Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ograničavanje kineskih investicija u Evropi?
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Evropski komesar za industriju Antonio Tajani pozvao je Evropsku uniju da zaštiti sektore od strateškog značaja kontrolom stranih investicija, pre svega kineskih koje su, po njegovoj oceni, delom politički motivisane. Ministar ekonomije Nemačke Rajner Briderle (Rainer Bruderle) kazao je za dnevnik Handelsblat od utorka (28. decembra) da ne treba preduzimati ishitrene korake.
Predlog Tajanija je da se uspostavi telo za nadzor stranih investicija, poput Saveta za strane investicije u Sjedinjenim Američkim Državama. "Kineska preduzeća imaju sve više novca za kupovinu evropskih preduzeća koja su vlasnici tehnologija u sektorima od ključnog značaja. To jesu investicije, ali iza toga se krije i politička strategija na koju Evropa mora da odgovori na politički način", kazao je on.
Kako je objasnio, telo za nadzor investicija moglo bi jasno da utvrdi da li bi prelazak preduzeća koja raspolažu evropskim znanjem i veštinama u ruke stranaca predstavljao opasnost.
Ministar najveće evropske privrede - Nemačke - Rajner Briderle kazao je, međutim, da prilikom donošenja takvih odluka treba biti oprezan i da je sloboda investiranja jedna od osnovnih evropskih vrednosti.
Background Prema podacima Eurostata, EU je u 2009. uložila 5,3 milijarde evra u Kinu, dok su investicije Kine u EU iznosile oko 300 miliona evra. Nemački privredni list Handelsblat navodi da su kineska preduzeća tokom proteklih godina kupila veliki broj evropskih firmi, a jedan od primera je ivnesticja kineskog proizvođača automobila Džili (Geely) u švedski Volvo.
Na sastanku kineskih i evropskih zvaničnika 21. decembra nagovešteno je da bi Kina mogla da pomogne zemljama zone evra koje zapadnu u krizu kupovinom obveznica.
"Naravno da treba praviti procene koje bi uzele u obzir neophodnost očuvanja bezbednosti i javnog reda. Međutim, ne bi trebalo da donosimo ishitrene mere", kazao je on. "Poštovanje slobode investicija je u samoj srži Lisabonskog ugovora. Evropa ima koristi od otvorenog tržišta i nudi uslove koji su privlačni za strane investitore. To treba da ostane tako", kazao je Briderle koji je član liberalne partije FDP.
U Nemačkoj se proverava da li strana ulaganja koja omogućavaju udeo veći od 25% u preduzeću narušavaju bezbednost zelje. To do sada nikada nije rezultiralo zabranom preuzimanja, podseća Handelsblat.
Kina smanjila izvozne kvote lantanida
Kina će u 2011. za 11% smanjiti prvi paket kvota za izvoz retkih zemalja odnosno lantanida koji se koriste za proizvodnju mobilnih telefona, računarskih komponenata i hibridnih automobila,što će sigurno naići na neodobravanje evropskih i drugih razvijenih zemalja. Ministarstvo za trgovinu Kine u utorak (28. decembra) je objavilo da će odobriti 14.446 tona retkih zemalja za 31 kompaniju, dok je u prošlogodišnjem prvom talasu kvota odobreno 16.304 tona za 22 firme, a za sada se ne zna koliko bi još moglo biti odobreno. Kina već nekoliko godina smanjuje izvozne kvote retkih zemalja jer raste unutrašnja tražnja. Portparol kineskog ministarstva trgovine kazao je da se smanjuju i israživanje i proizvodnja zbog brige za zaštitu životne sredine.
Kina učestvuje sa 97% u proizvodnji retkih zemalja, koji su od ključnog značaja za industriju visokotehnološih proizvoda, zbog čega se odluke kineskih vlasti u ovom domenu sa interesovanjem prate širom sveta. SAD su prošle sedmice zapretile da će se povodom toga žaliti Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
Evropska unija, Sjedinjene Američke Države (SAD) i Meksiko su se u junu 2009. godine žalili u Svetskoj trgovinskoj organizaciji na to što Kina ograničava izvoz retkih zemalja, a o tome je bilo reči i tokom poslovnog samita Evrope i Kine u Briselu u oktobru 2010. Premijer Kine Ven Djabao (Wen Jiabao) tada je kazao da Kina ne koristi retke zemlje za cenkanje u pregovorima.
Neke zemlje pokušavaju da nađu alternativne izvore retkih zemalja. Neke severnoameričke i australijske kompanije spremaju se da otvore rudnike retkih zemalja. Državni portal Sina preneo je da Kina planira da uspostavi udruženje za retke metale koje bi uključilo skoro sve kompanije koje se bave tim mineralima. To bi im pomoglo da učvrste pregovaračku poziciju. Prema navodima portala Sina, udruženje bi moglo biti osnovano u maju.
Izvor: AFP i AP
Povezani sadržaj
|
|
|