Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Investicije u ljude važne koliko i one u infrastrukturu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Dok se Evropska unija nada da će ambicioznim investicionim planom obnoviti privredni rast i konkurentnost, stručnjaci, sadašnji i bivši funkcioneri EU i nevladin sektor upozoravaju na neadekvatne socijalne investicije i traže od Evropske komisije da proširi opseg tzv. Junkerovog plana. Ukazujući na sve veću nejednakost među ljudima, ali i među članicama EU, oni se zalažu da se investicijama u ljude da isti značaj kao onim u infrastrukturu. Takođe članovi radne grupe za socijalnu uniju, iako svesni posledica krize na socijalne sisteme širom EU, ukazuju na potrebu obnove poverenja u evropski socijalni model.
Grupa na visokom nivou za socijalnu uniju, koju je okupio nezavisni institut Prijatelji Evrope, zalaže se za širi pristup investicijama, posebno u aranžmanima za ugrožene i u obrazovanju i obukama.
"To je od ključnog značaja kako bi se izbeglo dugoročno opterećenje ekonomskog rasta", smatraju u grupi koju čine brojni evropski komesari, zvaničnici, aktivisti i naučnici.
Oni kažu da su rastuće nejednakosti dovele do razlika među ljudima, ali i među članicama EU.
Kako bi se taj trend preokrenuo, iz grupe na visokom nivou insistiraju da se investicijama u ljude mora dati isti prioritet kao investicijama u infrastrukturu, inovacije i druge sektore koji se smatraju ključnim za evropsku konkurentnost na globalnom nivou.
Investicionim planom predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera predviđeno je da se sa 315 milijardi evra finansiraju projekti usmereni na pokretanje ekonomije EU.
Inače, ministri finansija EU 10. marta su postigli sporazum o Evropskom fondu za strateške investicije i sada mogu da počnu pregovori u Evropskom parlamentu radi konačnog odobrenja. Potpredsednik Evropske komisije zadužen za investicije Jirki Katainen rekao je nakon sastanka ministara finansija da će do kraja juna ili u julu biti spremni za pokretanje Fonda.
Iako je tim planom predviđeno otvaranje više od dva miliona radnih mesta na velikim infrastrukturnim projektima tokom tri godine, ulaganja u ljude podjednako su važna za nove investicione planove, tvrde članovi radne grupe na visokom nivou.
Izazov, kako se navodi u izveštaju Prijatelja Evrope, nije samo da se podigne obrazovni nivo, već i da se premoste razlike u obrazovanju i veštinama između "onih koji imaju i onih koji nemaju".
Konfuzija
Grupa na visokom nivou za socijalnu uniju navodi da su za socijalnu politiku na prvom mestu odgovorne članice EU ali upozorava "da mnogima od njih manjka poverenje u evropski socijalni model dok EU nedostaje osećaj za zajednički cilj koji pokreće kreatore politike".
"Postoje kontroverze i konfuzija oko toga šta ko treba da radi", ocenila je radna grupa ističući potrebu da se obnovi poverenje u budućnost evropskih država blagostanja.
Kriza je uzdrmala socijalne sisteme, ocenjuju eksperti i dodaju da ipak ima prostora za promene i koheziju među članicama EU. Ukazuje se i na potrebu da se reaguje na tenzije između generacija i unapredi poverenje u pitanjima kao što su mobilnost i migracije.
"Potreban nam je takav nivo socijalnih investicija širom Evrope koji će omogućiti socijalnim sistemima članica da odgovore na pravi način na savremene socijalne rizike", rekao je za EurActiv.com potpredsednik Evropske konfederacije sindikata Dejvid Beg (David Begg) dodajući da to zahteva i adekvatno oporezivanje.
Alarmantni podaci
Podaci pokazuju da rizik od siromaštva i socijalne isključenosti predstavlja pretnju za trećinu, pa i veći deo populacije Bugarske, Rumunije, Grčke, Letonije i Mađarske.
Takođe, u polovini članica EU svako treće dete živi u siromaštvu.
Samo u Nemačkoj se 12 miliona ljudi smatra siromašnim, što je više nego ikada, potvrđuju podaci nemačke socijalne službe koja ne očekuje da nove minimalne zarade pomognu da se situacija popravi.
Na jednoj nedavno održanoj konferenciji o nejednakosti aktivisti su zatražili od Komisije da u središte političke agende ponovo postavi socijalnu Evropu.
Iz organizacije Solidar tvrde da je predsednik Komisije Junker potpuno zanemario socijalnu dimenziju EU u dokumentu o ekonomskom upravljanju koji je nedavno predstavio liderima EU. Ta evropska mreža nevladinih organizacija podseća da statistike za 2014. pokazuju da su ekonomske i socijalne razlike u i između članica EU i regiona povećane a time i nejednakost i siromaštvo.
Socijalni investicioni paket
Prethodna, Barozova Evropska komisija zalagala se 2013. za Socijalni investicioni paket pošavši od stava da je socijalna politika "produktivno sredstvo a ne samo faktor troška". Međutim, primena u članicama nije išla željenim tempom, rekli su u Komisiji.
Zato grupa na visokom nivou smatra da Junkerova Komisija mora da istakne faktor ekonomske koristi od socijalne potrošnje.
Nedavno istraživanje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj o uticaju socijalne jednakosti na ekonomski rast ukazalo je na ključnu ulogu socijalne politike.
Iz radne grupe upozoravaju na rizik da socijalna politika ostane samo kocept i da bude diskreditovana ukoliko Komisija ne razjasni kako namerava da joj da isti značaj kao makroekonomskim ciljevima.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|