Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Oko 200.000 dece u Srbiji ispod linije siromaštva
|
|
|
Objavljeno : 20.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji se za oko 400.000 dece izdvaja neka vrsta materijalne nadoknade zbog socijalne ugroženosti, pokazuju podaci Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike. Prema podacima nevladinih organizacija, blizu 200.000 dece je ispod linije siromaštva. Povodom 20. novembra, Svetskog dana deteta, ukazano je na raširenu diskriminaciju dece u Srbiji a vlasti pozvane da više rade na zaštiti dece, smanjenju siromaštva i obezbeđivanju pristupa zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti i obrazovanju. Svetski dan deteta je bio povod i da se ukaže na problem izveštavanja medija o nasilju nad decom jer se ne vodi dovoljno računa o zaštiti njihovih prava i identiteta.
Prema podacima Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Srbije, 386.485 dece prima dečiji dodatak. Na tu nadoknadu pravo imaju one porodice čija mesečna primanja ne premašuju 7.761 dinar po članu domaćinstva.
Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) i međunarodna organizacija "World Vision" ocenile su da zaštita dece mora da bude jedan od prioriteta Vlade Srbije. Te nevladine organizacije su ocenile da su siromaštvo dece, nejednak pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i kvalitetnom obrazovanju, isključenost najsiromašnije dece iz programa socijalne zaštite neki od ključnih problema na čijem rešavanju Vlada mora više da se angažuje.
"Deca su najizloženija siromaštvu. Izdvajanja za podršku porodici su mala, a procedure komplikovane tako da troje od petoro dece koja imaju prava na dečje dodatke ne ostvaruje to pravo. Blizu 200.000 dece je ispod linije siromaštva", navodi se u saopštenju.
Prema podacima ovih organizacija, u Srbiji je samo 48% dece upisano u vrtić, pri čemu deca iz bogatijih porodica imaju trostruko veći pristup vrtićima nego deca iz najsiromašnijih porodica. Troškovi boravka za svu decu koja sada ne pohađaju predškolsko obrazovanje, podrazumevaju ulaganja od najviše 46 miliona evra.
U odnosu na opštu populaciju, pet puta manje dece iz romske populacije pohađa predškolsko obrazovanje dok obavezno osnovno obrazovanje obuhvata 89% mladih Roma. U srednju školu ide 19% Roma u sređnoškolskom uzrastu, navodi se u saopštenju.
Prema podacima MODS-a, oko 30% dece u Srbiji se odgaja isključivo nenasilnim metodama, a dve trećine dece starosti od 2 do 14 godina je iskusilo neku vrstu psihološke agresije ili fizičkog nasilja.
Poseban problem predstavlja seksualno nasilje nad decom. Jedno od petoro dece u svetu, pa i u Srbiji, žrtva je seksualnog nasilja, pokazuju podaci "Incest trauma centra" koji su objavljeni 19. novembra u Beogradu. "Tačan broj dece koja su žrtva seksualnog nasilja siva je brojka, pošto je svega 5% građana spremno da prijavi zlostavljanje pod izgovorom 'neću da se mešam to je tuđa kuća'", rekla je direktorka "Incest trauma centra" Dušica Popadić.
U 80% slučajeva decu zlostavlja neko od članova porodice a za počinjeno krivično delo uglavnom su osuđeni na dve do dve i po godine zatvora, pokazuje istraživanje "Incest trauma centra".
Raširena diskriminacija dece
Poverenica za žaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić izjavila je 20. novembra da je diskriminacija dece veoma raširena pojava u Srbiji. "Diskriminacija dece je daleko raširenija nego što se pretpostavlja", rekla je Nevena Petrušić novinarima.
Kao primere raširenosti diskriminacije dece navela slučaj segregacije romske dece iz izbegličke populacije u okolini Novog Pazara i pritužbe dece koja smatraju da ih u školama diskriminišu vaspitači i učitelji.
"Ima mnogo problema i u ostvarivanju inkluzivnog obrazovanja, a zanemarljiv je broj nastavnih materijala na Brajevoj azbuci za slepe i slabovide. Ne vodi se računa ni o tome da nastavni materijali budu prilagođeni raznim vrstama invaliditeta", rekla je Nevena Petrušić.
Istakla je da će morati još mnogo da bude urađeno na inkluzivnom obrazovanju, čiji je cilj da deca iz marginalizovanih grupa dobiju odgovarajuće obrazovanje, i dodala da se to prvenstveno odnosni na Rome.
Zanemarena deca sa teškoćama u razvoju
Kada je reč o deci sa teškoćama u razvoju, od ukupno 797 dece i mladih koji su bili smešteni u ustanove socijalne zaštite niko nije pohađao redovnu osnovnu i srednju školu, a samo 19% je pohađalo specijalne škole tokom 2011. godine.
Deca sa teškoćama u razvoju se i dalje smeštaju u izolovane ustanove, iako bi trebalo da im bude omogućen život u porodici i zajednici. U skoro 70% slučajeva osnovni razlog dovođenja dece u ustanove je nemogućnost roditelja da odgovore na potrebe deteta.
Iz Kreativno edukativnog centra za mentalno nedovoljno razvijene osobe (KEC MNRO) ukazano je na problem zapošljavanja osoba sa intelektualnim poteškoćama koje se posle školovanja ponovo se vraćaju u izolaciju.
Srpske kompanije ne prepoznaju decu sa smetnjama u razvoju i da nema stranih kompanije u Srbiji ne bi bilo ni društveno odgovornog poslovanja", rekla je direktorka KEC MNRO Margareta Kecman na konferenciji za novinare. Prema podacima KEC MNRO, do sada se zaposlilo 130 mladih sa smetnjama u razvoju u kompanijama iz Srbije, od tog broja 40 štićenika radi u McDonalds's restoranima.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|