Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Porast broja pritužbi zbog diskriminacije
|
|
|
Objavljeno : 22.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Povereniku za zaštitu ravnopravnosti je u 2012. godini podnetno znatno više pritužbi zbog diskriminacije nego u prethodne dve godine, ali ih je i dalje malo, s obzirom na rasprostranjenost diskriminacije u Srbiji. U godišnjem izveštaju te nezavisne institucije navodi se da je najviše pritužbi podneto po osnovu invaliditeta i nacionalne i etničke pripadnosti, a 15 građana se žalilo da su diskriminisani jer su Srbi. Građani se uglavnom žale na kršenje prava u domenu rada i zapošljavanja, a najviše pritužbi je podneto protiv državnih organa. U Srbiji još nije uspostavljen mehanizam za praćenje pojava diskriminacije i primene zakona na tom planu, a u izveštaju se poziva na njegovo uspostavljanje.
"U Srbiji ne postoje objedinjeni podaci o pojavi diskriminacije, ali je ona i dalje veoma raširena pojava u svim oblastima društvenog života", navodi se u godišnjem izveštaju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i poziva na uspostavljanje mehanizama za praćenje pojave diskriminacije, primene zakona i posebnih mera.
Bez takvog sistema, kako se ocenjuje, nema efikasne borbe protiv diskriminacije, ali on i pored preporuke poverenika za zaštitu ravnopravnosti, nije još uspostavljen. Ipak se očekuje da će Nacionalnom strategijom za suzbijanje diskriminacije koja je u pripremi "biti kreirani mehanizmi koji će pružiti uvid u rasposrtranjenost diskriminacije", dodaje se u izveštaju.
U izveštaju se navode podaci iz istraživanja javnog mnjenja o percepciji diskriminacije čiji su podaci objavljeni u decembru prošle godine, kao i podaci o radu povernika u 2012, a prikaz ključnih problema u ostvarivanju ravnopravnosti i zaštiti od diskriminacije daje se na osnovu saznanja iz postupaka po pritužbama i iz drugih izvora.
Povereniku za zaštitu ravnopravnosti je u 2012. podneto 465 pritužbi, što predstavlja, kako se ocenjuje, znatno povećanje u odnosu na 2011. i 2010. godinu, kada je podneto 349, odnosno 124 pritužbi. "S druge strane, broj pritužbi je još uvek veoma mali, ako se uzmu u obzir rezultati istraživanja o upoznatosti, stavovima i percepciji diskriminacije u Srbiji iz 2012. godine, kao i rasprostranjenost različitih oblika diskriminacije", navodi se u izveštaju.
Tokom 2012. godine najveći broj pritužbi podneli su građani (81,4%) i to najviše muškarci 58,2%, dok je udeo žena 41,2%. Slede pravna lica sa udelom u broju pritužbi od 17,3%, grupe lica (0,9%) i državni organi (0,4%). U grupi pravnih lica, prednjače organizacije civilnog društva sa udelom od 13,2%.
I u protekloj godini najviše je pritužbi je podneto protiv državnih organa - 228 (43,8%), zatim protiv pravnih lica 132 (25,4%), protiv fizičkih lica 125 (24%) i protiv organa i institucija 25 pritužbi.
Gledano po regionima, najveći broj pritužbi je podnet od građana koji žive u Beogradu (38%) i Vojvodini (20,5%).
U 2012. godini je bilo ukupno 249 pritužbi po kojima nije postupano, jer nije bilo povrede prava ili je već postupano, a pokrenut je postupak na osnovu 216 pritužbi, od čega je 160 pritužbi odbačeno.
U 29 postupaka je doneto mišljenje da nije bilo diskriminacije, dok je u 27 slučajeva utvrđena diskriminacija i doneta odgovarajuća preporuka. Od ukupnog broja preporuka u 2012. godini, u većini slučajeva je po preporuci postupano, dok u šest predmeta diskriminatori nisu postupili po preporukama poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Na diskriminaciju se žale i Srbi i ateisti, malo pritužbi po seksualnoj orijentaciji
Najviše pritužbi, ukupno 76, odnosilo se na diskriminaciju na osnovu invaliditeta, a zatim na osnovu nacionalne pripadnosti ili etničkog porekla (68), od kojih je 31% bilo po osnovu pripadnosti romskoj nacionalnoj manjini. Znatno manje pritužbi, tri ili četiri, podneto je zbog pripadnosti drugim nacionalnim manjinama, uključujući ablansku, hrvatsku ili mađarsku manjinu.
"Interesantno je da je ove godine primljeno 15 pritužbi za diskriminaciju na osnovu srpske nacionalne pripadnosti", navodi se u izveštaju.
Po osnovu seksualne orijentacije podneto je samo osam protužbi a u jednom slučaju je utvrđena diskriminacija. "Ovako mali broj pritužbi zbog diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije ukazuje na činjenicu da se ovaj vid diskriminacije još uvek ne prijavljuje u dovoljnoj meri", navodi se u izveštaju.
