Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Saša Janković ponovo ombudsman
|
|
|
Objavljeno : 04.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Skupština Srbije je 4. avgusta izabrala Sašu Jankovića za zaštitnika građana na novi petogodišnji mandat. Taj izbor je bio očekivan s obzirom da su sve poslaničke grupe najavile podršku Jankoviću. U izboru zaštitnika građana se kasnilo, pošto je Jankoviću petogodišnji mandat istekao 23. jula, a parlament nije u predviđenom roku pokrenuo proceduru izbora. I u uspostavljanju te nezavisne institucije, koja se stara o zaštiti i unapređenju ljudskih i manjinskih sloboda i prava, kasnilo se pre nekoliko godina. Uprkos izazovima, poput nedovoljnih kapaciteta i sredstava posebno u početku rada, Janković je uspeo da očuva nezavisnost u radu i izgradi ugled te institucije među građanima.
Na sednici parlamenta 4. avgusta za izbor Jankovića glasalo je 167 poslanika, a jedan je bio uzdržan. Janković je zatim položio zakletvu.
Prethodno su u raspravi održanoj 2. avgusta sve poslaničke grupe najavile da će glasati za ponovni izbor Jankovića za zaštitnika građana. Poslanici su tokom rasprave o izboru ombudsmana odali priznanje Saši Jankoviću, ocenivši da je dosadašnjim radom na tom mestu podigao ugled te institucije kod građana. Većina govornika je ukazala na potrebu da se kadrovski ojača služba zaštitnika građana kako bi mogla da odgovori na sve pritužbe građana na kršenje prava.
Jankovića su za zaštitnika građana predložile poslaničke grupe Demokratska stranka, Socijalistička partija Srbije i Liberalno demokratska partija, a taj predlog 1. avgusta jednoglasno je podržao Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja.
Nakon izbora, Janković je izjavio u Skupštini Srbije da treba da prestanu da važe nepisana pravila da je za sprovođenje zakona potrebna politička volja i da je politička volja najjači zakon u državi. "Kada javna uprava prestane da bude alat socijalne politike u koju se zapošljava mnogo ljudi koji su slabo plaćeni i niko ih ne pita za rezultat i kada rukovodeća mesta prestanu da budu partijski plen već rezultata profesionalnih zasluga, stvoriće se uslovi za kraj rata koji sada bukti između administracije i građana", kazao je Janković posle polaganja zakletve pred Skupštinom Srbije.
On je poslanicima poručio da su zaštitnika građana izabrali konsenzusom i da je to ideal za ombudsmana i u najrazvijenijim državama.
Dodao je da je Srbija postala zemlja u kojoj taj specifičan držvani organ bez prave vlasti, bez prava da naredi, prinudi, kazni, smeni, promeni odluku onoga čiji rad kontroliše, bez finansijske moći i stranačke pozadine može snagom argumenata i integritetom da građanima obezbedi pravilnije i potpunije ostavrivanje prava i sloboda.
Kašenjenje sa izborom ombudsmana
Jankoviću je mandat istekao 23. jula, a do izbora novog zaštitnika građana tu dužnost obavljao je njegov zamenik Miloš Janković.
Iako je Skupština Srbije, koja bira zaštitnika građana, bila dužna da najkasnije šest meseci pre isteka mandata pokrene izbor ombudsmana, to nije bilo učinjeno. U martu su medijska udruženja i asocijacije, brojne nevladine organizacije, predstavnici nezavisnih regulatornih tela i Liberalno demokratska partija zatražili od parlamenta da ombudsman bude izabran što pre.
Background Skupstina Srbije je krajem juna 2007. izabrala Sašu Jankovića za zaštitnika građana, a zakletvu je položio 23. jula 2007. godine. Mandat zaštitnika građana je pet godina i može najviše dva puta da bude biran na tu funkciju.
Zaštitnika građana bira Skupština Srbije glasovima najmanje 126 poslanika, dok kandidata predlaže Odbor za ustavna pitanja većinom glasova svojih članova. Pravo da predloži kandidata za zaštitnika građana Odboru za ustavna pitanja ima svaka poslanička grupa.
