Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Socijalno, zdravstveno, penzijsko za radnice bordela
|
|
|
Objavljeno : 11.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Sud u Barseloni je u istorijskoj presudi odlučio da vlasnica jedne javne kuće u tom gradu zaposli s punim radnim vremenom tri prostitutke i naložio joj da plaća doprinose za njih kako bi imale pravo na zdravstvenu zaštitu, invalidsko osiguranje, naknade za nezaposlene i penzije. Pravnici kažu da ta presuda, koja još nije pravosnažna, jeste važna ali da samo ukazuje na "rupu" u zakonu i da neće biti presedan. U Španiji je zapošljavanje prostitutki krivično delo ali je prostitucija legalna ako se neko njome bavi svojevoljno. Procenjuje se da su mnoge prostitutke koje rade u toj zemlji žrtve trgovine ljudima.
Na presudu donetu još u februaru, sa kojom je javnost upoznata tek sada, osuđena može da se žali. Presudom se, kako se navodi, ne pravi presedan za, procenjuje se, stotine hiljada seksualnih radnica u Španiji.
Veruje se da je broj prostitutki povećan tokom teške finansijske krize koja je počela 2008. a zbog koje je stopa nezaposlenosti porasla na 24%.
Advokati seksualnih radnica saopštili su da je odluka sudije važna jer se njome ukazuje na "rupu" u zakonu zbog koje neke radnice u bordelima ne mogu da koriste beneficije kao zaposleni u kompanijama.
U Španiji je zapošljavanje seksualnih radnica krivično delo ali je prostitucija legalna za one koje rade za svoj račun.
"Trenutna situacija može se opisati kao bezakonje i nepriznavanje prirode (radnog) odnosa, čime se narušavaju neosporno dostojanstvo, sloboda i jednakost većine žena koje se bave prostitucijom", obrazložio je sudija u presudi.
Sudija je naložio vlasnici bordela da plati socijalne doprinose za prostitutke od 2012. godine.
Pravnici kažu da je to prva sudska odluka te vrste koja se odnosi samo na bordel u Barseloni gde su tri prostitutke radile. Bordel je registrovan kao salon za masažu a u sudskim dokumentima identifikovan je kao Iks centar BCN (X Center BCN).
"To je značajan korak, ali ipak samo jedan korak ka normalizaciji profesije", rekao je Haime Bonet (Jaime), advokat koji je pomogao prostitutkama da se registruju kao samozaposlene kako bi se kvalifikovale za socijalna davanja.
Policija je inače pretresla Iks centar kako bi se uverila da prostitutke tu ne rade protiv svolje volje. Nisu otkrili nijednu koja ne radi svojevoljno ali su vlasti pokrenule istragu u domenu radnog prava nakon što je vlasnica Centra izjavila da ona samo izdaje sobe prostitutkama. Međutim, one su tvrdile da rade u smenama i da ih vlasnica plaća.
Sudija se stavio na stranu inspekcije rada koja je zaključila da žene rade kao zaposlene sa punim radnim vremenom. Poslodavka nikada nije prijavila radnice kao prostitutke jer bi se suočila sa krivičnom tužbom.
Inspekcije rada u Španiji često pretresaju bordele i takođe često otkrivaju da prostitutke rade protiv svoje volje nakon što su "kupljene" u drugim zemljama ili su prijavljene kao konobarice ili pevačice.
Španija ima 600.000 seksualnih radnica i vlada procenjuje da prostitucija godišnje donosi 3,8 milijardi evra od čega se najveći deo ne prijavljuje državi.
Stotine stručnjaka pojavilo se tokom 2006. i 2007. godine pred parlamentarnom komisijom u nastojanju da se prostitucija profesionalizuje. Međutim, zakonodavci su zaključili da je to oblast koju je teško regulisati, delom i zbog toga što su brojne prostitutke žrtve trgovine ljudima.
Španski sindikati smatraju da bi bilo bolje da se za seksualne radnice nađe alternativa umesto da se njihov posao "gura" u zakonom priznatu profesiju.
"Ne mislimo da prostitucija treba da bude priznata kao običan radni odnos", kaže Almudena Fonteča (Fontecha) koja predsedava ogrankom za ravnopravnost žena u UGT, najvećem španskom sindikatu.
Izvor: AP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|