Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srednjoškolci informisani o HIV-u i sidi
|
|
|
Objavljeno : 12.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Mladi ne znaju da li je sida izlečiva bolest, a više od 50% srednjoškolaca ne bi prekinulo druženje sa HIV pozitivnom osobom, utvrđeno je istraživanjem Ministarstva zdravlja. Ipak, među srpskim srednjoškolcima i dalje postoje predrasude prema ljudima koji su HIV pozitivni, pokazali su edukativna kampanja i istraživanje koji su sprovedeni među srednjoškolcima u 24 grada u Srbiji. Prema istraživanju, čiji su rezultati objavljeni 12. avgusta, velika većina mladih zna da se HIV ne može preneti rukovanjem i upotrebom iste čaše, kao i da je kondom najbolje sredstvo zaštite.
Prema rezultatima istraživanja "HIV - ključne reci, zaštiti se znanjem", druženje sa HIV pozitivnom osobom ne bi prekinulo 57% anketiranih učenika, 33% ne zna kako bi reagovalo, a 10% ima diskriminatoran stav.
Istraživanje je pokazalo da učenici najmanje znaju da li je AIDS izlečiv i da li insekti mogu da prenesu tu bolest.
"Čak 91% mladih danas zna da se HIV ne može preneti rukovanjem, 78% da se HIV ne može preneti upotrebom iste čaše, a 86% zna da je kondom najsigurnije sredstvo zaštite. Gledano u celini, učenici najmanje znaju o tome da li je AIDS izlečiv (53% je dalo tačan odgovor) i da li insekti mogu preneti HIV (64% je dalo tačan odgovor)", navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.
Značajna razlika u znanju učenika koji pohađaju gimnazije i srednje stručne škole postoji samo kod pitanja koje se odnosilo na poznavanje razlike izmedu HIV-a i AIDS-a: tačan odgovor je dalo 77% učenika gimnazija i 56% učenika srednjih strukovnih škola.
Na pitanje o nastavi o zdravstvenim temama, 89% srednjoškolaca je izjavilo da im se "veoma dopada" interaktivan model nastave, a 9% učenika kaže da im se "delimično dopao".
Direktorka projekta Ministarstva zdravlja Katarina Mitić rekla je da je kampanja, pre svega, usmerena na mlade uzrasta 17 godina iz dva razloga.
"Prvi razlog je taj što je u tom uzrastu u većoj meri zastupljeno rizično ponašanje, dok je drugi što su učenici pripremljeni za usvajanje novih znanja, a metodama koje su smišljene specifično za njih, može se značajno uticati i na povećanje znanja, i na promenu stavova, odnosno na smanjenje stigmatizacije i diskriminacije u vezi sa HIV infekcijom", objasnila je Mitić.
Direktor Instituta za javno zdravlje Srbije Dragan Ilić rekao je da je kod mladih često prisutno nedovoljno znanje i nepotpuno ili netačno informisanje, posebno o tabu temama.
On je dodao da neadekvatna procena rizika, uz vršnjacki pritisak i zastupljeno rizično ponašanje, nosi posledice po zdravlje, poput neželjene trudnoće, polno prenosivih infekcija, hroničnih upala reproduktivnih organa.
"U cilju usvajanja zdravih stilova života, smanjenja rizičnog ponašanja, kao i smanjenja stigme i diskriminacije prema različitima, vrlo je važno da mladi kroz dobro osmišljen program zdravstvenog vaspitanja u školama, pored znanja o razlicitim zdravstvenim temama, steknu i važne, određene životne veštine", rekao je Ilić.
Analiza je proistekla iz upitnika koji je popunilo 1.092 đaka 33 srednje škole u 24 grada u Srbiji, u kojima je sprovedena edukativna kampanja "HIV - ključne reci, zastiti se znanjem".
Uz Ministarstvo zdravlja, u kampanji su učestvovala ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, i omladine i sporta. Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", sa institutima i zavodima za javno zdravlje, kancelarijama za mlade i udruženjima.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|