Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Odbrojani dani novčanice od 500 evra
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Evropska centralna banka odlučiće 4. maja sudbinu banknote od 500 evra koju mnogi povezuju sa pranjem novca, sivim tržištem i finansiranjem terorizma a neki je zovu "Bin Laden". Veruje se da je ta novčanica omiljena među kriminalcima i teroristima koji žele da obavljaju transakcije bez tragova. Ukidanju banknote od 500 evra protive se u nekim zemljama, posebno u Nemačkoj, gde većina voli da plaća gotovinom. Istovremeno ni svi stručnjaci nisu uvereni da bi povlačenje najvrednije novčanice evra pomoglo u borbi protiv finansiranja terorizma. Banknote od 500 evra čine samo 3% broja novčanica u opticaju ali i 28% vrednosti.
Budućnost ljubičaste novčanica, koja ima najveću vrednost u zoni evra i fizički je veća od ostalih banknota evra, na dnevnom je redu sastanka ECB, potvrdio je za AFP portparol te banke.
Očekuje se da ECB odluči da se prestane sa emisijom 500 evra jer se veruje da je to novčanica omiljena među kriminalcima za prebacivanje velikih suma novca širom sveta bez znanja vlasti.
"Takve novčanice su prioritetan mehanizam plaćanja onih koji se bave nelegalnim aktivnostima, koji žele da budu anonimni i da se transakcije obavljaju bez traga", pokazalo je skorašnje istraživanje Univerziteta Harvard.
Novčanica od 500 evra postala je veoma cenjena u tajnom finansiranju, tako da u nelegalnim aktivnostima ima i veću vrednost nego što je zapravo ima. U nekim krugovima poznata je kao "Bin Laden", navodi se u istraživanju.
U svetlu bojazni da banknote velike vrednosti omogućavaju teroristima, peračima novca ili mafijašima da premeštaju velike sume novca izbegavajući zvanične kanale, u Britaniji je 2010. odbačena novčanica od 500 funti. Isto je 2010. u Kanadi prošla banknota od 1.000 dolara. U SAD je najvrednija novčanica ona od 100 dolara.
Banknota od 500 evra "više se koristi za skrivanje stvari nego za kupovinu stvari", upozorio je u martu francuski ministar finansija Mišel Sapen (Michel Sapin).
"Ona se više koristi da ubrza transakcije koje nisu najpoštenije nego da vi ili ja kupimo hranu za obrok", kazao je Sapen.
Nakon krvavih terorističkih napada u Parizu 2015, Francuska se još više nego ranije zalaže za oštriju borbu sa ciljem zaustavljanja finansiranja terorizma.
Evropska komisija saopštila je u februaru da će "istražiti potrebu za ograničenjima u gotovinskim restrikcijama koje prelaze određeni iznos i da će zadužiti ECB da razmotri odgovarajuće mere oko novčanica velike vrednosti, posebno oko one od 500 evra".
Prema podacima ECB, novčanice od 500 evra čine samo 3% broja banknota u opticaju ali i 28% ukupne vrednosti.
Otpor mogućem ukidanju te novčanice posebno je jak u Nemačkoj, gde većina građana još daje prednost plaćanju "kešom".
U vreme kada je stvoren evro upravo Nemačka se zalagala za novčanicu od 500 evra koja je po vrednosti bila kao novčanica od 1.000 nemačkih maraka.
Protivnici ukidanja banknote od 500 evra strahuju da će to biti samo prvi korak u ukidanju "keša" uopšte i njegovoj zameni elektronskim plaćanjima koje vlasti mogu da nadziru u potpunosti.
I brojni stručnjaci, kako prenosi EurActiv.com, ukazuju da povlačenje banknote od 500 evra neće imati posebne efekte u borbi protiv kriminala.
"Organizovani kriminal nije glup. Najveći deo novca pere se bez keša, preko lažnih kompanija", rekao je nedavno u intervjuu za nemačke medije stručnjak za sivu ekonomiju na Univerzitetu u Lincu Fridrih Šnajder (Friedrich Schneider).
Konsultant za platne sisteme Gijom Lepek (Guillaume Lepecq), autor studije o korišćenju i beneficijama banknota i novčića, takođe smatra da bi zabrana novčanica od 500 evra ili od 100 dolara verovatno bila bez uticaja na organizovani kriminal ili finansiranje terorističkih grupa.
Ako ništa drugo, takav potez bi samo poterao kriminalce još dublje "u mrak" i još dalje od vladine kontrole i presretanja, ocenio je Lepek. Kako je dodao, u tom bi slučaju sloboda i privatnost poštenih građana bili ograničeni a njihova teško zarađena štednja našla bi se u opasnosti. Istovremeno bi troškovi poslovanja ili obične nabavke porasli, upozorio je taj stručnjak.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|