Projekat podržali
![Evropska Unija](http://static.euractiv.rs/cache/images/eulogo.jpg)
Sponzori mreže
|
Procvat turizma u Evropi zbog nestabilnosti u svetu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.02.2016. |
![Štampa](/images/M_images/printButton.png) |
![El. pošta](/images/M_images/emailButton.png) |
![bookmark](/templates/ea/images/star.png) |
|
|
|
![](http://static.euractiv.rs/cache/pictures/thumb_turizam_shutterstock-150x150.jpg) Turizam ponovo doživljava procvat u svetu, ali i dalje trpi zbog terorizma, epidemija, promene kursa valuta i migracija. Turistički pejzaž se sve brže menja i dešava se da se u periodu od nekoliko meseci milioni putnika predomisle i odustanu od neke zemlje kako bi preplavili nove destinacije koje nisu uvek potpuno spremne za njihov prijem. Prilike u svetu pogoduju turizmu u Evropi koja je sa 609 miliona poseta prošle godine bila najposećenije turističko odredište, pokazuju podaci Svetske turističke ogranizacije (UNWTO). Koristi od toga posebno je osetila Španija koja je ponovo postala popularno odredište.
Tržište turizma dobro stoji: blizu 1,18 milijardi osoba je putovalo prošle godine u inostranstvo što je 4,4% više nego godinu dana ranije. Turizam je u 2015. činio 10% svetskog bruto domaćeg proizvoda i svako 12. radno mesto bilo je u tom sektoru. Međutim, razlike u svetu su velike - od pustih plaža na severu Afrike do zakrčenog Havanskog zaliva.
Posle Evrope koja je naposećenija, po broju putnika sledi pacifička Azija sa 277 miliona posetilaca i Severna i Južna Amerike sa 190 miliona putnika.
Evropa je zabeležila rast od 5% u odnosu na prethodnu godinu čemu je doprinelo slabljenje evra u odnosu na druge valute, pre svega dolar. Rast se beleži i u centralnoj i istočnoj Evropi gde je nakon pada u broju poseta 2014, prošle godine iznosio 6%.
Istovremeno, broj poseta je bitno pao u severnoj Africi, za 8%, zbog straha od terorističkih napada.
Najizraženiji primer tog trenda je Tunis u kome su plaže i hoteli prazni posle dva napada na strance u kojim je stradalo više osoba. Tunis, omiljena destinacija zbog sunčanih dana i povoljnih cena, ostao je bez oko 2 miliona turista za godinu dana, što je zadalo snažan udarac njegovoj privredi.
Zbog domino efekta sve muslimanske zemlje trpe u različitoj meri, "čak i one vrlo bezbedne poput Omana", rekao je za AFP Žan-Fransoa Rijal, diektor francuske turističke agencije Svetski putnici (Voyageurs du Monde).
"Jedini izuzetak je Iran, ali ta zemlja kreće ni od čega", dodao je on. Nakon ukidanja sankcija i otopljavanja odnosa sa Iranom, posetu "drevnoj Persiji" nude mnoge evropske turističke agencije.
"Nema sumnje da se Bliski istok danas dovodi u vezu sa nesigurnošću u glavama zapadnih turista. Zemlje poput Grčke, Portugalije i Španije će očigledno imati koristi od toga jer imaju sličnu klimu, konkurentne cene i bezbedne su", kaže analitičar u konsultantskoj kući Euromonitor Vourte Gerts.
U tim zemljama raste potražnja za smeštajem. "Uz to ide i rast cena i hotelijeri kažu turistima 'umesto da dva noćenja koštaju 50 evra biće 55, uzmi ili ostavi jer imam još troje koji su zainteresovani", kaže Olivije Peti, saradnik u konsultantskoj kući In ekstenso.
