Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


U Francuskoj usvojen zakon o kažnjavanju klijenata prostitutki    

Objavljeno : 05.12.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Donji dom francuskog parlamenta usvojio je 4. decembra zakon o kažnjavanju klijenata prostitutki koji predviđa kaznu od 1.500 evra za one koji zatraže njihove usluge. Ovo pitanje podelilo je kako poslanike tako i javnost, pa su tokom skupštinske rasprave 29. novembra ispred parlamenta održana dva skupa - sindikata seksualnih radnika koji se protivi ovakvoj meri i feminističkih organizacija koje to podržavaju. U Evropi propisi o prostituciji nisu ujednačeni, i kreću se od kažnjavanja klijenata do potpunog uređenja ove delatnosti.


Predlog zakona o kažnjavanju klijenata prostitutki usvojen je u Nacionalnoj skupštini sa 268 glasova za i 138 protiv, dok je 79 poslanika bilo uzdržano. Zakon je podržala većina socijalista, ali i poslanici stranka centra i opozicione desnice. Većina konzervativaca i poslanika ekološke grupe koji su koalicioni partneri socijalista, glasali su protiv.

 

Da bi zakon stupio na snagu, potrebno je da ga usvoji i Senat što bi gornji dom francuskog parlamenta trebalo da učini do kraja juna.

 

Zakon predviđa novčanu kaznu od 1.500 evra za one koji traže usluge prostitutki, a kazna se udvostručuje ako je reč o ponovljenom delu. Kao alternativa ili dopuna kazne, predviđena je i "senzibilizacija o borbi protiv kupovine seksualnih usluga", odnosno upoznavanje sa problemima prostitucije.

 

Zakon predviđa i mere socijalne podrške za one koje žele da napuste prostituciju. Reč je uglavnom o strankinjama - u 80 do 90% slučajeva prema podacima Ministarstva untrašnjih poslova. Njima bi bio omogućena pomoć za izlazak iz ovog zanimanja, a mogle bi da dobiju i dozvolu boravka na šest meseci uz mogućost produženja.

 

Vlada je obećala da će godišnje izdvojiti 20 miliona evra za pomoć ženama koje odluče da prestanu da se bave prostitucijom.

 

Procenjuje se da u Francuskoj ima između 20.000 i 40.000 prostitutki, uglavnom žena iz istočnoevropskih zemalja (Rumunije i Bugarske), afričkih zemalja (Nigerije i Kameruna), kao i Kine i Južne Amerike.

 

"Korak koji smo napravili danas je izuzetno dragocen. Omogućava nam da pošaljemo signal o tome šta društvo smatra prihvatljivim a šta ne. To je takođe i signal mrežama (za prostituciju)", rekla je francuska ministarka za prava žena Naža Valo-Belkasem (Najat Vallaud-Belkacem).

 

Ovo pitanje je izbilo u prvi plan posle afere sa bivšim direktorom Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Stros Kanom o kojoj se mnogo pisalo. Kao glavne teme debate iskristalisale su se legitimnost vlasti da donose propise o temama koje zalaze u domen privatnog života, ali i ideja da su prostitutke žrtve nasilnih mafijaških krugova.

 

Moguće kažnjavanje klijenata prostitutki ponovo je raspirilo strasti u francuskom društvu koje tek što je prevazišlo podele o pravu homoseksualaca na brak. Sada su ukrštena pera i reči o temi koja je aktuelna od kada je sveta, i kojoj se u Francuskoj pristupalo na različite načine u različitim vremenima: od legalizacije bordela 1804. godine, do zatvaranja javnih kuća pre 70 godina.

 

Prema istraživanju firme CSA 68% Francuza se protivi sudskom gonjenju klijenata.

 

Predlog zakona se ugleda na primer Švedske, gde se klijenti od 1999. godine kažnjavaju što je prepolovilo uličnu prostituciju za 10 godine, mada to nije sprečilo porast ponude na internetu.

 

Stav poslanice socijalista i jedne od inicijatora zakona Mod Olivije je da prostitucija predstavlja nasilje nad ženama. Ona je predložila i da se za slučaj ponovljenog prekršaja predvidi kazna zatvora, ali su socijalisti to odbacili.

 

Deo socijalista, ali i same prostitutke i udruženja koja im pomažu, poput Lekara sveta, ukazali su da bi nadzor klijenata mogao da gurne pristitutke u ilegalu, što povećava rizik od nasilja.

 

Same prostitutke se plaše pada zarada. Takav je slučaj platinaste plavuše Prisilije od četrdesetak godina, koja radi u Parizu i tvrdi da je izgubila "80% prihoda jer se klijenti više ne usuđuju da dođu".

