Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kinezi demantuju da krše sporazum sa EU o solarnim panelima
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Proizvođači solarnih panela iz Kine odbacili su optužbe da masovno krše odredbe sporazuma Kine i Evropske unije kojim je 2013. okončan trgovinski spor dve strane. Kineske kompanije insistiraju da su nepravedno optužene i da su tvrdnje evropskog udruženja za solarnu energiju da nude proizvode ispod cene na evropskom tržištu neosnovane i da predstavljaju udar na trgovinu. U nadležnoj kineskoj komori kažu da su proizvođači spremni za kontrolu i poručuju da neće štititi one za koje se dokaže da krše sporazum.
"Optužbe su bez osnova i nisu dokazane. Širenje takvih informacija biće štetno za sprovođenje sporazuma Kine i EU o minimalnoj ceni", navodi se u saopštenju Kineske privredne komore za uvoz i izvoz mašina i elektronike.
Inicijativa za evropsku solarnu industriju EU Prosan (ProSun) 5. juna je Generalnom direktoratu Evropske komisije za trgovinu predala dokumentaciju na preko hiljadu strana u kojoj je oko 1.500 primera da kineski proizvođači solarnih panela nude cene ispod minimuma o kojem su se dogovorile Evropska komisija i Kina, saopštila je ta grupa za lobiranje.
Kina i EU su 2013. bile na ivici trgovinskog rata nakon što je EU optužila kineske solarne kompanije da dobijaju velike vladine subvencije i prodaju proizvode na evropskom tržištu po znatno nižim cenama. Taj spor rešen je dogovorom dve strane o minimalnoj ceni do određenog uvoznog praga.
Predsednik Prosana Milan Ničke (Nitzsćke) tvrdi da kineski proizvođači solarnih panela "sistematski krše" trgovinska pravila EU i poziva na preispitivanje sporazuma o minimalnoj ceni.
Kineska komora pak navodi u saopštenju da Kina strogo poštuje sporazum od kako je 6. avgusta 2013. godine stupio na snagu.
"Mi garantujemo da su svi ugovori u skladu sa sporazumom (EU i Kine). Takođe smo u stalnoj komunikaciji sa Komisijom zbog periodičnih izveštaja o svim ugovorima kineskih proizvođača. Komora je proverila kod svih kineskih kompanija za koje je navedeno da ne poštuju sporazum i sve tvrde da ga ne krše i spremne su da to vlasti provere", saopštila je Komora.
Kineske kompanije takođe osuđuju "neosnovane izveštaje" (evropskog udruženja), prenela je Čajna dejli iz saopštenja.
U Komori su rekli da su razgovarali sa zvaničnicima EU i da su se dogovorili da se poštovanje sporazuma o minimalnoj ceni proveri "na licu mesta". Kako je istaknuto, Komora će, ako se dokaže da su kineske kompanije kršile sporazum, podržati kaznene mere.
Direktor za evropske studije Kineskog instituta za međunarodne studije Cui Hongđian smatra da zbog novog spora neće trpeti sporazum o solarnim proizvodima Kine i Evropske unije.
"Sadašnji spor je više tehnički i kineska vlada neće pomoći kompanijama koje ne poštuju sporazum. Za razliku od prošlogodišnje situacije, Kina i EU sada imaju uspostavljenu osnovu za kontrolu u slučaju eventualnih sporova", istakao je Cui.
On je naglasio da je za Evropsku komisiju ključno da očuva komunikaciju sa kineskim partnerima i izbegne nesuglasice.
Sporazumom EU i Kine o povećanju izvozne cene kineskih panela minimalna cena utvrđena je na 56 evro centi po vatu za godišnji uvoz iz Kine do sedam gigavati.
Taj sporazum u prvom trenutku je prihvatilo više od 90 kineskih izvoznika koji pokrivaju oko 60% tržišta solarnih panela EU a kasnije je još nizizvoznika tražio da bude uključen kako bi izbegao visoke carine.
Kineske kompanije koje su ostale izvan sporazuma plaćaju antidamping carinu od 27,3 do 64,9% da kompenzacijska je između 3,5 i 11,5%.
Inače, u EU završi 70% a u SAD 10% kineskog izvoza solarnih proizvoda. Kineske kompanije su od 2004, kada gotovo da ih nije bilo na evropskom tržištu solarnih proizvoda, znatno povećale prisustvo.
Podaci pokazuju da su gotovo dve trećine svih modula instaliranih u Evropi napravljeni u Kini.
Prema statistikama ministarstva trgovine Kine, ta zemlja izvozi više od 90% proizvodnje solarnih proizvoda.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|