U ili van? Britanska budućnost u Evropi".
Među glasačima laburista većina bi izabrala da Britanija ostane u EU - 48% prema 36% za izlazak, dok bi 58% glasača konzervativaca bilo za to da se izađe iz EU a 33% da se ostane.
Poslovni sektor u Britaniji pozitivnije misli o članstvu u EU od potrošača. Naime, 47% anketiranih iz sfere biznisa a 26% iz grupe potrošača ukazuje na dobrobiti članstva u EU.
Nešto više ispitanih iz redova poslovnih ljudi u Velikoj Britaniji smatra da bi povlačenje iz Unije bilo loše za britanski biznis (37%) nego da bi to bilo dobro (32%).
Istraživanje je pokazalo i da su u Britaniji za EU više velike kompanije (sa više od 250 zaposlenih) nego manje firme, posebno mikro preduzeća.
Da je članstvo u EU dobro smatra 38% a da je loše 40% britanskih mikro preduzeća (sa manje od deset zaposlenih) a među velikim kompanijama 57% je za a 16% protiv članstva.
Na pitanje da li od članstva u EU ima više koristi ili smetnji, u mikro biznisu 30% ocenjuje da ima više prednosti a 48% više prepreka a kod velikih kompanija 46% vidi više prednosti a 22% više mana.
Britanci u znatno manjem procentu smatraju svoju zemlju evropskom (40%) nego ispitanici u Francuskoj (59%), Nemačkoj (86%) i Poljskoj (70%).
Takođe će znatno manje Britanaca nego građana drugih zemnalja iz istraživanja izabrati neku članicu EU kao zemlju koju osećaju najbiližom. Britanci bliskost najviše osećaju sa građanima drugih zemalja sa engleskog govornog područja i 33% će kao najbliže izabrati SAD, 31% Australiju, 23% Kanadu. Najpopularnije zemlje van engleskog govornog područja britanskim ispitanicima su Nemačka, koju bira 14%, i Francuska (11%).
Istraživanje je pokazalo i da 17% Nemaca i 19% Francuza veruje da bi izlazak Britanije iz EU pozitivno delovao na njihove zemlje dok 38% ispitanika u Nemačkoj, 35% u Francuskoj i 28% u Poljskoj ne misli da bi to delovalo na njihove zemlje.
"Vodeći strani investitori u Britaniji - Amerikanci, Nemci i Japanci, rekli su nam: 'Ne napuštajte EU jer će to oslabiti pozicije i uticaj Britanije u svetu i učiniti je manje privlačnim mestom za ulaganja", istakao je direktor briselske konsultantske firme Kamber asosiets (Cambre Associates) Tom Parker, preneo je EurActiv.com.
"Uprkos tome, poruka još nije stigla. Sa referendumom pred vratima (britanski premijer Dejvid Kameron obećao je referendum o EU 2017. godine), koliko još poziva treba uputiti (Britaniji da ostane u EU) pre nego što bude kasno", pita se Parker.
Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni 3. decembra, obuhvatilo je više od 4.000 građana i 274 poslovnih lidera iz četiri zemlje Evropske unije.
Izveštaj su poručili Kamber asosiets i londonska konsultantska kuća Lansons.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
 Povezani sadržaj
|
|
|