Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Nemačka i Luksemburg prve po riziku za pranje novca      

Objavljeno : 03.11.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Tajanoviti nemački finansijski sektor po stepenu izloženosti pranju novca odmah je posle sistema Luksemburga i Nemačka je jedna od najgorih u EU po izbegavanju poreza, pokazuje analiza objavljena pred godišnjicu izbijanja skandala Luksliks. U nekim zemljama multinacionalne kompanije zahvaljujući sporazumima sa poreskim vlastima plaćaju minimalne poreze, čak manje od 1%, a najviše takvih sporazuma imali su Luksemburg, više od 100, i Britanija. Borba protiv poreskih prevara i pranja novca visoko je na dnevnom redu ne samo EU, već i globalnih organizacija, ali i civilnog društva koje ukazuje na "rupe" zahvaljujući kojima kompanije transferišu profite u inostranstvo i smanjuju poresko opterećenje.

 

Većina od 15 članica EU obuhvaćenih istraživanjem Evropske mreže za dug i razvoj (Eurodad) bila je neuspešna u borbi protiv izbegavanja poreza i u tim zemljama multinacionalne kompanije i bogati pojedinci imaju brojne mogućnosti da sakriju novac.

 

"Neke od najproblematičnijih zemalja i dalje su Luksemburg i Nemačka koje nude niz opcija za prikrivanje vlasništva i pranje novca", saopštila je ta mreža koja okuplja 48 nevladinih organizacija, uključujući Oksfam (Oxfam) i Hrišćansku pomoć (Christian Aid).

 

Pranje novca predstavlja proces ubacivanja novca stečenog kriminalom u legalne tokove i povezuje se sa međunarodnim terorizmom.

 

Afera Luksliks sa korporacijskim poreskim olakšicama, koje su tehnički legalne, i utajom poreza, koja je nelegalna, doprinela je da se visoko na političku agendu postavi pitanje poreskih prevara.

 

Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara 5. novembra 2014. objavio je da je Luksemburg odobravao poreske povlastice multinacionalnim kompanijama u vreme kada je premijer i ministar finansija te zemlje bio sadašnji predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker).

 

Od 28 članica EU, 22 su koristile poreske propise da se dogovaraju sa korporacijama, pokazao je izveštaj "50 nijansi izbegavanja poreza". "Sa stopom poreza manjom od 1% u nekim slučajevima, takvi poreski propisi postali su ključno oruđe korporacija u izbegavanju poreza", navodi se u tom izveštaju.

 

Eurodad se bavio samo jednim delom iz poreskih propisa - sporazumima o primeni određenih stopa koje su poreski obveznik i poreska uprava sklopili unapred (Advance Pricing Agreements, APA). Luksemburg je na kraju 2013. imao na snazi 119 takvih sporazuma, Velika Britanija 73 a Nemačka 21 ili dva više od proseka EU.

 

Članice EU dogovorile su se inače u oktobru 2015. o automatskoj razmeni informacija o poreskim pravilima. Taj sporazum stupiće na snagu u januaru 2017.

 

Evropska komisija pokrenula je i istrage korišćenja državne pomoći u nekoliko zemalja, uključujući Luksemburg, zbog njihovih poreskih sporazuma sa kompanijama.

 

Koordinatorka za poreze u Eurodadu Tove Rajding (Ryding) kaže da evropski građani sada treba da čekaju godinu dana da EU stavi tačku na sistem koji je stotinama multinacionalnih kompanija omogućio da izvrdavaju poreze.

 

"Iako će nekoliko rupa biti zapušeno, pojaviće se nove. Jasno je da je to u EU uobičajeni biznis za multinacionalne korporacije koje žele da izbegnu pravila kako bi manje platile porez", istakla je Rajding.

 

"Borba protiv izbegavanja poreza i poreskih prevara jedan je od prioriteta ove Evropske komisije. Od kako je u martu startovao Paket za poresku transparentnost a u junu naš Akcioni plan za oporezivanje korporacija, već smo uspeli da stignemo do konkretnih rezultata", rekla je EurActiv.com portparolka Komisije zadužena za poreska pitanja Vanesa Mok (Vanessa Mock).

 

U međuvremenu su nevladine organizacije koje se bore za poresku pravdu najavile da će 4. novembra širom EU učestvovati u protestima kojima će biti obeležena godišnjica izbijanja afere Luksliks. Jedan od protesta biće organizovan ispred sedišta Evropske komisije u Briselu.

 

Tajnost i pranje novca

 

Luksemburg je u izveštaju kritikovan što je uvođenjem nove finansijske strukture još više otežao identifikaciju pravih vlasnika kompanija.

 

Prema indeksu Bazelskog instituta za borbu protiv pranja novca za 2015, Luksemburg je među članicama EU prvi po izloženosti pranju novca sa 5,9 poena (0 znači najmanji rizik za pranje novca a 10 najveći), dok je Nemačka druga sa 5,5 poena a prosek EU je 4,4. Na listi slede Italija, Španija, Holandija, Francuska i Velika Britanija, kao i Belgija i Češka, sve sa rizikom za pranje novca većim od proseka EU.