U 2012. primljeno je 26 pritužbi zbog diskriminacije na osnovu članstva u političkim, sindikalnim ili drugim organizacijama, od kojih se 18 odnosilo na radne odnose i zapošljavanje.
Zbog diskriminacije na osnovu verskog ili političkog ubeđenja podnete su 32 pritužbe, od kojih je 13 podnela jedna organizacija civilnog društva a sve su odnosile na diskriminaciju ateista.
Na osnovu rodne pripadnosti i identiteta podnete su 42 pritužbe, na osnovu starosne dobi 31 pritužba, na osnovu bračnog i porodičnog statusa i na osnovu imovnog stanja po 22, a na osnovu zdravstvenog stanja 18 pritužbi, navodi se u izveštaju.
Najviše pritužbi u sferi rada i zapošljavanja
Najviše pritužbi se odnosilo na sferu radnih odnosa i zapošljavanja (35,1%) i postupke pred organima javne vlasti (18,1%), zatim na obrazovanje i stručno osposobljavanje (8,2%) i pružanje javnih usluga i korišćenje objekata i površina (7,1%).
"Analiza pritužbi pokazuje da u oblasti rada i zapošljavanja postoje mnogi problemi sa kojima se građani i građanke suočavaju, a da su diskriminaciji najčešće izložene žene, posebno trudnice i porodilje, kao i osobe sa invaliditetom i starije osobe", navodi se u izveštaju.
Kada je reč o pritužbama na postupanje pred organima javne vlasti najčešće su podnete protiv jedinica lokalne samouprave i gradova, ministarstava i zdravstvenih ustanova.
Od ukupnog broja pritužbi 9,2% se odnosilo na oblasti koje nisu izričito navedene u Zakonu o zabrani diskriminacije, 5,8% na privatne odnose i 4,5% na javno informisanje i mediji.
Zbog diskriminacije u oblasti javnog informisanja i medija primljena je 21 pritužba, koja se uglavnom odnosila na tekstove objavljene u štampanim medijima, a nekoliko pritužbi se odnosilo na internet sajtove i društvene mreze.
Postupak protiv Mekdonalsa i dalje traje
Poverenik je 2011. godine podneo tri tužbe za zaštitu od diskriminacije, a u 2012. godini još pet, navodi se u izveštaju i dodaje da su u vreme pisanja izveštaja okončana tri postupka.
Navodi se i da je u postupku "protiv restorana brze hrane M.D" prvostepeni sud rešenjem od 30. oktobra 2012. godine odbacio tužbu Poverenika, jer nije za tužbu imao saglasnost osobe za koju tvrdi da je diskriminisana. Poverenik za zastitu ravnopravnosti se 19. decembra 2012. godine žalio na odluku prvostepenog suda i postupak je sada pred Višim sudom u Beogradu radi odlučivanja po žalbi.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušič podnela je u avgustu 2012. tužbu protiv restorana Mekdonalds (McDonalds) u Novom Sadu, zbog toga što obezbjedenje tog restorana nije dozvolilo romskoj deci da uđu u restoran sa ženom koja je htela da im kupi hranu u restoranu.
U izveštaju se navodi i da je Poverenik povukao tužbu protiv grada Jagodina, pošto je je Skupština grada Jagodina 18. juna 2012. donela odluku o prestanku važenja odluke o finansijskoj pomoci bračnim parovima.
Odlukom o finansijskoj pomoći bračnim parovima su, kako se podesća, uskaćivanja prava pojedinim kategorijama građana, a tokom postupka tužba povernika je prvo odbačena a zatim je predmet vraćen na odlučivanje da bi na kraju tužba bila povučena.
U 2012. godini Poverenik za zaštitu ravnopravnosti podneo je 6 zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka, i jednu krivičnu prijavu.
Potreba za besplatnom pravnom pomoći
Od početka rada prijemne kancelarije Povernika u maju 2012. godine besplatnu pravnu pomoć dobilo je 66 osoba, a više od 1.000 građana dobilo je informacije telefonom.
Samo dva slučaja su se odnosila na moguću diskriminaciju, a većina na odnosili na zlostavljanje na radu, povrede nekih drugih prava iz radnog odnosa, kao i na imovinske odnose, navodi se u izveštaju.
To ukazuje da građani još uvek nisu dovoljno upoznati sa pojmom diskriminacije, ali i na potrebu da se uspostavi sistem besplatne pravne pomoći, jer su neki tražili pravni savet, iako su znali da nije reč o diskriminaciji.
"Uspostavljanje ovog sistema (besplatne pravne pomoći) jedan je od priroditetnih zadataka i s aspekta poštovanja principa jednakosti u pristupu pravdi, na šta je ukazano i u izveštaju za 2011. godinu", podseća se u izveštaju za 2012.
Izvor: EurAactiv.rs
Foto: sxc.hu
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|