Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Birokratija koči građanske inicijative
|
|
|
Objavljeno : 12.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Instrument Evropske građanske inicijative (ECI) nije dobio na zamahu godinu dana pošto je pokrenut zbog tehničkih i birokratskih prepreka koje onemogućavaju da peticije ispune sve zahteve, upozoravaju aktivisti civilnog sektora. Podaci pokazuju da je od gotovo 30 građanskih inicijativa uspešno registrovano 13 a samo je jedna, koja se odnosi na pravo na vodu, uspela da prikupi traženih milion potpisa građana Evropske unije. Međutim, ni kod te inicijative nisu ispunjeni svi zahtevi, odnosno potpisi su prikupljeni u samo pet članica EU, što je za dve manje od minimalno traženog broja.
Pravo na podnošenje inicijativa, koje su vid peticije, građani EU imaju od 1. aprila 2012. Taj oblik participativne demokratije predviđen Ugovorom iz Lisabona treba da omogući veće uključivanje građana u demokratske procese i odlučivanje u EU.
Aktivisti sa civilnog sektora, koji su 9. aprila u Briselu proslavili Dan Evropske građanske inicijative, ocenili su da inicijative ne uspevaju jer nemaju tehničku podršku potrebnu da ispune sve tražene uslove.
"Nije tako lako skupiti milion potpisa. Svi su mislili da će biti lako ali nije tako. Samo jedna inicijativa je prikupila milion a tri su skupile po više od 200.000 (potpisa)", kaže direktor Kampanje ECI i zamenik predsedavajućeg Demokrasi internešenela (Democracy International), mreže za promociju demokratije, Karsten Berg (Carsten).
Velike međunarodne nevladine organizacije, poput Grinpisa (Greenpeace) i Amnesti internešenela (Amnesty International), ogradile su se inače od instrumenta ECI zbog birokratskih zapreka ali i sumnji da će za rezultat imati izmene zakona u Briselu.
Direktor Evropske službe za građansku akciju (ECAS) Toni Venables (Tony) kao jedan od problema kod inicijativa izdvojio je to što svako nacionalno telo za zaštitu podataka mora da preispita da li se peticijom nasrušavaju prava na privatnost. To je, ocenjuje Venables, previše posla, s obzirom da potpisi za inicijativu moraju da se skupljaju u najmanje sedam zemalja.
Background Instrument Evropska građanska inicijativa omogucuava građanima da podnesu zahtev za donošenje zakona u EU. Uslov je da prikupe milion potpisa u najmanje sedam članica EU. Potpisi moraju biti verodostojni, odnosno potkrepljeni podacima o građanima.
Kako bi inicijativa bila razmotrena, inicijatori donošenja novih zakona obavezni su da formiraju komitet koji ima 12 meseci da prikupi neophodne potpise.
Predlagači će moći da predstave inicijativu na sastanku sa Evropskom komisijom, kao i na javnom slušanju u Evropskom parlamentu. Komisija ima rok od tri meseca da se izjasni o predlogu građana i mišljenju pravnika, i može da odbaci predlog ako oceni da nije u interesu EU.
ECAS je međunarodna neprofitna organizacija sa sedištem u Briselu osnovana 1991. sa ciljem da pomogne nevladinim organizacijama i pojedincima da se njihov glas više čuje u EU.
"Umesto javno-privatnog decentralizovanog sistema za prikupljanje potpisa preko interneta, potreban je centralizovaniji sistem. Potrebna su evropska rešenja umesto razjašnjavanja svega od strane službi za zaštitu podataka sedam ili osam zemalja. Bolje bi bilo da je samo jedna (služba)", istakao je Venables.
Pored toga, u nekim zemljama se od potpisnika traže i lična dokumenta da bi njihov potpis bio validan.
"Treba odbaciti i zahtev koji se tiče ličnih dokumenata. Pojednostavljenje i niži troškovi su važni. Mnogo ljudi nije moglo da da glas zbog odredbe o ličnim dokumentima", kaže Venables.
S njim se slaže i Berg koji poziva na ukidanje svih restrikcija, poput zahteva za ličnim dokumentima.
"Moramo da budemo pažljivi da ne gubimo na zamahu i produžimo period za prikupljanje potpisa na 24 meseca, ne na 18. Kada je reč o ličnim dokumentima, devet članica ne traži brojeve ličnih dokumenata. Kada one to mogu, mogu svi", istakao je Berg.
Zbog takvih barijera, većina pokušaja da se širom Evrope prikupi dovoljan broj potpisa nije uspela. Inicijative se suočavaju i sa problemom slabe koordinacije i nedovoljne pomoći nezavisnih organizacija.
"Veće zajedništvo i manje birokratije su ključni. Potrebne su nam velike nevladine organizacije i veliki broj građana da pomogne", istakao je koosnivač Initiative.eu i osnivac mreže EurActiv.com Kristof Leklerk (Christophe Leclercq).
"Bez budžeta, komunikacije i podrške, nema svrhe. To više nije na pravnom osnovu", rekao je Leklerk.
Poslanik Evropskog parlamenta iz grupe Zelenih Gerald Hefner (Gerald Häfner) rekao je da izmene zakona ne treba da budu rezervisane za birokrate jer civilno društvo mora pođednako da bude uključeno u proces donošenja odluka.
"Moramo to uraditi sa građanima, ne sami. Da bi bilo dobro, obe strane moraju da rade zajedno. Redovna komunikacija između korisnika, građana i onih koji donose odluke, uključujući o tehničkim aspektima, od ključnog je značaja", istakao je Hefner.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|