Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Boljom komunikacijom do kvalitetnijeg izveštavanja o ljudskim pravima
|
|
|
Objavljeno : 25.07.2013. |
|
|
|
|
|
|
Plan komunikacije Kancelarije za ljudska i manjinska prava treba da unapredi njenu komunikaciju sa svim akterima u toj oblasti kao i mehanizme za izveštavanje o primeni međunarodnih konvencija i preporuka za ljudska prava, rečeno je 25. jula na predstavljanju nacrta tog dokumenta. Plan treba da doprinese i primeni Strategije prevencije i zaštite od disrkiminacije koju je Vlada Srbije usvojila krajem juna. Srbija još nema adekvatno uređen sistem praćenja primene preporuka međunarodnih tela u oblasti ljudskih prava.
"Plan pre svega odgovara potrebi da unapredimo postojeću komunikaciju ali i da razvijemo novi sistematizovani mehanizam i proceduru u kojoj će Kancelarija za ljudska i manjinska prava uspostaviti kvalitetnije odnose (sa ostalim akterima)", rekla je direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.
U nadležnost Kancelarije za ljudska i manjinska prava spada i stalna komunikacija sa ministarstvima, nacionalnim savetima nacionalnih manjina, nezavisnim telima, domaćim i međunarodnim organizacijama, lokalnim samoupravama, kao i ambasadama i građanima.
Paunovićeva je na predstavljanju radne verzije plana u Palati Srbije dodala da je taj dokument osnova za "uspostavljanje jasnih pravila po kojima će Kancelarija za ljudska i manjinska prava sarađivati u procesu izveštavanja Srbije o stanju ljudskih prava".
Prema njenim rečima, plan treba da pruži i "jasna pravila komunikacije u procesu praćenja ostvarivanja preporuka dobijenih od ugovornih tela".
"Plan komunikacije predstavlja i jedan od prvih koraka koji treba da doprinese boljoj implementaciji Strategije prevencije i zaštite od disrkiminacije koju je Vlada Srbije usvojila krajem juna", rekla je Paunovićeva.
Izrada nacrta plana trajala je od februara do juna 2013. godine, a u konsultacijama su učestvovali predstavnici minstarstava i pokrajinskih vlasti Vojvodine, nezavisnih tela, nevladinog sektora, kao i misija UN i OEBS-a u Srbiji, rečeno je na skupu.
Plan je pripremljen u okviru projekta "Implementacija antidiskriminatornih politika u Srbiji" koji je finansiran sredstvima iz pretpristupnih fondova EU (IPA) za 2011.
Vođa tog projekta Đanfranko D'Eramo rekao je da će dokument biti zvanično predstavljen na konferenciji u septembru, dok će, kako je najavila Paunovićeva, konsultacije o nacrtu plana trajati do polovine avgusta.
Konsultant u projektu Vladan Jovanović je rekao da su planom predviđena tri pravca za dostizanje opšteg cilja: unapređenje komunikacije u samoj Kancelariji, njene komunikacije sa drugim institucijama i organizacijama i komunikacije s javnošću.
U okviru unapređenja ekstermne komunikacije izdvojeno je stvaranje institucionalnog okruženja i mehanizama za izveštavanje, kao i mehanizama za postupanje po preporukama što, kako je ocenio Jovanović, nije za sada adekvatno uređeno.
Jovanović je podsetio da postoje tri mehanizama za izveštavanjw, od kojih se jedan odnosi na međunarodna ugovorna tela, kao što su sistem UN i Saveta Evrope.
Drugi mehanizam se odnosi na specijalne procedure kada je reč odlukama tela UN a treći na Univerzalni periodični pregled kao jedinstven i noviji mehanizam u okviru UN čiji je cilj unapređenje ljudksih prava.
U okviru Univerzalnog periodičnog pregleda zemlje članice UN na 4 godine podnose izveštaj Savetu UN za ljudska prava o stanju, koracima koje preduzimaju i ispunjavanju obaveza koje su preuzele.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Kancelarija za ljudska i manjinska prava
Povezani sadržaj
|
|
|