Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Pravilnici o bezbednosti na radu iz doba SFRJ    

Objavljeno : 01.11.2011. | Ažurirano : 02.11.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

U Srbiji nema jedinstvenog sistema za registrovanje povreda na radu, niti ima zakona koji obavezuje radnika da ima polisu osiguranja na radnom mestu. U nekim industrijama na snazi su još uvek pravilnici o bezbednosti doneti u vreme bivše SFRJ. U Analitičkom izveštaju Evropske komisije o napredovanju Srbije navodi se i da su visoka stopa nezaposlenosti i niska stopa aktivnosti radno sposobnog stanovništa među ključnim problemima na tržištu rada, kao i da subvencije za zapošljavanje treba bolje rasporediti. Komisija je preporučila i da treba sprečiti rana penzionisanja, kao i da penzijski sistem mora da obuhvati radnike kojima poslodavci ne plaćaju doprinose.

 

Srpski zakon o radu u skladu je sa evropskim direktivama. Zakon garantuje minumum radničkih prava i uređuje niz uslova za rad i zarade kao što su minimalna starost zaposlenih, zabrana diskriminacije, zaštita zaposlenih, maksimalan broj radnih sati, vreme za odmor itd. Zakon, ocenjuje se u Analitičkom izveštaju, prepoznaje pravo na zaštitu u slučaju kolektivnih otpuštanja ili premeštanja preduzeća.

 

Međutim, u poglavlju Socijalna politika i zapošljavanje navodi se da treba usvojiti još niz amandmana i dodatne instrumente kako bi zakon bio u potpunosti u skladu sa evropskim pravnim tekovinama. Sektor za rad u Ministarstvu rada i socijalne politike ima 15 zaposlenih koji se direktno ili indirektno bave politikom rada.

 

Centralni zakon u oblasti zdravlja i bezbednosti na radu je Zakon o  bezbednosti i zdravlju na radu iz 2005. kojii nije u potpunosti u skladu sa evropskom regulativom. Srbija je usvojla  jedan deo standarda u oblasti zaštite na radu koja se odnose na ličnu zaštitnu opremu, upravljanje tovarom, rad na skelama, izloženost hemijskim supstancama i azbestu i procedure za upravljanje rizikom.

Background

Evropska komisija objavila je 12. oktobra Mišljenje o spremnosti Srbije za status kandidata, u kojem je preporučila zemljama članicama da Srbiji dodele status kandidata, a da se pregovori otvore čim se ostvari vidan napredak u šest tačaka saradnje Beograda i Prištine. Mišljenje je objavljeno u okviru takozvanog Paketa proširenja, koji sadrži izveštaje o napretku zemalja koje teže članstvu u EU, ali i strategiju proširenja u narednom periodu. Prema toj strategiji Komisije, poglavlja 23 - pravosuđe i osnovna prava i 24 - pravda, sloboda i bezbednost posebno su teška za usklađivanje sa standardima EU, pa će dobiti poseban značaj u pregovorima - otvaraće se na početku pregovora, a zatvarati na samom kraju. Budući da pregovori po pravilu traju više od pet godina, to će omogućiti da kandidati za članstvo u što većoj meri primene evropske standarde.

 

Međutim, neki pravilnici o bezbednosti su stari najmanje 20 godina. Paralelno postojanje starih pravilnika i novog zakona otvara pitanje o doslednosti primenjenih zakona i usaglašenosti određenih odredbi sa pravnim tekovinama EU.

 

U Izveštaju se podseća da je Vlada Srbije pre dve godine usvojila Strategiju bezbednosti i zdravlja na radu 2009-2012 čiji je cilj da unapredi i sačuva zdravlje radno aktivnog stanovništva tako što će unaprediti uslove na radu i sprečiti i svesti na minimum povrede na poslu i profesionalna oboljenja.

 

Broj povreda na radu je proteklih godina padao 10-15% godišnje. Međutim, Srbija i dalje treba da se uskladi sa evropskom praskom u oblasti obaveznog osiguranja radnika protiv povreda na radu i profesionalnih bolesti.

 

Trenutno medicinske troškove radnika pokriva Republički zavod za zdravstveno osiguranje. Međutim, nema posebnog fonda koji bi pokrivao troškove povreda zaposlenih. Mana je i to što naknada troškova u slučaju povrede ide kroz redovnu sudsku proceduru koja suviše dugo traje.

