Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Više od 30.000 pritužbi evropskom ombudsmanu za 10 godina
|
|
|
Objavljeno : 28.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropski ombudsman P. Nikiforos Dijamanduros je za 10 godina od stupanja na tu funkciju primio više od 30.000 pritužbi i otvorio oko 3.500 istraga zbog propusta i loših praksi i postupanja u administraciji EU. Samo u 2012. evropski zaštitnik građana je primio 2.442 pritužbe i otvorio rekodran broj istraga, ukupno 465. Većina istraga otvorenih prošle godine odnosila se na odsustvo transparentnosti u radu institucija (21,5%), uključujući odbijanje da se dostave dokumenta ili informacije. Drugi slučajevi su se odnosili na probleme u sprovođenju ugovora EU ili poziva za tendere, sukob interesa, odlaganja, pristrasnost i diskriminaciju, saopštio je 27. maja evropski ombudsman. Najviše pritužbi je stiglo iz Španije a najviše istraga je pokrenuto na osnovu pritužbi iz Belgije. Više od polovine istraga, pokrenutih u 2012, odnosilo se na rad Evropske komisije.
Broj primljenih pritužbi u 2012. nešto je manji u odnosu na 2011. kada je ombudsmanu upućeno 2.510 pritužbi, ali je zato broj pokrenutih istraga bio za oko 70 veći nego godinu dana ranije kada je pokrenuto 396 istraga.
"U proteklih 10 godina administracija EU je postala transparentnija, otvorena prema građanima i usmerena na pružanje usluge. Nezavisnost i nepristrasan rad ombudsmana je, nadamo se, doprineo tom primetnom napretku u kulturi evropske uprave. Ipak, kao što neprestano govorim, uvek ima mesta za poboljšanja, posebno kada je reč o jačanju institucija i tela EU kako bi bile aktivnije u promovisanju kulture usluga u funkciji građana”, rekao je Dijamanduros predstavljajući svoj godišnji izveštaj za 2012. U Briselu.
Evropskom ombudsmanu je u 2012. najviše žalbi stiglo iz Španije (340), Nemačke (273), Poljske (235) i Belgije (182).
Posle analize oko 1.500 pritužbi je prosleđeno nacionalnim ili regionalnim ombudsmanima u članicama EU, Odboru za peticije Evropskog parlamenta, Evropskoj komisiji i drugim institucijama.
Evropski zaštitnik građana je najviše istraga pokrenuo na osnovu pritužbi iz Belgije (103), Italije (42), Španije (39) i Nemačke (39). Više od polovine istraga se odnosilo na Evropsku komisiju (53%), zatima na evropsku kadrovsku službu (17%), različite agencije EU (13%) i Evropski parlament (5%).
U 80 slučajeva (21%) institucije na koje su se pritužbe odnosile prihvatile su predlog sporazumnog rešenja ili su rešile sporno pitanje.
Ombudsman je utvrdio da je bilo propusta u upravi u 56 slučajeva u 2012, a u 2011. u 47 slučajeva. Primedbe je uputio u 47 slučajeva, opet nešto više nego 2011. kada je uputio 35 preporuka.
U saopštenju evropskog ombudsmana se navodi i nekoliko primera slučajeva koji su rešeni u 2012, poput zahteva grčke advokatske firme Evropskoj agenciji za lekove da joj, kao institucija koja prikuplja informacije o mogućim neželjenim reakcijama na lekove od nacionalnih vlasti i farmaceutskih kompanija, omogući pristup izveštajima o neželjenim efektima leka namenjenog lečenju bakterijskih infekcija. ENA je prvo to odbila navodeći da mora da štiti tržišne interese, ali je na preporuku ombudsmana objavila dokumente uklonivši prvo lične podatke.
Izmene španskog ustava su takođe bile povod da se građani obrate ombudsmanu. U septembru 2011. španski ustav je izmenjen kako bi se ograničio javni dug. Malo pre toga predsednik Evropske centralne banke (ECB) je uputio španskom premijeru poverljivo pismo u kome je izrazio zabrinutost banke zbog teške situacije u kojoj se našla španska ekonomija, uz ocenu da mora da se brzo reaguje. Španski advokat je želeo da zna da li je ECB tražila izmenu španskog ustava ali je ECB odbila da mu omogući uvid u pismo. Ombudsman je zaključio da je ECB imala pravo da to odbije, ali je uz saglasnost predsednika ECB obavestio advokata koji se žalio da se u pismu ne predlažu izmene ustava. Žalilac je bio zadovoljan odgovorom, navodi se u saopštenju evropskog ombudsmana.
Austrijski bord ombudsmana se u martu prošle godine žalio evropskom ombudsmanu navodeći da Evropska komisija nije preduzela odgovarajuće mere da reši pitanje uticaja pojedinih insekticida na pčele, pre svega neonikotinida, iako su nova naučna istraživanja pokazala da je upotreba tih pesticida uticala na veću smrtnost pčela. Odgovor Komisije koja je predstavila niz novih mera koje je preduzela, uključujući procenu rizika, zadovoljio je žalioca i ombudsman je zatvorio slučaj.
Ombudsman je naveo i primer belgijske nevladine organizacije koja je uspešno sprovela projekat EU, ali je imala problema u naplati troškove od Komisije zbog specifičnog načina pravdanja sredstava. Cilj projekta je bilo otvaranje 59 malih preduzeća u Demokratksoj Republici Kongo, a pošto nevladina organizacija nadležna za projekat nije mogla da lako dobije pravilne račune od lokalnih partnera, dobila je pisani pristanak Komisije da na jednostavniji način pravda troškove. Međutim, nakon revizije projekta, Komisija povukla 150.000 evra od te nevladine organizacije navodeći da neki troškovi nisu dovoljno potkrepljeni računima. Komisija je ipak refundirala toj organizaciji više od 100.000 evra, pošto je ombudsman predložio sporazumno rešenje.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: European Comunities
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|