 

Oko 200 prostitutki je protestovalo u blizini parlamenta uzvikujući parole "ne dirajte mog klijenta" i "Belkasemova, ovo je rat".

 

Raznolik pejžaž prodaje ljubavi u Evropi

 

U Evropi su propisi o prostituciji prilično raznovrsni, od zemalja poput Švedske i Norveške u kojima se prostitucija kažnjava, do Grčke, Nemačke i Holandije koje su u ovu delatnost uvele neka pravila i oporezovale je.

 

Švedska je pionir u zabranama i 1999. godine je donela propise o zatvorskom kažnjavanju klijenata, uz finansijska kazne u zavisnosti od prihoda. Ovakav stav više se ne dovodi u pitanje u javnosti, ali se postavlja pitanje da li policija može da obezbedi poštovanje zakona budući da je oglašavanje na internetu povećano.

 

Primer Švedske sledila je Norveška deset godina kasnije, uvodeći zatvorsku kaznu od najviše šest meseci, ili godinu dana ukoliko je seksualni čin posebno ponižavajući. Prostitutke se međutim sada ponovo vraćaju na ulice, uprkos kažnjavanju. Na Islandu su takođe predviđene zatvorske kazne, ali nikada nisu izrečene, a klijenti, ali ne i prostitutke, mogu se kazniti i u Slovačkoj.

 

U Velikoj Britaniji se mogu kazniti i klijent i makro i sama prostitutka za privlačenje klijenata na javnim mestima. Međutim, prostitucija nije prekršaj ukoliko prostutka radi sama, nezavisno i ima lokal u kojem radi tako da ne narušava javni red.

 

U Španiji se prostitucija toleriše i dozvoljene su javne kuće, poput one u pograničnom gradu sa Francuskom La Hunkera, koja je čuvena po seksualnom turizmu. Međutim, na nivou pojedinih gradova se donose zabrane, pa je tako Barselona u avgustu 2012. donela odluku da uvede kazne do 3.000 evra za klijente i između 300 i 750 era za pristututke na javno mmestu. U Madridu su u pripremi slični propisi, kojima međutim same prostitutke neće biti kažnjene.

 

Danska je legalizovala prostituciju 1999. godine. Prostitutke moraju da prijave prihode i plate poreze. Postojao je plan da se uvedu zabrane slične švedskim, ali se od toga oduslao 2012. jer je odbor stručnjaka procenio da ne postoje velike šanse da će to dovesti do pada rasprostranjenosti prostitucije.

 

"Najstarije zanimanje" regulisano je i u Nemačkoj od 2002. godine, pa prostitutke imaju status nezavisnih radnica, ili pak zaposlenih ukoliko rade u javnim kućama. Imaju osiguranje za nezaposlenost i zdravstvenu zaštitu. Nasilno podvođenje je ilegalno.

 

Holandija je 2000. godine legalizovala dobrovoljnu pristutuciju odraslih osoba. Prostitutke koje rade u ustanovama imaju status zaposlenih sa ugovorom o radu, socijalnom zaštitom, osiguranjem za slučaj nezaposlenosti i pravom na penziju. U slučaju da nemaju poslodavce, imaju status sličan liberalnim profesijama.

 

Švajcarska tretira prostituciju kao bilo koju drugu ekonomsku delatnost pod uslovom da nema prinude. Donja starosna granica za prostituciju je 16 godina. U Cirihu je u avgustu čak pokrenut seksualni "drive-in" da bi se uveo dodatni red u prostituciju najvećeg grada u zemlji.

 

U Grčkoj je prostitucija dozvoljena u javnim kućama koje su registrovane.

 

Ostale zemlje nalaze se između legalziacije i zabrane. U nekima, poput Finske i Rumunije, prostitucija je zabranjena, ali se klijenti ne kažnjavaju, dok neke zemlje, poput Italije, Portugalije, Poljske i Estonije, tolerišu ili dozvoljavaju prostituciju, ali ne i podvođenje i privlačenje klijenata.

 

U Belgiji prostitutke mogu da dobiju status nezvisnog radnika, a u nekim gradovima su dozvoljene javne kuće i izlozi prostitutki. Tako je za 2016. planirana izgradnja "Eros centra" blizu Liježa. U Letoniji se prostitutke mogu prijaviti i onda imaju obavezu da idu na zdravstvene kontrole svakog meseca i da plaćaju poreze.

 

Izvor: AFP

Foto: sxc.hu

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA