Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nemačka nerado zapošljava sestre iz inostranstva
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Nemačko zdravstvo, iako u gotovo svim delovima zemlje nedostaju kvalifikovane medicinske sestre, nerado zapošljava sestre iz inostranstva, pokazalo je novo istraživanje. Kompanije koje su zaposlile sestre strankinje navode da su imale problema sa priznavanjem kvalifikacija ili imigracionim dozvolama pri čeme male i srednje firme imaju više teškoća od velikih. U nemačkom zdravstvu najviše se, kada je reč o sestrama iz inostranstva, zapošljavaju one iz Španije a van EU iz istočne Evrope ili Azije. Nemački poslodavci koji su zasposlili sestre iz inostranstva mahom su zadovoljni njihovim radom i kao njihovu prednost navode posvećenost poslu a kao manu nedovoljno praktično iskustvo.
Na nemačkom tržištu rada nema dovoljno kvalifikovanih medicinskih sestara i političari dugo ohrabruju zdravstvo da slobodna radna mesta popunjava radnicima iz inostranstva. To je međutim neuobičajena strategija, s obzirom da poslednjih godina konkurencija iz inostranstva na nemačkom tržištu rada nije dobrodošla.
Sada ni sestre iz inostranstva više nisu mnogo poželjne - istraživanje Fondacije Bertelsman (Bertelsmann) potvrdilo je da kompanije koje zapošljavaju medicinsko osoblje nerado traže radnike van zemlje.
Istraživanje je pokazalo da 61% nemačkih firmi koje pružaju usluge zdravstvene nege ima problem sa popunjavanjem radnih mesta za medicinske sestre i u proseku im nedostaju po četiri sestre. Međutim, samo šestina tih zdravstvenih firmi angažuje kvalifikovane sestre iz inostranstva.
Rezultati istraživanja ukazuju da tri od četiri kompanije za pružanje usluga medicinske nege ima problema sa popunjavanjem slobodnih radnih mesta a da se samo 16% odlučuje da ih popuni radinicima iz inostranstva.
Birokratske prepreke
Uprkos činjenici da im nedostaju radnici, više od polovine kompanija koje se bave pružanjem usluga nege kaže da im angažovanje stranih sestara neće biti opcija u budućnosti. Kompanije ističu da je taj proces suviše težak, preskup i pravno previše komplikovan.
Navodi se da je 83% ispitanih kompanija koje imaju iskustva sa zapošljavanjem stranaca naišlo na birokratske prepreke a dve trećine je imalo problema sa priznavanjem kvalifikacija stranih medicinskih sestara.
Istovremeno 60% kompanija ukazuje na teškoće sa pribavljanjem imigracionih dozvola za strane državljane. Zato dve trećine ispitanih smatra da zakonske prepreke treba da budu uklonjene a 87% se zalaže za "poboljšanje" ponude stranih radnika kroz kurseve jezika i integracije.
Istraživanje je pokazalo i da veće kompanije sa profesionalnim sektorom ljudskih resursa imaju manje problema sa zapošljavanjem medicinskih sestara iz inostranstva nego manje i srednje firme.
Kako je preneo EurActiv.com, izveštaj je ukazao i da u amulantnom sektoru tek svaki deseti poslodavac traži radnike iz inostranstva dok na planu stacionarne medicinske nege i gerijatrije to radi svaki peti.
Španske sestre najpopularnije
Nemačke kompanije koje zapošljavaju medicinsko osoblje najčešće se odlučuju za sestre iz Španije (61%) a slede Poljska (19%) i Hrvatska (16%).
Mali broj kompanija koji je pokušavao da zaposli sestre izvan Evropske unije uglavnom je bio fokusiran na istočnu Evropu i azijske zemlje, poput Bosne i Hercegovine, Ukrajine, Rusije, Kine ili Filipina.
Od ispitanih kompanija koje su angažovale sestre iz inostranstva, 60% kaže da su zadovoljne ili veoma zadovoljne novozaposlenim. Strani kvalifikovani medicinski radnici inače su veoma cenjeni zbog velike posvećenosti poslu.
Gotovo polovina nemačkih kompanija (48%) kaže da strane sestre i tehničari rade bolje od nemačkih.
Ono što se najviše zamera medicinskim sestrama iz inostranstva je nedovoljno praktično iskustvo na koje je ukazalo 53% anketiranih kompanija.
Centar za evropska ekonomska istraživanja (ZEW) je za istraživanje ispitao gotovo 600 poslodavaca u domenu zdravstvene nege.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|