Stampa
Ignorisanje preporuka ombudsmana urušava poverenje  

Objavljeno : 22.02.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je da je preporukama ombudsmana moguće menjati stvarnost u Srbiji, uprkos otporu institucija. Na konferenciji za novinare 22. februara u Beogradu posvećenoj izvršavanju preporuka ombudsmana, Janković je kazao da se pokazalo da u Srbiji ima 30% organa, odnosno pojedinica u njima koji misle da su iznad svakog zakona. Istaknuto je i da se ignorisanjem preporuka ombudsmana urušava poverenje građana.



"Relativno možemo da se pohvalimo izvršavanjem preporuka ombudsmana, ali ne možemo da se pohvalimo i ne možemo biti zadovoljni da se, kada zaštitnik građana utvrdi štetu nanetu pravima građana, to ignoriše i krši organ koji prima platu iz državnog budžeta", rekao je Janković.

 

On je ocenio da se takvim ponašanjem urušava poverenje građana u državu i naveo da sve nezavisne institucije u Srbiji insistiraju da se aktivira kontrolna uloga parlamenta, kada je reč o izvršavanju preporuka ombudsmana koje nisu obavezujuće.

 

Janković je kazao da zaštitnik građana nastoji da, bez obzira na otpor, snagom argumenata ubedi da je u interesu za sve u državi da se preporuke ombudsmana izvršavaju.

 

Na konferenciji je predstavljena publikacija Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom) i Beogradskog centra za ljudska prava "Zaštitnik građana - preporuke u praksi", a ombudsman Janković je kazao da je ta publikacija korisno štivo i da se nada da će doprineti da se preporuke zaštitnika građana ispunjavaju.

 

Prema rečima Vesne Petrović iz Beogradskog centra, cilj tog projekta je da se u državi jačaju autoriteti i institucije u koje će građani verovati.

 

"Rečenica 'prvo te ignorišu, potom te ismevaju i bore se protiv tebe, a na kraj pobediš' može se primeniti na sve nezavisne insitucije koje su nastale u Srbiji u protekloj deceniji", navodi se na početku te pubikacije, koja je izrađena uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

 

U publikaciji su dati i zaključci i preporuke za unapređenje sprovođenja preporuka ombudsmana koje se odnose na postupanje organa uprave i na aktivnosti Zaštitnika građana.

 

U prvoj grupi zaključaka i preporuka navodi se da upućivanje preporuka u konkretnom slučaju ne garantuje promenu prakse oraana, da postoji problem postupanja po preporuci i neobaveštavanja Zaštitinika građana, kao i problem nefleksibilnosti postojećih rešenja u pogledu kancelarijskog poslovanja.

 

Navodi se i da je prisutna pojava da organi ne izvršavaju odluke sudova, kao i da se ukazuje potreba uvođenja obaveze razvoja sistema za podnošenje i obradu pritužbi građana na rad oragan državne uprave i lokalne samopuprave, takođe i za kontinuiranom edukacijom predstavnika organa o instituciji ombudsmana i njegovim funkcijama.

 

U drugoj grupi preporuka se ističe da služba Zaštitnika građana i organi treba kontinuirano da rade na razvoju sistema za komunikaciju, kao i da je potrebna stalna edukacija zaposlenih u organima javne uprave o standardima dobre uprave.

 

Ukazano je i na potrebu kreiranja fleksibilnijeg rešenja povodom određivanja rokova za postupanje organa po preporuci.

 

Profesor Pravnog fakulteta Stevan Lilić rekao je na predstavljaju publikacije da je institucija ombudsmana nastala u Švedskoj, a da danas ne postoji država na svetu koja nema tu instituciju.

 

Lilić je ocenio da je institucija ombudsmana u Srbiji veoma uspela u nastojanju da stekne poverenje javnosti, i da se veruje zaštitniku građana u Srbiji.

 

Na konferenciji za novinare govorili su i predstavnici USAID i UN Bendžamin Alen i Marija Rauš koji su istakli važnost ispunjavanja preporuka ombudsmana jer se time razvija odgovorna vladavina i sistem utvrđivanja odgovornosti.

 

Predstavljanju publikacije prisustvovali su i predsednik Saveta Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić.

 

Izvor: Beta, Euractiv.rs

Foto: Medija centar

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar