Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pilaj: Srbija mora da precizira prioritete u ljudskim pravima
|
|
|
Objavljeno : 19.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Visoka komesarka Ujedinjenih nacija za ljudska prava Navi Pilaj apelovala je 18. juna na Vladu Srbije da precizira svoje prioritete u zaštiti ljudskih prava u skladu s preporukama svetske organizacije. Pilajeva je prethodno na početku posete Srbiji ocenila da je Srbija uradila dosta na zaštiti ljudskih prava, ali da se moraju dalje jačati položaj žena u društvu, borba protiv nasilja u porodici i da je potrebno veće zalaganje za ostvarivanje jednakih prava LGBT populacije. Zvaničnica UN za ljudska prava je sa srpskim zvaničnicima razgovarala o nizu pitanja u oblasti ljudskih prava, od socijalne i zdravstvene zaštite najranjivijih kategorija stanovništva i zbrinjavanja osoba sa mentalnim teškoćama do stanja u zatvorima u Srbiji.
Navi Pilaj je 18. juna na konferenciji za novinare u Beogradu podsetila da je Savet UN za ljudska prava u svom periodičnom izveštaju u januaru 2013. ocenio da je Srbija napravila napredak u toj oblasti.
"Zemlja je uspostavila zakonodavni okvir za zaštitu ljudskih prava, poput zakona o zaštitniku građana, zabrani diskriminacije i rodnoj ravnopravnosti, izmena Krivičnog zakonika kojima je uvedeno krivično delo zločina iz mržnje, a i ohrabrujuće je što su po prvi put u parlamentu trećina poslanika žene", rekla je Pilaj.
Ona je pozdravila napredak u izradi Stategije za borbu protiv diskriminacije i u reformi pravosuđa. Pohvalila je rad i istakla da su efikasni i poštovani zaštitnik građana Saša Janković i poverenica za zaštiti ravnopravnosti Nevena Petrušić.
Pilaj se osvrnula na položaj Roma i LGBT populacije i naglasila da u nekim oblastima nedostatak novca nije prepreka, jer je dovoljno da ljudi koji su na značajnim funkcijama promovišu značaj poštovanja ljudskih prava.
"U razgovorima o položaju Roma važne su četiri oblasti u kojima je neophodno ostvariti napredak. Mora se unaprediti njihov položaj u zdravstvu, obrazovanju, stanovanju i zapošljavanju", rekla je Pilaj.
Ona je pozdravila razumevanje predsednika Srbije Tomislava Nikolića u vezi s održavanjem Parade ponosa i u preuzimanju vodeće uloge u smanjenju nasilja.
"Boravim u Srbiji u važnom trenutku za zemlju, u trenutku kada nakon decenije ratova koji su loše uticali na reputaciju i razvoj države, niz napredaka bude optimizam u vezi sa budućnosti Srbije i regiona", rekla je Pilaj.
Pilaj boravi u prvoj zvaničnoj poseti Srbiji od 16. do 20. juna u okviru koje će 19. i 20. juna posetiti i Kosovo. Ona se u Beogradu sastala sa najvišim zvaničnicima Srbije, uključujući predsednika Tomislava Nikolića i premijera Ivicu Dačića koj je ukazao na težak položaj Srba na Kosovu.
Zbrinjavanje osoba s mentalnim teškoćama
Visoka komesarka UN za ljudska prava je razgovarala sa srpskim zvaničnicima o socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti najranjivijih kategorija stanovništva i interesovala se za položaj osoba u institucijama za mentalno zdravlje.
Ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike Jovan Krkobabić je u razgovoru s Pilajevom 18. juna naveo da u Srbiji postoji 15 ustanova za smeštaj osoba sa problemima psihičkog zdravlja, kao i sa intelektualnim invaliditetom.
On je ukazao da je probleme u vezi s njihovim zbrinjavanjem vrlo teško savladati bez pomoći međunarodne zajednice i njihovih organizacija, s obzirom na ekonomsku krizu Srbije.
Sastanku je prisustvovala i ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović koja je rekla da stacionarne psihijatrijaske ustanove i specijalne bolnice imaju 6.247 postelja za pacijente s mentalnim smetnjama i da se godišnje zbrine oko 6.000 pacijenata.
Ukazala je da je, u okviru politike deinstitucionalizacije, predviđeno da se broj primljenih u narednoj godini smanji za oko 1.000, saopštilo je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike.
Nedovoljni kapaciteti zatvora
Pilaj je 16. juna razgovarala sa ministrom pravde Srbije Nikolom Selakovićem o zakonskom osnovu za oblast ljudskih prava, reformi pravosuđa, izmenama Krivičnog zakonika Srbije, kao i o smeštajnim kapacitetima u srpskim zatvorima.
Selaković je, kako je saopštilo Ministarstvo pravde, rekao da Srbija proteklih godina intezivno rešava probleme 6.000 "pravno nevidljivih lica", pre svega pripadnika romske nacionalne manjine. Naveo je da je 2009. godine usvojen Zakon o matičnim knjigama, a zatim i njegove dopune u avgustu 2012. godine, čime je unapređeno ostvarivanje prava na upis u matičnu knjigu rođenih.
Ministar pravde je, povodom stanja u zatvorima u Srbiji, naglasio da je jedan od osnovnih problema njihova "prenaseljenost" i da je Vlada usvojila Strategiju za smanjenje preopterećenosti "smeštajnih kapaciteta" u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija u od 2010. godine do 2015. godine i Akcioni plan za njeno sprovođenje.
"Nezavisnu inspekciju zatvorskih uslova obavljaju zaštitnik građana, skupštinska komisija za kontrolu izvršenja krivičnih sankcija, formirana u decembru 2012. godine, kao i organizacije civilnog društva koje se bave zaštitom prava lica lišenih slobode", rekao je Selaković.
Izvor: Beta
Foto: Medija centar Beograd
Povezani sadržaj
|
|
|