Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Erbas otvara još jednu fabriku u Kini
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.03.2016. |
|
|
|
|
|
|
Evropska kompanija Erbas (Airbus) počela je da gradi još jedan centar za završne radove i isporuku aviona u Kini, što bi trebalo da joj pruži prednost na kineskom tržištu u odnosu na glavnog rivala, američki Boing (Boeing). Boing takođe planira da izgradi svoju prvu fabriku u toj zemlji i procenjuje da će se kineska flota u naredne dve decenije utrostručiti. Peking u ovim partnerstvima i otvaranju fabrika vidi vrstu "nagrade" za obilje narudžbina koje ovim gigantima stižu iz Kine, kao i sredstvo da pomogne kineskim kompanijama da usavrše tehnologije.
Erbas je počeo da gradi u Tjanđinu centar za završnu fazu proizvodnje aviona velikog doleta A330. Tu se, na 150 kilometara od Pekinga, već nalaze veliki Erbasovi hangari u kojima se dovršavaju uskotrupni avioni (sa jednim prolazom) A319 i A320. To je prvi takav Erbasov centar van Evrope a otvoren je 2008. godine.
Uskoro će na istom prostoru biti izgrađen "centar za završne radove" za širokotrupne avione (sa dva putnička prolaza).
Radove su 1. marta otvorili generalni direktor Erbasa Fabris Brežije i predstavnici kineskih partnera, uključujući kineskog proizvođača Avic (Avic).
Prvi avion bi trebalo da bude gotov 2017, a u njega će iz Francuske stizati već sklopljeni A330 na završne radove. Avionima će u Kini biti uređene kabine, obojen trup i obavljeni neophodni testovi pre isporuke.
"Ideja je da budemo što bliže našim klijentima", ali i da se poveća rast sektora dugolinijskih aviona, rekao je Brežije.
Erbasu iz Kine najviše porudžbina stiže za srednjelinijski A320, dok ta evropska kompanija kontroliše 60% tržišta dugolinijskih aviona, sa godišnjom isporukom od oko 20 aviona A330. Novi centar u kome bi se mesečno proizvodilo dva aviona, trebalo bi da ispuni te potrebe.
Erbas već uveliko ubire plodove od linije za A320 u Tjanđinu, gde je do sada proizvodeno oko 260 aviona i beleži se rast proizvodnje na čak četiri aviona mesečno.
Erbasova flota koju koriste kineski operateri broji više od 1.240 aviona, od čega je 170 aviona iz grupe A330 a više od 1.000 aviona iz grupe A320. Kina ima najveću flotu A330 na svetu, piše Čajna dejli.
Otvaranje postrojenja u Kini pomoglo je Erbasu da u periodu od 10 godina poveća udeo na tom tržištu sa 27 na 50%.
Međutim, u tome je izjednačen sa Boingom koji još nema fabrike u Kini.
Erbas tvrdi da usporavanje privrednog rasta nije umanjilo apetite aviokompanija i procenjuje da Kini će biti potrebno oko 5.400 linijskih aviona u naredne dve decenije, dok Boinga procenjuje da će se kineksa flota u istom periodu utrostručiti.
Brežije je ocenio za AFP da će udeo dugolinijskih aivona, koji je sada manji, samo rasti.
Te procene temelji na procvatu međunarodnog putničkog saobraćaja, podstaknutog jačanjem kineske srednje klase željne turističkih putovanja, i očekivanju da kineske kompanije počnu da sve više pribegavaju dugolinijskim avionima u unutrašnjem saobraćaju usled "zasićenosti kineskog neba" zbog preopterećene infrastrukture i ograničenja vazdušnog prostora.
Centar u Tjanđinu bi takođe mogao da bude ubedljiv argument za kupce. Brežije je rekao da je centar pomogao Erbasu da prošle godine dobije porudžbinu za 75 aviona A330.
On je ocenio da Kina u kojoj raste potreba za većim brojem dugolinijskih letova preko Pacifika, mogla da "apsorbuje" oko 100 aviona A380, ultravisokog kapaciteta.
Iz Kine pljušte nardužbine Erbasu i Boingu kome je prošle jeseni stiglo 300 narudžbina od kineskih kompanija, za rekordnih 38 milijardi dolara.
Konkurencija ne čeka
Konkurencija međutim ne može da čeka pa je Boing, svestan da ne sme ostati daleko od tržišta, najavio da će otvoriti prvu fabriku u Kini, odnosno centar za završnu fazu proizvodnje za B737 u saradnji sa kineskom državnom kompanijom Komak (Comac).
"Naš konukrent pokušava da nas imitira! Međutim, centar za uskotrupne avione nije baš vrhunac tehnoloških inovacije", kaže Brežije u ironičnom tonu.
Na to stiže jedak odgovor. "Partnerstvo čini mnogo toga više od šačice industrijskih zgrada", rekao je za AFP predstavnik Boinga u Pekingu Žang Jukui.
On je dodao da je Boing razvio "široku lepezu saradnje od sušitnskog i jedinstvenog značaja za razvoj kineske avioindustrije", dodoa je on.
"Nije dovoljno imati samo dobar proizvod, potrebno je pružiti dodatu vrednost u odnosu na zemlju", kaže direktor Erbasa koji je isključio mogućnost saradnje sa kineskim Komakom kao "konkurentom".
Komak uz podršku države nastoji da poremeti dominaciju tandema Boing-Erbas sa svojim srednjelinijskim C919 kojim želi da konkuriše avionima A320 i B737. Prvi let tim avionim trebalo da se obavi ove godine.
Izvor: AFP
Foto: Airbus.com
Povezani sadržaj
|
|
|