Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nova inicijativa EK za zaštitu intelektualne svojine
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija bi mogla da zemlje u razvoju isključi iz evropskih programa ili da im uskrati sredstva, ako uporno krše propise o intelektualnoj svojini, proističe iz nove inicijative Komisije za zaštitu intelektualne svojine. Evropska komisija je početkom jula predstavila dve inicijative za sprečavanje kršenja prava intelektualne svojine, od kojih se jedna odnosi na korake u EU a druga na korake u odnosima sa trećim zemljama. Prema procenama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), svetska privreda je godišnje na gubitku odoko 200 milijardi evra zbog kršenja prava intelektualne svojine.
Strategijom za zaštitu i primenu prava intelekutalne svojine u trećim zemljama utvrđuje se kako da se oruđa trgovinske politike koriste za zaštitu intelektualne svojine i zaustavi trgovina falsifikovanom robom. Osim zabrane i prekida plaćanja, ta oruđa uključuju trgovinske sporazume, zakonske postupke i rešavanje sporova.
Plan za borbu protiv kršenja prava intelektualne svojine u EU usmeren je na proizvodnju i trgovinu falsifikovanom robom, poput falsifikovanih delova za automobile ili lažnih lekova koje proizvode kriminalne grupe.
Iako ti planovi nisu obavezujući, Komisija nije isključila mogućnost da se u budućnosti pooštre propisi u cilju zaštite intelektualne svojine.
Intelektualna svojina se deli na industrijsku svojinu, kao što su patenti, i autorska prava koja se odnose na oblast umetnosti, filma i muzike. Štite se izumi, književna i umetnička dela kao i logoi, imena i imidž kompanija.
Koraci na međunarodnom planu
"Neke zemlje stalno krše međunarodne obaveze o intelektualnoj svojini tako da to značajno utiče na EU. Nekada njihove vlasti nisu spremne da sarađuju ili saradnja daje slabe rezultate", saopštila je Evropska komisija.
"U takvim slučajevima, obustavljanje njihovog učešća ili finansiranja u određenim programima EU treba razmotriti. Tako bi se postupalo u ozbiljnim i jasno ciljanim slučajevima", navela je Komisija.
Programi finansirani iz Evropskog fonda za razvoj i Instrumenta za saradnju u razvoju ne bi se koristili za pritisak na zemlje koje ne poštuju pravo intelektualne svojine.
Komisija je navela da Sporazum o trgovinskim aspektima prava intelektualne svojine (TRIPS) predviđa da razvijene zemlje nude svojim kompanijama podsticaje za prenos tehnologija najmanje razvijenim zemljama, kao i za pomaganje tim zemljama da koriste tu tehnologiju. Evropska komisja je istakla da će to nastaviti da se poštuje.
"Naše kompanije, kreativci i pronalazači moraju biti odgovarajuće nagrađeni za svoje kreativne i inovativne napore. Zbog toga, kao i da bi očuvali podsrtek inovacijama i kreativnosti, moramo nastaviti da radimo na unapređenju standarda sa našim međunarodnim partnerima", rekao je evropski komesar za trgovinu Karel De Guht.
Komisija na svake dve godine sprovodi istraživanje o primeni prava intelektualne svojine van EU. Taj izveštaj koristi kako bi utvrdila koje zmelje najviše krše pravo intelektualne svojine pre svega na štetu EU.
Sledi novac
Plan za EU predviđa 10 neobavezujućih aktivnosti za bolju primenu prava intelektualne svojine i usmeren je na poslovni sektor. Plan ne obuhvata tekuću analizu propisa za zaštitu autorskih prava u digitalnim sadržijima i tehnologijama.
Evropski komesar za unutrašnje tržište Mišel Barnije (Michel Barnier) rekao je da akcioni plan pokazuje način na koji Komisija želi da više preusmeri politiku na bolju primenu propisa o intelektualnoj svojinu u privatnom sektoru.
"Umesto da kažnjavamo pojedince zbog kršenja autorskih prava, što često nesvesno čine, planirani koraci treba da otvore put pristupu 'sledi novac' kako bi se uskratili prihodi onima koji privređuju od kršenja autorskih prava", rekao je Barnije.
Komisija planira da, između ostalog, pokrene dijalog sa reklamnim agencijama i provajderima usluga plaćanja kako bi se sprečila zarada od krivotvorenih proizvoda na internetu. U planu je i da se pokrenu konsultacije o tome kako da se posveti odgovarajuća pažnja kritvovorenoj robi u lancu snabdevanja.
Komisija namerava i da pomogne malim preduzećiam da lakše štite svoju intelektualnu svojinu.
Evropska komisija planira da objavi i dva "zelena papira", odnosno predloge ideja o tome šta bi EU trebalo da preduzima na planu zaštite intelektualne svojine u budućnosti.
Aktivnosti će se primenjivati ove i naredne godine.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|