Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rusija plaća odštetu zbog kaveza u sudnici
|
|
|
Objavljeno : 01.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropski sud za ljudska prava naložio je Rusiji da plati odštetu optuženima koji su tokom suđenja bili zatvoreni u metalnom kavezu, što je ocenjeno kao degradirajuće i nehumano. Sud je utvrdio da stavljanje optuženih u kavez na sudu predstavlja "degradirajući tretman za koji nema opravdanja", čime se krši član 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima. Optuženi u kavezima postali su "zaštitni znak" sudskih procesa u Rusiji i u njima su bili zatvoreni brojni opozicionari, aktivisti Grinpisa (Greenpeace), mnogi poznati i javnosti manje poznati optuženi.
Rusija će, presudio je Evropski sud, morati da plati ukupno 16.000 evra Aleksandru Svinarenku i Valentinu Sladnjevu koji su tokom suđenja bili zatvoreni u kavezu.
Presuda se odnosi samo na ta dva tužioca i verovatno neće naterati Rusiju da odustane od kaveza na sudu ali predstavlja pritisak na Moskvu da ukloni kaveze iz sudnica i ne krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, istakla je portparolka Suda Nina Salomon, prenela je agencija AP.
Takođe bi ta presuda mogla da podstakne druge koji su bili zatvarani u kavez u sudnici da Rusiju tuže Evropskom sudu za ljudska prava.
Presuda 17-članog Velikog veća Evropskog suda za ljudska prava je konačna.
Inače, presude Evropskog suda obavezujuće su za potpisnice Konvencije, uključujući Rusiju. Ukoliko Rusija ne postupi po presudi, preti joj opasnost da bude isključena iz Saveta Evrope, evropske organizacije za zaštitu ljudskih prava. Članstvo u takvoj instituciji smatra se značajnim za međunarodni legitimitet.
Gotovo sve ruske sudnice opremljene su kavezima za optužene, što je zaostavština sovjetskog doba. Optuženima koji se ne smatraju mnogo opasnim dozvoljeno je da umesto u kavezu sede na klupi u sudnici.
Slučaj Svinarenka i Sladnjeva prvi je iz Rusije koji je dospeo do suda u Strazburu. Sud je u obrazloženju presude bio neuobičajeno oštar ocenivši kaveze "uvredom za ljudsko dostojanstvo" i istakavši da kavezi "nisu u skladu sa standardima civilizovanog ponašanja koji su obeležje demokratskog društva".
Ruski tajkun Mihail Hodorkovski koji je, prema procenama, proveo oko dve godine u sudnicama zbog optužbi za finansijske malverzacije, sve vreme prvog suđenja bio je u metalnom kavezu. Tokom drugog suđenja bio je zatvoren u stakleni kavez otporan na metke nakon što se žalio Evropskom sudu.
Među optuženima koji su na sudu bili zatvoreni u metalne kaveze su i aktivisti Grinpisa, baletan Baljšog teatra Pavel Dmitričenko i članice grupe Pusi rajot (Pussy Riot).
Svinarenko i Sladnjev "povlačili" su se više od godinu dana po ruskim sudnicama pod optužbom za iznudu i nasilje. Evropski sud utvrdio je da je na njihovim suđenjima kršeno i ljudsko pravo na pošteno suđenje u razumnom roku.
Kako su preneli mediji, jedan od dvojice optuženih na kraju je oslobođen svih optužbi dok je drugi osuđen i trenutno je na odsluženju zatvorske kazne.
Rusija se pravda
Rusija se pred sudom branila da je korišćenje kaveza opravdano kako bi se omogućilo neometano suđenje, s obzirom na nasilnu prirodu dela za koje su Svinarenko i Sladnjev optuženi i njihova ranija dela.
Kako je utvrdio Sud, Rusija je optužene za kriminal počela da zatvara u kaveze u sudnicama 1994. godine.
Takva praksa uvedena je neobjavljenom ministarskom naredbom za koju su sudije Evropskog suda utvrdile da je "problematična sama po sebi, s obzirom na fundamentalni značaj vladavine prava u demokratskom društvu".
Sud je naveo i da je praksa zatvaranja optuženih u kaveze tokom suđenja ukinuta u više bivših sovjetskih republika, uključjući Gruziju i Jermeniju.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|