Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU se složila oko carina na kineske solarne panele
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropski komesari složili su se oko uvođenja kaznenih uvoznih carina na solarne panele iz Kine od 47% u proseku kako bi Evropu zaštitili od dampinga jevtinih proizvoda. Zvanični Peking pozvao je EU na dalji dijalog, s obzirom da su Kina i EU jedna za drugu značajni trgovinski partneri. Prema procenama evropske industrije solarne opreme, kineski paneli su 45% jevtiniji od onih napravljenih u Evropi. Zbog jevtinih kineskih panela najviše trpe kompanije iz Nemačke, koja je pionir na tom sektoru u Evropi. Međutim, u udruženju evropske fotonaponske industrije su protiv kaznenih carina jer smatraju da će naneti štetu celom sektoru.
Evropski komesari podržali su predlog komesara za trgovinu Karela De Guhta (Gucht) da se od 6. juna uvedu privremene carine koje će kineski izvoz solarnih panela učiniti manje atraktivnim, rekla su, prenosi EurActiv.com, dva evropska zvaničnika. Konačna odluka biće doneta u decembru ove godine.
Na najavu carina akcije nemačkih proizvođača solarne opreme Solarvorlda (SolarWorld), Feniks solara (Phoenix) i Centroterma (Centrotherm) osetno su krajem prošle nedelje skočile dok je cena vlasničkih hartija kineskog Santeka (Suntech) znatno pala.
Istraga optužbe za damping najveća je koju je pokrenula Evropska komisija ali u Briselu nastoje da idu "lagano", svesni da im je potrebna pomoć Kine kako bi Evropska unija izašla iz recesije.
Background Evropska komisija pokrenula je antidamping i istragu subvencionisanja kineskih proizvođača solarnih panela.
Komisiju su na istragu podstakle žalbe evropskih proizvođača solarnih panela koji su optužili kineske rivale da se koriste nelojalnim subvencijama.
Evropski komesari uvereni su da su carine u ekonomskom interesu Evrope. Carine pozdravljaju američki i evropski proizvođači solarne tehnologije ali kupci panela i oni koji ih instaliraju strahuju od rasta cena, usporavanja biznisa i smanjenja broja zaposlenih u solarnoj industriji.
Kina je drugi po veličini trgovinski partner EU. Za četiri meseca 2013. godine trgovina između Kine i EU vredela je 168,16 milijardi dolara.
Kineski predstavnik u Svetskoj trgovinskoj organizaciji Ji Siaodžun ocenio je uvođenje carina kao grešku ali nije želeo da kaže da li će Peking odgovoriti uzvratnim merama. On je rekao i da EU na taj način šalje lošu poruku svetu "da protekcionizam dolazi".
"Ne želimo trgovinski rat dve strane i nadamo se da EU može pažljivo da odluči o kineskim solarnim proizvodima", rekao je 9. maja novinarima portparol kineskog ministarstva trgovine Jao Đian.
Njegova koleginica Hua Čunjing istakla je da su Kina i EU važni trgovinski partneri i da je dobra uzajama saradnja u najboljem interesu oba partnera. Ona je takođe pozvala Brisel i Peking da budu kontruktivni i u komunikaciji prevaziđu razlike.
S obzirom da Nemačka i Francuska nastoje da povećaju izvoz u Kinu, De Guht će pokušati da pregovarajući sa novim kineskim ministrom trgovine Gaom Hučengom nađe rešenje pre nego što EU u decembru "zacementira" nove carine na pet godina.
Rešenje bi moglo da bude i u vidu dogovora oko minimalne cene koju bi morali da poštuju svi proizvođači solarnih panela koji prodaju u Evropi.
Carine će stupiti na snagu pošto Komisija objavi odluku u službenom listu i biće između 37% i 68%, odnosno u proseku 47%.
Stručnjaci za trgovinu iz svih 27 članica EU će se na sastanku u Briselu 15. maja konsultovati oko carina na kineske solarne panele i očekuje se da podrže odluku, mada je njihov stav neobavezujuć.
Kineska proizvodnja solarnih panela je između 2009. i 2011. godine učetvorostručena, tako da premašuje globalnu tražnju.
Proizvođači panela iz EU tvrde da kineske kompanije drže više od 80% evropskog tržišta iako ih pre samo nekoliko godina nije ni bilo na tržištu.
U 2011. godini su kineski proizvođači izvezli u EU solarne proizvode za 21 milijardu evra.
Globalno tržište solarnih panela, prema istraživačkoj firmi IHS, u 2012. godini je vredelo 59 milijardi evra a na Evropu odlazi polovina tržišta.
Carine će skupo koštati evropsku industriju
Alijansa za dostupnu solarnu energiju (AFASE), koalicija više od 450 kompanija iz evropske fotonaponske industrije u kojima radi 41.000 ljudi, saopštila je da je vest o carinama na kineske panele "izuzetno uznemirujuća".
"Kaznene carine, bez obzira kolike, naneće nepovratnu štetu celoj evropskoj fotonaponskoj industriji", naglašava se u saopštenju Alijanse.
Iz Alijanse se pozivaju na izveštaj nezavisnog istraživačkog instituta Prognos koji je procenio da bi carine na kineske panele od 60% skupo koštale evropsku ekonomiju jer bi u naredne tri godine mogla da izgubi 242.000 radnih mesta i 27 milijardi evra.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|