Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Propao slovački referendum o zaštiti porodice
|
|
|
Objavljeno : 09.02.2015. |
|
|
|
|
|
|
Referendum o zaštiti porodice na kome su Slovaci glasali da li da zabrane istopolne brakove, usvajanje dece od strane istopolnih partnera i spreče nastavu seksualnog vaspitanja ako to roditelji ne žele, propao je zbog suviše malog odziva - svega petine slovačkih birača. Aktivisti za ljudska prava tvrdili su da je refrendum izlišan, s obzirom na Ustav iz 2014. kojim je brak isključivo zajednica muškarca i žene, kao i to da Slovaci nemaju pravo na istopolne brakove. Referendum je uzburkao javno mnjenje kao nijedan do sada a podržala ga je i uticajna katolička crkva.
Da referendum održan 7. februara uspe, bilo je potrebno da izađe najmanje 50% od 4,4 miliona registrovanih birača. Međutim, nakon prebrojavanja svih glasova pokazalo se da je tema zaštite tradicionalne porodice od seksualnih manjina na birališta odvela svega 21,4% Slovaka sa pravom glasa.
Od oko milion Slovaka koji su izašli na birališta, oko 90% odgovorilo je potvrdno na sva tri referendumska pitanja - da brak može da bude isključivo zajednica muškarca i žene, da se istopolnim partnerima zabrani da usvajaju i vaspitavaju decu i da roditelji mogu sami da odluče da li će njihovo dete pohađati časove seksualnog vaspitanja ili etike.
"Ljudi su iskoristili svoje ustavno pravo i organizovali su referendum. Tužan sam i razočaran zbog svega što je ovaj referendum doneo zemlji", kazao je predsednik Slovačke Andrej Kiska o kampanji Alijanse za porodicu koja je prikupljanjem preko 400.000 potpisa uspela da se izbori za referendum.
Referendum o zaštiti porodice, koji je podržala i uticajna slovačka katolička crkva, uzburkao je javno mnjenje kao retko koji od prethodnih sedam referenduma.
Pored protesta aktivista za ljudska prava upozoravalo se i na to da je potpuno izlišan, budući da je Ustav Slovačke 2014. godine izmenjen tako da kao porodicu i brak označava isključivo zajednicu muškarca i žene a Slovaci ni nemaju kao susedi Česi pravo na istopolne brakove, te je pitanje usvajanja dece bespredmetno.
"Neizlazak na referendum nije odraz neinteresovanja ljudi, već glasačka taktika. Gotovo 80% građana Slovačke stavilo je do znanja da ih homofobija ne interesuje ili da je odbijaju. Godinama se ovde pravi mit da je većina Slovaka prema manjinama netolerantna. Ironija je da je tek referendum ultrakonzervativne Alijanse za porodicu, koji je podržala katolička crkva, uspeo da se van svake sumnje, empirijski pokaže da Slovaci nisu tako konzervativni kao što na njih gledaju političari ili mediji", kazao je o krahu referenduma predsednik Odbora za evropska pitanja parlamenta Luboš Blaha iz stranke SMER premijera Roberta Fica.
Sam premijer je uoči referenduma upozorio da Slovačka ne može da zatvara oči pred činjenicom da u njoj seksualne manjine postoje i da u praktičnom svakodnevnom životu imaju probleme koje treba rešavati u okviru postojećih zakona, bez novog o istopolnim brakovima.
"Imam na umu informacije u zdravstvenim ustanovama (o bolesnom partneru), nasleđivanje i mnoge druge problema sa kojima žive drugačije orijentisani ljudi", kazao je pre referenduma u parlamentu premijer Robert Fico.
Referendum protiv istopolnih brakova osmi je u Slovačkoj od 1993. godine a na suviše malom odzivu birača propadali su do sada svi, izuzev referenduma o ulasku Slovačke u Evropsku uniju 2003. godine.
Izvor: Daša Pavlović, dopisnica agencije Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|