Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU štiti sezonske radnike od eksploatacije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament je 5. februara usvojio novi zakon kojim se unapređuju i štite prava sezonskih radnika koji dolaze da rade u EU iz trećih zemalja. Novi propisi treba da omoguće sezonskim radnicima koji dolaze van EU bolje uslove života i rada, uključujući odgovarajući smeštaj i radno vreme. EU želi da novim propisima stane na put eksploataciji tih radnika, ali i da spreči da se njihov boravka produži u stalan. Evropska komisija procenjuje da svake godine u EU dođe da radi više od 100.000 sezonskih radnika.
Novi zakon je na plenaroj sednici Evropskog parlamenta u Strazburu 5. februara podržalo 498 poslanika, 56 je bilo protiv a 68 uzdržano. Od predstavljanja predloga zakona koji je 2010. predložila Evropska komisija, protekle su tri i po godine koje su obeležili pregovori sa članicama, vrlo uzdržanim prema tom pitanju.
Prema novim propisima koje još treba da formalno potvrdi Savet EU, sezonski radnici će imati ista prava kao radnici iz zemlje članice u koju su došli u pogledu minimalnih godina za rad, plate, otpuštanja radnog vremena, prava na odmor, zdravstvene zaštite i zaštite na radu.
Sezonski radnici će moći da se učlane u sindikate i da imaju pristup socijalnoj zaštiti, penzionom sistemu, obuci i drugim javnim uslugama.
Pri zahtevu za ulazak u EU sezonski radnici će morati da dostave i ugovor o radu ili obavezujuću ponudu za posao sa podacima o plati i radnom vremenu. Na zahtev poslanika uključen je zahtev da se u ponudi za posao ili ugovoru pruže dokazi da će radnik imati odgovarajući smeštaj.
Takođe, poslodavac koji radniku obezbeđuje smeštaj, neće smeti da određuje preveliku kiriju ili da je direktno odbija od plate radnika.
Novi propisi će pojednostaviti i ubrzati procedure za boravak i rad sezonskim radnicima koji su već radili u EU. To bi, kako je saopštilo Evropski parlament, moglo da se uradi ubrzavanjem administrativnih procedura, označavanjem takvih zahteva za prioritetne ili izdavanjem više dozvola ođednom.
S druge strane, članicama je ostavljeno pravo da određuju koliki će broj sezonskih radnika primitati tako da će moći da kontrolišu migracije.
Članice će, takođe, moći da sezonskim radnicima ograniče maksimalnu dužinu boravka na između 5 i 9 meseci u periodu od 12 meseci. Sezonski radnici će moći da produže ugovor ili promene poslodavca u tom ograničenom periodu boravka.
Po usvajanju novog zakona, članice će imati rok od dve i po gdoine za usklađivanje.
Zaštita od eksploatacije
Izvestilac Evropskog parlamenta za taj zakon, britanski laburista Klod Mores (Claude Moraes) rekao je da se zakonom štite evropske vrednosti jer se izjednačavaju uslovi za rad sezonskih radnika sa onima koje uživaju domaći radnici.
"Novim propisima želi smo da kaženo dobrim poslodavcima koji zapošljavjau sezonske radnike da nastave s tom praksom, ali smo poručili i lošim poslodavcima da moraju da poštuju minimum standarda za zaštitu sezonskih radnika", rekao je Moris.
Evropska komesarka za unutrašnje poslova Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstroem) je istakla da su EU potrebni sezonski radnici u oblastima poput poljoprivrede i turzima. "Evropi su potrebni ovi radnici zbog nedostatka radne snage, čak i u vremenima kriza", rekla je Malmstremova u raspravi u parlamentu.
Poslanica francuskih socijalista Silvi Gijom (Sylvie Guillaume) je rekla da je cilj propisa da se stane na put eksploataciji "sličnoj ropstvu" kojoj su izloženi radnici, kao što su to proteklih godina pokazali slučajevi zloupotreba sezonskih radnika na poljima u Grčkoj ili italijanskim i španskim voćnacima.
Pobornici novog zakona istakli su da će stroža kontrola i kažnjavanje u slučaju kršenja propisa biti ključni za sprovođenja novih propisa.
Propisima je predviđeno da posladvci koji krše zakon budu kažnjeni "efikasnim i odgovarajućim kaznama" i da nadoknade štetu randicima. Takođe, poslodavci će moći da se nađu u situaciji da im se zabrani zapošljavanje sezonskih radnika.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|