Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Trenuci za pamćenje u Generalnoj skupštini UN
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.09.2015. |
|
|
|
|
|
|
Generalna debata 70. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija počinje 28. septembra. Svetski lideri, kako se očekuje, prvenstveno će se baviti Sirijom, Islamskom državom i izbegličkom krizom u Evropi. Problemi sa kojima se svet suočava su veliki i ne zna se da li će učesnici u debati - a prvi će se obratiti predsednici zemalja svetskih sila, ostati upamćeni kao neki raniji. Među zapamćenima su, da li zbog udaranja cipelom u sto, cepanja Povelje UN ili zbog nepremireno duge "govorancije", Hrusčov, Gadafi, Kastro.
Kubanski lider Fidel Kastro najduže je govorio u Generalnoj skupštini UN. On je 1960. osuđivao SAD u UN četiri sata i 29 minuta.
Obučen u zelenu vojnu uniformu, koja se smatra njegovim zaštitinim zanakom, Kastro je rekao da je revolucija koju je predvodio 20 meseci ranije okončala kubanski status "kolonije SAD" ali da SAD još veruju da imaju "pravo da podstiču i ohrabruju subverzije" na Kubi.
U preopširnom govoru, Kastro je branio veze Kube sa ŠSR, izrazio ozbljne bojazni da bi američka "imperijalistička vlada" mogla da napadne Kubu i nazvao predsednika SAD Džona Kenedija "nepismenim milionerom i neznalicom".
Kastro se takođe požalio na "ponižavajući tretman" u Njujorku, uključujući izbacivanje iz hotela.
Hruščovljeva cipela
Iste godine "istakao se" i sovjetski premijer Nikita Hršučov u debati u UN o kolonijalizmu kada je tražio pravo da odgovori na optužbe filipinskog predstavnika koji je protestovao zbog manjka slobode u istočnoevropskim zemaljama - sovjetskim satelitima.
Hruščov je besno skočio na noge i počeo da udara u sto. Zatim je uzeo cipelu, koja je bila ispod stola, i njome nekoliko puta ljutito udario po stolu.
Njegova unuka kasnije je napisala da je Hruščov obuo nove cipele koje su ga žuljale pa ih je za vreme debate izuo. Prema njenoj verziji, Hruščov je, kada je ustao, toliko snažno udario pesnicom u sto da mu je spao sat sa ruke i da je, kada se sagao da ga podigne, ugledao cipelu kojom je zatim udarao po stolu.
Maslinova grančica ili pištolj
Jaser Arafat, lider Palestinske oslobodilačke organziacije (PLO), prvi put se obratio Generalnoj skupštini 1974. i on je prvi predstavnik organizacije nečlanice koji je govorio u svetskoj organizaciji.
Arafat je apelovao na UN da omoguće Palestincima da "uspostave nacionalni suverenitet" na svojoj zemlji.
"Danas sam došao ovde noseći maslinovu grančicu i pištolj borca za slobodu. Ne dozvolite da mi maslinova grančica ispadne iz ruke. Ponavljam: Ne dozvolite da maslinova grančica ispadne iz moje ruke", rekao je tada Arafat.
Nakon Arafatovog govora, PLO je dobila status posmatrača u UN i priznanje prava na samoopredeljenje.
Čaves i đavo
Predsednik Venecuele Ugo Čaves u vatrenom govoru 2006. američkog predsednika Džordža Buša nazvao je "đavolom" praveći rukama znak krsta i optužujući Buša da "govori kao da je vlasnik sveta".
Na to obraćanje u UN gleda se kao na jedan od najžustrijih Čavesovih poteza sa ciljem da predvodi zemlje protivnice SAD.
Reagujući na Bušov govor dan ranije, Čaves je rekao: "Juče je đavo bio ovde". Čaves je Buša nazvao "portparolom imperijalizma" koji nastoji "da očuva stanje dominacije, eksploatacije i pljačke ljudi u svetu".
Cepanje Povelje i crvena linija
Libijski lider Moamer Gadafi prvi put za 40 godina izašao je pred Generalnu skupštinu 2009. i preopširnim govorom koji je potrajao sat i 36 minuta gotovo ispraznio salu.
Obučen u tradicionalnu beduinsku odeću, sa crnom beretkom na glavi, Gadafi je kritikovao UN što nisu uspele da spreče desetine ratova. U jednom trenutku Gadafi je mahao primerkom Povelje UN i izgleda da je pocepao rekavši da ne priznaje taj dokument.
Kasnije tog dana britanski premijer Gordon Braun rekao je u debati: "Ovde sam da potvrdim Povelju UN, ne da je pocepam".
Izraelski premijer Benjamin Nejtanjahu 2012. je u govoru u Generalnoj skupštini imao i veliki crtež bombe podeljene na delove koji označavaju 70% i 90% bombe.
Najtanjahu je rekao da je Iran 70% na putu da obogati uranijum za nuklearno oružje i zatražio je od sveta da postavi jasnu "crvenu liniju" ispod 90%. On je kazao da će Iranci biti "tako daleko" do sredine 2013. i da im ne treba dozvoliti da stignu do te tačke.
Premijer Izraela upozorio je "da ništa ne može da ugrozi svet više od nuklearnim oružjem naoružanog Irana" i istakao da "crvene linije" sprečavaju ratove.
Izvor: AP, EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|