Kandidat za zaštitnika građana treba da bude diplomirani pravnik, da ima najmanje 10 godina iskustva na pravnim poslovima koji su od značaja za obavljanje poslova iz nadležnosti Zaštitnika građana, da poseduje visoke moralne i stručne kvalitete i da ima zapaženo iskustvo u zaštiti prava građana.
Zaštitnik građana nije ovlašćen da kontroliše rad Skupštine Srbije, predsednika Republike, Vlade, Ustavnog suda, sudova i javnih tužilaštava. Zaštitnik građana podnosi Skupštini redovan godišnji izveštaj u kome se navode podaci o aktivnostima u prethodnoj godini, podaci o uočenim nedostacima u radu organa uprave, kao i predlozi za poboljšanje položaja građana u odnosu na organe uprave.
Saša Janković je ranije rekao da nije dobro da institucija koja kontroliše rad drugih državnih organa u zaštiti prava građana ne radi u punom kapacitetu i da se nada da će novi ombudsman biti brzo izabran.
Prema Jankovićevim rečima, v.d. ombudsmana neće imati sva ovlašćenja zaštitnika građana jer, između ostalog, neće moći da inicira izmene zakona što, kako je rekao, nije redovan posao zaštitnika, već lična odluka.
"I u drugim zemljama koje su na putu učvršćivanja demokratskih institucija bilo je problema sa reizborom ombudsmana onda kad je on ozbiljno shvatao svoj posao", rekao je Janković i istakao da se nijedna vlast ne raduje preterano snažnoj kontoli.
Janković je ocenio i da niko u Srbiji ne može da kaže da je on u toku svog mandata bio naklonjen bilo kojoj političkoj stranci.
Ombudsman - evropska tekovina
Ombudsman je, na tragu evropskih iskustava, u Srbiji uspostavljen kao nezavisan državni organ koji štiti prava građana, kontroliše rad državne uprave i svih onih čijim se delovanjem, odnosno nečinjenjem mogu povrediti zakonom garantovana prava ili slobode.
Razvijene evropske zemlje za ombudsmana znaju već nekoliko decenija, a i zemlje u regionu su odmakle u tom poslu. Institucija ombudsmana postojala je u Vojvodini od 2002. godine, a imaju ga Beograd i još neki gradovi i opštine u Srbiji.
Republički zaštitnik građana je, međutim, ustanovljen tek 14. septembra 2005. godine Zakonom o zaštitniku građana. Zbog strogih uslova koje kandidat treba da ispunjava, ombudsman nije izabran u zakonom predviđenom roku koji je istekao u aprilu 2006.
Jankovića je 2006. godine za to mesto predložila Demokratska stranka Srbije (DSS) tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice. Međutim, deo nevladinih organizacija je imao rezerve u pogledu Jankovića, kao nedovoljno istaknute ličnosti, ali i zbog načina na koji je predložen bez javne rasprave, pa je on tada povukao kandidaturu. Jedan od kriterijuma pri izboru zaštitnika građana nalaže da kandidat bude osoba koja ima zapaženo iskustvo u zaštiti prava građana. Prilikom izbora 2007. nevladin sektor nije imao primedbe na njegovo imenovanje.
Saša Janković je rođen 24. aprila 1970. godine u Loznici. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu 1996, a 2005. završio je specijalističke studije bezbednosti na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Tema specijalističkog rada mu je parlamentarna kontrola službi bezbednosti Srbije i Crne Gore (SCG).
Od 1994. do 1997. godine bio je novinar u Novinskoj agenciji Beta da bi napustio novinarstvo i prešao u Ministarstvo za sport i omladinu. U tom Ministarstvu bio je tri godine stručni saradnik. Od 2000. godine do 2001. godine je bio sekretar Ministarstva, a od 2001. do 2003. bio je pomoćnik saveznog sekretara za sport i omladinu.
Od novembra 2003. radio je kao nacionalni pravni savetnik u Odeljenju za demokratizaciju Misije OEBS u Beogradu.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|