Background

Više od 300 kompanija, uključujući Pepsiko, AIG i Dojče banku, ima tajne sporazume sa Luksemburgom kojim im se smanjuju poreske obaveze, objavio je Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) na osnovu procurelih dokumenata.

 

Konzorcijum je na bazi pregledanih gotovo 28.000 stranica poverljivih dokumenata uvideo da su kompanije usmeravale stotine milijardi dolara kroz Luksemburg i uštedele milijarde dolara na ime poreza.

 

Nakon što je to objavljeno, Luksemburg se našao na meti kritika međunarodne zajednice. Junker se pak našao pod pritiskom da objasni svoju ulogu u poreskoj politici Luksemburga.

 

Junker je tada branio poresku praksu Luksemburga ali sada podržava plan zajedničkog sistema EU za razmenu poreskih informacija.

 

 

Najmanji rizik za pranje novca registruje se u Sloveniji a ispod proseka EU su i Poljska, Švedska, Mađarska, Danska i Irska.

 

Inače, direktivom EU za borbu protiv pranja novca regulisana su brojna pitanja, uključujući vlasništva nad kompanijama, i sada se na nacionalnom nivou ugrađuju četvrte izmene tog zakona.

 

Danska i Slovenija su pohvaljene što su uvele javne registre vlasnika kompanija, Francuska i Italija to odbacuju a Velika Britanija će ih uvesti uz neka izuzeća.

 

Nemačka pod lupom

 

Kada je reč o Nemačkoj, ta zemlja je, sudeći po izveštaju, protiv uspostavljanja centralnih registara vlasnika i javnog pristupa informacijama.

 

Poslednji bankarski skandal u Nemačkoj pokazao je ulogu tog sektora u skrivanju pravih vlasnika kompanija i olakšavanju pranja novca. U februaru 2015. u Komercbanci (Commerzbank), drugoj po veličini banci u Nemačkoj, pokrenuta je istraga zbog optužbi da je banka omogućavala klijentima da izbegavaju poreze preko Luksemburga.

 

Istrage su pokrenute u još najmanje tri banke od kojih jedna zbog uloge u osnivanju "šel" (shel) kompanije u Luksemburgu u cilju sakrivanja novca.

 

U julu je pak Hipoverajenbank (Hypovereinbank) platila kaznu od 20 miliona evra i pristala da pomogne poreskim vlastima u daljim istragama sa ciljem rušenja sistema koji je postavilo nekoliko banaka, uključujući Dojče bank.

 

Plan OECD

 

Početkom oktobra Organizacija za evropsku saradnju i razvoj (OECD) objavila je plan za borbu protiv izbegavanja poreza od strane multinacionalnih kompanija koje često koriste prednost razlika u poreskim sistemima u svetu da bi umanjile poreske obaveze.

 

Međutim, plan OECD oštro kritikuju nevladine orgranizacije koje kažu da mu nedostaje ambicija, posebno oko transparentnosti. Te organizacije upozoravaju i da su iz konačne verzije akcionog plana izbačene odredbe koje kompanije koriste da transferišu profite u inostranstvo i tako smanje poresko opterećenje.

 

Komisija će početkom 2016. predložiti propise bazirane na akcionom planu OECD, s obzirom da su standardi OECD neobavezujući.

 

Izveštaj Eurodada je pokazao i da sve veći broj vlada EU podržava strogu tajnost oko toga gde multinacionalne kompanije posluju i koje poreze plaćaju. Čak je i Francuska, koja je svojevremeno tražila da informacije o porezima multinacionalki budu javne, promenila mišljenje, kažu iz Eurodada.

 

Takođe je izveštaj ukazao da neuspeh u sprečavanju poreskih prevara ima brojne posledice po zemlje u razvoju. U Eurodadu smatraju i da bi diskusije o poreskim pitanjima trebalo da se vode u okrilju UN a ne u "klubu bogatih", odnosno OECD.

 

U izveštaju se članice i institucije EU pozivaju da uklone mogućnost da se ne zna ko je vlasnik kompanije, "zapuše rupe" koje omogućavaju prekomerno smanjenje poreskih stopa za multinacionalne kompanije i obezbede građanima pristup informacijama o tome gde kompanije posluju i koliki porez plaćaju.

 

Traži se i da se zemljama u razvoju otvore mogućnosti da od vlada EU dobiju informacije o ljudima koji koriste EU da izbegavaju porez.

 

Takođe se zahteva da se prestane sa smanjenjem poreskih stopa zemljama u razvoju kroz sporazume. Umesto toga, kako se ocenjuje, tim državama treba dati mesto za stolom za kojim se pregovara o globalnim poreskim standardima.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Shutterstock.com

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA