Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Azija prestigla Evropu u e-trgovini
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Sektor e-trgovine u azijsko-pacifičkom regionu prvi put je, podstaknut ogromnim kineskim tržištem, po prometu prevazišao sektor onlajn trgovine u Evropi, pokazuju podaci udruženja evropskih onlajn trgovaca E-trgovina Evropa (Ecommerce Europe), objavljeni 17. juna. Evropa je do sada bila najveće tržište e-trgovine u svetu pošto je pre dve godine preuzela primat od Severne Amerike. Istraživanje, kojim su obuhvaćeni i Rusija i druge evropske zemlje koje nisu članice EU, pokazalo je da se najveći deo prometa u e-trgovini u Evropi ostvaruje u EU.
U azijsko-pacifičkom regionu u 2013. u e-trgovini ostvaren je promet od 406,1 milijardi evra. To tržište se brže razvijalo od evropskog sa rastom prometa od 16,7% u odnosu na prethodnu godinu. U 2013. u Evropi je ostvaren promet od 363,1 milijardi evra, što je rast od 16%, a očekuje se da u ovoj godini e-trgovina donese prihode od 425.5 milijardi evra.
U EU je vrednost onlajn trgovine prošle godine bila 276,5 milijardi evra, što je 87,6% ukupnog prometa u Evropi. I pored toga, trgovina među članicama je i dalje malog obima sa udelom od 12%, pokazuju podaci Evropske komisije koja želi da se taj udeo poveća na 20% do 2020.
Onlajn ekonomija je sa 2,2% učestvovala u evropskom bruto domaćem proizvodu koji je prošle godine iznosio 16,4 hiljada milijardi evra. U udruženje evropskih e-trgovaca očekuju se da će se taj udeo udvostručiti do 2016. i utrostučiti do 2020.
Broj internet sajtova za kupovinu porastao je na 650.000 do kraja 2013. Udruženje E-trgovina Evropa ocenjuje da će se broj sajtova za kupovinu povećavati za između 15 i 20% godišnje i navodi da se godišnje evropskim kupcima isporučuje 3,7 milijardi paketa.
Povoljne prognoze
"Verujemo da će do kraja 2016. promet u evropskoj e-trgovini porasti na oko 625 miliona evra", rekao je predsedavajući izvršnog odbora E-trgovine Evropa Vejnand Jongen (Wijnand).
Rast se predviđa zbog veće potrošnje e-kupaca u zemljama sa razvijenom e-trgovinom ali i povećanja broja osoba koje kupuju preko interneta u zemljama u kojima se to tržište tek razvija.
Iako dominacija Kine može biti povod za zabrinutost, pošto kompanije poput Alibabe biznismena Džeka Maa (Jack Ma) izlaze na međunarodno tržište, kinesko tržište pruža mnoge mogućnosti za evropski e-biznis, kaže Jongen.
Severna Amerika, uključujući SAD i Kanadu, bila je vodeće tržište, ali pošto se sektor već razvio bilo je manje mogućnosti za njegov dalji rast nego u Evropi i Aziji, rekao je Jongen. U Severnoj Americi je 2013. ostvaren promet od 333,5 milijardi evra, što je 6% više nego u 2012.
Najveći rast je zabeležen na Bliskom istoku i severnoj Africi. Promet u e-trgovini porastao je za 32,6% na 11,9 milijardi evra. Sledi Latinska Amerika u kojoj se promet povećao za 24,6% na 37,9 milijardi evra.
Velika trojka na evropskom tržištu
Velika Britanija, Nemačka i Francuska su prednjačile u elektronskoj trgovini u Evropi sa prometom od 107,1 milijardu evra, 63,4 milijardi i 51,1 milijardom evra. Udeo te tri zemlje na evropskom tržištu je bio oko dve trećine ili 61% na evropskom tržištu, i više od dve trećine ili 69% na tržištu EU.
Sa prometom od 177,7 milijardi evra, zapadna Evropa - Britanija, Francuska, Belgija, Luksemburg, Holandija i Irska, činila je gotovo polovinu evropskog tržišta onlajn trgovine.
Sledi centralna Evropa, uključujući Nemačku, Austriju, Švajcarsku i Poljsku, sa prometom od 93,2 milijarde evra.
Zemlje u južnoj, centralnoj i istočnoj Evropi, u kojima se tek razvija e-trgovina, zaostaju, ali i brzo nadoknađuju razliku. Jongen je rekao da ta tržišta imaju veliki potencijal za razvoj. U istočnoj Evropi, na čelu s Rusijom, promet se povećao za 47,4% na 19,3 milijarde evra.
U južnoj Evropi, uključujući Španiju, Italiju, Portugaliju, Grčku i Tursku, promet je bio 40,8 milijardi evra, što je 11,2% u ukupnom prometu na evropskom tržištu.
Švedska, Danska, Finska, Norveška, Island i baltičke zemlje su četvrte po prometu od 32 milijardi evra. Njihov udeo u evropskom tržištu je 8,8%.
Udruženje E-trgovina Evropa ističe da je taj sektor glavni pokretač evropske privrede. Jongen je ukazao da je potreban panevropski sistem elektronske identifikacije kako bi se unutar EU povećao obim trgovine i na domaćem tržištu i među članicama. E-identifikacija bi garantovala bezbedan pristup onlajn uslugama, kao i isporuke robe na odgovarajuću adresu.
Među članicama EU nije regulisano priznavanje različitih sistema identifikacije, što ograničava prekograničnu onlajn trgovinu. Evropska komisija je 2012. predstavila predlog za uspostavljanje pravne osnove za međusobno priznavanje sistema identifikacije.
"E-identifikacija je krupno pitanje za potrošače širom Evrope. Ne samo da bi to pomoglo našoj industriji već bi sprečilo i sajberkriminal i povećalo bezbednost i poverenje potrošača. To bi moglo i da poveća prekograničnu prodaju", rekao je Jongen.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|