Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francuski parlament odobrio gej brakove
|
|
|
Objavljeno : 24.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Francuski parlament usvojio je 23. aprila, nakon višemesečne burne rasprave, zakon kojim se istopolnim parovima omogućuje da sklope brak i usvajaju decu. Po usvajaju zakona na ulice francuskih gradova izašlo je više hiljada pristalica i protivnika legalizacije gej brakova, a demonstracije su obeležili i sukobi demonstranata i policije. Opozicija i dalje pokušava da ospori taj zakon, ali se očekuje da njihovi pokušaji pred Ustavnim savetom neće uroditi plodom. Prvi brakovi bi mogli biti sklopljeni u junu, a u Parizu se ovog vikenda otvara i prvi salon namenjen gej venčanjima. Francuska je usvajanjem tog zakona postala 14. zemlja na svetu koja priznaje brak osoba istog pola.
"Posle 136 sati i 46 minuta rasprave parlament je usvojio nacrt zakona kojim se otvara put za istopolne brakove", objavio je predsednik donjeg doma parlamenta, Nacionalne skupštine, Klod Bartolon, što su poslanici levice propratili uzvicima: "Jednakost, jednakost".
Za zakon je glasao 321 poslanik, dok je 225 bilo protiv a 10 uzdržanih.
Po usvajanju zakona, nekoliko hiljada ljudi se okupilo tokom večeri u više francuskih gradova kako bi pozdravili pobedu "jednakosti između homoseksualaca i heteroseksualaca" ili da bi izrazili bes zbog usvajanje zakona kojim se istopolnim parovima omogućuje i da usvoje decu.
Prema podacima policije, u Parizu se okupilo oko 2.500 pristalica i 3.500 protivnika istopolnih brakova. Najradikalniji demonstranti su se sukobili sa policijom, a 12 osoba koje su predvodile nere je privedeno, saopštilo je francusko Ministarstvo unutrašnjih poslova.
U Lionu je privedeno 44 protivnika gej brakova, a jedan pripadnik policije je zadobio lakše povrede, pošto je kamenicom pogođen u glavu.
Protivnici gej brakova su odlučni i ne odustaju od svojih stavova. "Ako neki misle da je sve gotovo, pokazaćemo im da nije", rekla je jedna od predvodnica protesta, humoristkinja koja koristi pseudonim Frižid Baržo (Frigid Barjot) i protivi se gej brakovima. Nakon minuta ćutanja demonstranti su nastavili da uzvikuju parole poput "Oland, neprijatelj porodice".
Background Oko 200.000 Francuza se izjasnilo da živi u zajednici sa osobom istog pola što je oko 0,6% ukupnog broja parova, a savaki 10 par ima i dete, pokazala je nedavno sprovedena anketa.
Prema istraživanjima javnog mnjenja, većina Francuza podržava homoseksualne brakove, ali su podeljeni kada je reč o usvajanju dece.
Francuski parlament je 29. januara 2013. počeo maratonsku raspravu o predlogu zakona kojim se omogućuje homoseksualnim parovima da se venčavaju i usvajaju decu. Donji dom francuskog parlamenta usvojio je taj takon 12. februara.
Zakon o odobravanju istopolnih brakova perjanica je društvene reforme i jedno od predizbornih obećanja francuskog predsednika Fransoa Oland (Francois Hollande).
Oland još treba da potpiše zakon, ali opozicija ne odustaje od namere da osujeti zakon: članovi donjeg i gornjeg doma francuskog parlamenta izi opozicione desnice zatražili su mišljenje Ustavnom saveta o tome da li je zakon u skladu sa Ustavom i međunarodnim pravom.
Savet ima mesec dana da odluči da li će razmotriti pitanje legalizacije gej brakova, a ako vlada zatraži da to učini po hitnom postupku rok se skraćuje na nedelju dana.
Pravnici smatraju da gej brak neće predstavljati ustavni poblem i da Ustavni savet neće blokirati zakon, ali da bi moglo biti problema oko mogućnosti usvajanja zbog određenih principa u francuskom pravu.
Usvajanju zakona prethodila je žestoka debata u javnosti i neki od najvećih protesta poslednjih godina u Francuskoj, koji su uglavnom bili mirni, mada je bilo i sporadičnih sukoba.
Za 26. maj su najavljene nacionalne demonstracije.
Prva venčanja u junu, prvi salon zagej venčanja u Parizu
Prema oceni francuske ministarke pravde Kristijan Tobira (Christiane Taubira), prvi gej parovi bi mogli da se u Francuskoj venčaju u junu.
"Sve će se to slegnuti", reka je ona i podsetila da je i pored žestokog otpora 1999. omogućeno sklapanje civilnog partnerstva za istopolne parove a da danas niko ne osporava to pravo.
Kristijan Tobira je rekla da je ponosna što je donet zakon u duhu "slobode, jednakosti i bratstva", a LGBT udruženja su ga pozdravila dolazak slobode posle godina borbe za jednakost.
Kao znak smirivanja napetosti i početka primene reforma u Parizu će se 27. aprila otvoriti prvi salon za gej venčanja.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|