 

Uprkos činjenici da je u Inspektoratu rada prošle godine smanjen broj zaposlenih sa 283 na 261, ova služba ima adekvatnu moć i sredstva za kontrolu primene zakona o bezbednosti na radu, ocenuje se u Izveštaju. Ali, ima prostora za unapređenje rada u domenu planiranja aktivnosti Inspektorata, i to tako da inspektori više izlaze na teren, a manje pregledaju izveštaje.

 

Strogi kriterijumi za reprezentativnost

 

U delu posvećenom socijalnom dijalogu, podvači se da je socijalni dijalog slab.

 

Naime, dijalog socijalnih partnera prethodnih godina narušen je zahtevima o reprezentativnosti sindikata koji su prisutni u Ekonomsko-socijalnom savetu. Takvo stanje koje i dalje traje, imalo je negativan uticaj na mogućnost Saveta da se izjašnjava o pojedinim zakonima.

 

Samo dva sindikata na nacionalnom nivou su reprezentativna: Savez samostalnih sindikata Srbije i UGS Nezavisnost. Ostala četiri su registrovana, ali nisu priznata kao reprezentativni. Na strani poslodavaca, jedina reprezentativna organizacija je Unija poslodavaca Srbije budući da su kriterijumi za reprezentativnost udruženja poslodavaca jako visoki.

 

Zakon o štrajku još treba usaglastiti sa konvencijama Međunarodne organizacije rada i standardima EU. Ipak, pozitivno je to što Srbija ma Agenciju za mirno rešavanje sporova.

 

Tržište rada na udaru krize

 

Ekonomska kriza, prema oceni Evropske komisije, ima snažan uticaj na tržište rada u Srbiji. Nezaposlenost je naročito visoka među mladima, a za žene je karakteristična dugoročna nezaposlenost. Visoka stopa nezaposlenosti, niska stopa aktivnosti i nedovoljno razvijene veštine nezaposlenihi ključni su izazovi za  tržište rada.

 

Srbija primenjuje niz programa za nezaposlene koji ciljaju najranjivije grupe na tržištu i trudi se da naročito pomogne nezaposlenim mladim ljudima, pohvale su na račun srpske Vlade.

 

To potvrđuje i činjenica da su budžetske subvencije za zapošljavanje ostale na istom nivou u protekle tri godine. Izdvajanja za programe nezaposlenih su u 2010. iznosila 0,1% BDP i pogađala su samo malu grupu korisnika.

 

Zaposleni u Nacionalnoj službi za zapošljavanje kojih ima 1.953 su stručni, ali je njihov kapacitet ograničen pod teretom posla i odlukama o ograničavanju novih zapošljavanja u državnom sektoru.

 

Stopa siromaštva porasla na 12%

 

Romima, osobama sa invaliditetom, mladima, starima i drugim ranjiim grupama treba omogućiti bolju društvenu inkluziju. Zakonska aktivnost koja se tiče osoba sa invaliditetom je vrlo živa, ali fokus mora da bude na primeni zakona uključujući i skupljanje dokaza o mogućim izmenama postojećih zakonskih rešenja. Zasad nema ni podataka koji se tiču efekata Strategije za poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom u Srbiji 2007-2015.

 

Nakon pozitivnog trenda u smanjenju siromaštva u prethodnim godinama, kriza je okrenula trend tako da je stopa siromaštva od 7,9% u 2008. porasla na 12% onih koji žive ispod apsolutne granice siromaštva.

 

Seoska populacija je naročito ranjiva, kao i zaposleni u neformalnoj ekonomiji. Novi Zakon o socijalnoj zaštiti usvojen u aprilu 2011. je predvideo veća izdvajanja za najsiromašnije građane.

 

Srbija je sprovela niz reformi u oblasti socijalne zaštite, pogotovu u domenu penzija. Izmene penzijskog zakona povećale su starosnu granicu za penzionisanje na 60 za žene i 65 za muškarce.

 

Zakon protiv diskriminacije još treba uskladiti sa evropskim standardima, naročito kad je reč o tumačenju jednakog tretmana, definiciji indirektne diskriminacije i obavezi da se obezbedi pristojan smeštaj za radnike sa posebnim potrebama. Diskriminaciji su najviše izloženi Romi, žene, odrasli, deca sa invaliditetom i GLBT populacija.

 

U Izveštaju se napominje da su žene i dalje lošije plaćene nego muškarci za isti posao, i stopa nezaposlenosti žena je viša nego kod muškaraca. Iako je Srbija usvojila neophodne zakone i osnovala tela za primenu antidiskriminacione politike, primena na terenu i jačanje kapaciteta su i dalje izazov.

 

Izvor: I.P.

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA