Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ebola sve prisutnija u Evropi, nema razloga za paniku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
Bolničarka u jednoj bolnici u Madridu zarazila se ebolom negujući dva misionara, što je prvi slučaj zaraze van afričkog kontinenta. Evropska komisija je 7. oktobra potvrdila da je povodom ovog slučaja zatražila od Španije objašnjenja kako bi se utvrdilo koji propust u zdravstvenom sistemu je doveo do toga. Istog dana, još jedan zaraženi negovatelj je vraćen iz Afrike, ovoga puta u Norvešku. Prema proceni naučnika laboratorije za modeliranje bioloških i socio-tehničkih sistema MoBS pitanje je dana kad će Evropa zabeležiti i prvi nekontrolisani uvoz ebole, preko aviosaobraćaja. Njihova procena je da je Francuska najugroženija, dok je Velika Britanija na drugom mestu.
"Evropska komisija je u ponedeljak (6. oktobra) poslala španskom ministarstvu zdravlja poslala poruku da bi dobila razjašnjenja" o tome šta je omogućilo ovaj prvi slučaj zaraze van Afrike, rekao je portparol Komisije Frederik Vensan (Vincent).
Prema njegovim rečima, očigledno je da je negde bio problem jer se očekuje da su zemlje članice EU uspostavile na nivou država precizne procedure, usaglašene na nivou EU, da bi sprečile ulazak virusa na evropsku teritoriju.
Bolničarka je negovala dva misionara koja su bolovala od hemoragične groznice ebola i umrla od ove bolesti. Španska vlada je 6. oktobra saopštila da je ona zaražena.
Vensan je ipak ocenio da uprkos ovom slučaju u Komisiji nisu zabrinuti i da smatraju da je širenje u Evropi i dalje veoma malo verovatno.
U Komisiji očekuju da bi Španija već 8. oktobra mogla da pruži prve odgovore Komitetu za zdravstvenu bezbednost, evropskom telu za koordinaciju i razmenu podataka koje se tokom prethodnih meseci sastajalo svake sedmice da razmatra teme u vezi sa ebolom. Prema Vensanovim rečima, sastanak 8. oktobra biće posvećen slučaju u Španiji.
Bolničarka je primljena u specijalizovanu jedinicu bolnice Alkorkon u Madridu nakon što su dva testa pokazala da je zaražena. Ona je počela loše da se oseća 30. septembra, ali se lekaru javila tek pet dana kasnije. Zdravstvene vlasti sada su stavile pod nadzor 30-ak osoba koje su bile u kontaktu sa njom, a 7. oktobra je hospitalizovano troje, od kojih se samo za supruga bolničarke smatra da je od visokog rizika.
Lekarka iz Norveške zaposlena kod Lekara bez granica, zaražena virusom ebole tokom misije u Sijera Leoneu, 7. oktobra je vraćena u Oslo gde će biti lečena. Ova 30-godišnja žena je dovežena na francuskom sanitarnom avionu i transportovana je u univerzitetsku bolnicu u Oslu gde će biti u potpunoj izolaciji i očekuje se da će dobiti eksperimentalnu terapiju. Nije saopšteno u kakvom je stanju.
Ebola avionom stiže u Evropu
Background Ovo je do sada najsmrtonosnija epidemija ebole. U Zapadnoj Africi je do sada zabeleženo 7.500 slučajeva i skoro 3.500 mrtvih.
Evropska komisija radi sa državama članicama na strategijama prevencije i pripreme za odbranu od virusa. Komitet zdravstvene sigurnosti razmatra evakuacije, popisuje bolmničke kapacitete i bavi se obaveštavanjem putnika.
Evropska komisija je odobrila 180 miliona evra za tri afričke zemlje koje su pogođene epidemijom - Siera Leone, Liberija i Gvineja i pozvala je zemlje članice da daju više novca, opreme i timova.
Naučnici laboratorije MoBS procenili su da postoji 75% šanse da se virus ebole do 24. oktobra uveze u Francusku, dok Britanija ima opasnost of 50%. Oni su, kako prenosi briselski EurAktiv, istakli da je reč o proceni zasnovanoj na podacima o načinu prenošenja ebole i aviosaobraćaju.
"To je zaista lutrija", rekao je stručnjak za viruse zadužen za praćenje epidemije ebole Derek Gaderer iz Univerziteta Lankaster.
U ovoj do sada najvećoj epidemiji u kojoj je zabeleženo oko 7.500 slučajeva, sa oko 3.500 umrlih, već je bilo "izvoza" slučajeva iz tri zemlje koje su pogođene - Gvineje, Sijere Leone i Liberije - u Nigeriju, Senegal i SAD.
Prema proceni naučnika, najizloženija riziku je Francuska zbog toga što je reč o frankofonim zemljama sa kojima ima razvijene odnose, pa i intenzivan aviosaobraćaj, kao i Velika Britanija zbog toga što je londonski aerodrom Hitrou jedan od najvećih čvorišta aviosaobraćaja u svetu.
Šanse uvoza slučajeva u Belgiju su 40%, a Španije i Švajcarske po 14%. Ističe se da su te procene rađene na osnovu podataka od 1. oktobra i da se menjaju svakog dana.
U slučaju kada bi se aviosaobraćaj zbog ebole smanjio za 80%, Francuska bi i dalje imala najveću opasnost od uvoza ovog virusa, ali bi tada rizik bio znatno manji - 25%, a za Britaniju 15%.
Problem je što je period inkubacije za ebolu dosta dug - do 21 dan, što omogućava da ljudi tri sedmice ne znaju da su inficirani. U Evropskoj uniji bi zaraženi mogao lako da prođe kroz više zemalja pre nego što se razboli.
Rizik od širenja u EU mali
Stručnjaci, međutim, ističu da nije verovatno da se virus proširi po Evropi, koja ima uređeni zdravstveni sistem.
Gaderer sa Univerziteta u Lankasteru je tvrdnju o tome da je moguće sprečiti širenje zaraze potkrepio primerom Nigerije. Uprkos tome što se nalazi u Zapadnoj Africi, gde virus besni, i što ima jedan od najnaseljenijih i najhaotičnijih gradova, Nigerija je uspela da spreči širenje ebole. Zabeleženo je 20 slučajeva i 8 umrlih, a u narednim sedmicama bi mogla da proglasi da na njenoj teritoriji nema virusa.
Studija urađena za Evropsku komisiju i objavljena 29. septembra pokazala je da je rizik od širenja ebole u Evropi "ekstremno nizak".
Procena je zasnovana na načinu širenja bolesti, koj počiva na telesnim tečnostima, ali i na kvalitetu medicinske i sanitarne zaštite u Evropi.
Upozorava se ipak da je neophodno striktno poštovanje procedura jer se u slučaju pojave bolesti ne bi moglo isključiti širenje na zdravstvene radnike i porodicu.
Izvor: AFP i EurActiv.com
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|