Španija ponovo popularna
Španija je postala treća turistička destinacija u svetu, posle Francuske i SAD, oborivši rekord po broju stranih turista u periodu od tri godine. Prošle godine Španiju je posetio 86,1 milion turista, što je 4,9% više nego godinu dana ranije, a sve ukazuje da će 2016. biti još bolja.
"Ovo je 16. godina kako se ovim bavim i 2015. nam je bila najbolja", rekao je Irac Noel Šian koji organizuje turističke obilaske Barselone, i dodao da su prilike i zimi dobre.
Dok su nekada njegovi klijenti uglavnom bili turisti iz SAD, sada su to uglavnom turisti iz severne Evrope, a tome su doprineli širenje niskotarifnih aviokompanija i napadi u durgim sredozemnim zemljama. Napadi džihadista u Tunisu i Egiptu pošle godine, kao i Turskoj u januaru ove godine, odvraćaju turiste od tih destinacija.
"Samo u januaru zabeležili smo 25% više rezervacija za Španiju nego prošle godine", rekla je za AFP Marija Sjera, direktorka za komunikacije vodeće internet putničke agencije u Evropi, iDrims (eDreams), čije je sedište u Barseloni.
Koristi od porasta interesovanja za Španiju nemaju samo Madrid i Barselona već i Kanarska ostrva u Atlantskom okeanu i Baleari, arhipelag u Sredozemnom moru.
Najveća turistička grupa u svetu TUI, sa sedištem u Nemačkoj, saopštila je ove nedelje da je broj rezervacija letovanja u Turskoj pao za 40%, dok da hoteli drugde, posebno u Španiji i na Kanarskim ostrvima imaju koristi od toga.
To će Španiji nadonkaditi drastičan pad broja turista iz Rusije čiji se broj u 2015. smanjio za 32,7%, podaci su Nacionalnog statističkog zavoda. Ove brojke bi mogle još više da se promene zbog straha od terorističkih napada u Turskoj.
Latinska Amerika: egzotična i bezbedna
Borba za sobe u hotelima besni i u Havani, popularnoj destinaciji u koju svakodnevno dolaze ogromni kruzeri, što je bila retkost pre decembra 2014. kada je došlo do otopljavanja odnosa sa Vašingtonom.
Na Kubi je broj poseta prošle godine porastao za 17%, ali ta zemlja nije spremna i kvalitet usluge ne odgovara skoku cena od 50% za godinu dana, kaže direktor jedne od retkih francuskih agencija u Hvani Stefan Feru.
Rajske plaže na Haitiju ponovo počinju da privlače pažnju, šest godina posle razornog zemljotresa. Ponovo raste interesovanje i za Kolumbiju, Peru, Meksiko i Argentinu.
"Posle napada na Šarli ebdo, Evropa, SAD i Kanada su imale koristi od promene destinacija. Ali u proteklih nekoliko meseci Francuzi su se ponovo uželeli egzotike ali u bezbednim okolnostima i to ide u prilog Latinskoj Americi", rekao je Rijal.
Da li će na turizam u Južnoj Americi međutim uticati strahovi zbog virusa zika? Epidemije takođe nanose štetu sektoru: ebola u podsaharskoj Africi, virus čikungunja na Antilima, bliskoistočni respiratorni virus (MERS-CoV) u Južnoj Koreji.
Treba dodati tome i uticaj promene krusa zbog kojih turisti, posebno oni iz Azije, menjaju destinacije ili odustaju od putovanja poput Rusa zbog pada vrednosti rublje.
Na turizam utiče i priliv migranata i izbeglica. Na grčkog ostrvu Kos otkazano je 178.000 dolazaka između januara i avgusta 2015. a prema podacima Euromonitora nekoliko kompanija za krstarenje odlučio je da se njihovi brodovi više ne zadržavaju u Mitileni, glavnom gradu Lezbosa.
Izvor: AFP
Foto: Shutterstock.com
![](/templates/ea/images/bar-bullet.gif) Povezani sadržaj
|
|
|