Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evroposlanici protiv ograničenja kontracepcije u Poljskoj
|
|
|
Objavljeno : 21.02.2017. |
|
|
|
|
|
|
Evroposlanici iz grupe Progresivni savez socijalista i demokrata (SD) ustali su protiv poslednjih pokušaja desničarske poljske vlade da znatno oteža pristup kontracepciji karakterišući postupak Varšave kao "napad na žene". Vlada poljske premijerke Beate Šidlo usvojila je naime sredinom meseca nacrt zakona kojim će se ozbiljno ograničiti pristup "piluli za jutro posle". Do toga je došlo posle masovnih protesta jesenas izazvanih pokušajem da se donese zakon protiv abortusa. U pretežno katoličkoj Poljskoj već su na snazi restrikcije abortusa koje su među najoštrijim u Evropskoj uniji.
Prethodna poljska vlada Građanske platforme omogućila je 2015. kupovinu hitne kontracepcije, odnosno "pilule za jutro posle", u apotekama, u skladu sa propisima EU. U toj činjenici poslanici SD vide osnov da kritikuju sadašnju vladu zbog napada na reproduktivna prava žena.
"Danas smo, ponovo, sa poljskim ženama protiv predloga nove vlade da drastično organiči pristup oralnoj kontracepciji i 'piluli za jutro posle' koja je do sada mogla da se kupi u apoteci", kazala je portparolka za prava žena i rodnu jednakost Irakse Garsija Peres (Iratxe Garcia Perez) i dodala: "Pozivamo poljski parlament da odbaci taj predlog koji nije štetan samo za zdravlje žene, već i za njenu mogućnost izbora".
"S jedne strane vlada želi da smanji broj abortusa u zemlji dok, s druge strane, ograničava pristup kontraceptivnim pilulama namenjenim sprečavanju neželjene trudnoće i abortusa", rekla je portparolka SD, druge po veličini grupe u Evropskom parlamentu, i optužila poljsku vladu za "hipokriziju", preneo je EurActiv.com.
Partija Pravo i pravda (PiS) vratila se na vlast u Poljskoj posle izbora 2015. i ima 216 mesta u Sejmu, donjem domu parlamenta koji broji ukupno 460 poslanika. PiS je konzervativna stranka sa jakim vezama sa katoličkom crkvom a najveću podršku ima na istoku Poljske.
Pro-porodični pristup stranke PiS uključuje protivljenje gej brakovima i pokojni predsednik Leh Kačinjski je svojevremeno kao gradonačelnik Varšava dva puta zabranio paradu ponosa.
Uz Maltu i Irsku, Poljska je na začelju u EU po pravu na abortus. U Poljskoj je abortus praktično zabranjen, osim u slučaju silovanja i incesta ili kada postoji fatalna pretnja po zdravlje majke.
Peticiju za gotovo potpunu zabranu abortusa, uz petogodišnju zatvorsku kaznu za majke i kažnjavanje lekara koji uradi abortus, potpisalo je u oktobru 2016. godine 450.000 građana. Jedini predviđeni izuzetak za abortus bila je neposredna opasnost po život žene.
Iako nije bila vladina inicijativa, mnogi iz partije PiS podržali su peticiju i zabranu, međutim, protest oko 100.000 poljskih žena 3. oktobra poznat kao "crni ponedeljak" izazvao je preispitivanje. Poljakinje su tada izašle na ulice gradova širom zemlje da se bore za legalizaciju abortusa i ukažu da bi njegova zabrana za posledicu imala da se veliki broj trudnih žena odluči za opasne abortuse "na crno".
Pokušaj pooštravanja zakona o abortusu u Poljskoj, uz poteze američkog predsednika Donalda Trampa usmerene na zabranu finansiranja nevladinih organizacija koje podržavaju abortus kao način planiranja porodice, nagnao je evroposlanike iz grupe SD da zatraže veću podršku Saveta ministara u podsticanju prava žene na izbor.
Pred 61. sastanak Komisije UN za položaj žena u martu, grupa socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu rezolucijom je pozvala vlade članica EU da ukažu na potrebu "jednakog pristupa obrazovanju, zdravstvu, ... i borbi protiv rodno zasnovanog nasilja".
Izvor: EurActiv.com
Foto: Freeimages.com
Povezani sadržaj
|
|
|