Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bivše prve dame Poljske protiv potpune zabrane abortusa
|
|
|
Objavljeno : 12.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
Sve prve dame Poljske, supruge demokratski izabranih predsednika nakon pada komunističkog režima, izuzev sadašnje Agate Kornhauzer Dude uputile su političarima i Poljskoj katoličkoj crkvi otvoreno pismo sa apelom da se Poljakinjama ne ukida pravo da makar u tri izuzetka smeju legalno da veštački prekinu trudnoću.
"Svaki abortus je drama, ali ta drama ne sme još da se produbljuje tako da se žene teraju da rađaju decu začetu u silovanju ili da rizikuju svoje zdravlje i život da dete rode", upozorile su Danuta Valensa, Jolanta Kvašnjevska i Ana Komorovska.
Supruga legende poljskog otpora komunističkom režimu Leha Valense, inače revnosna vernica i majka sedmoro dece, supruga nekadašnjeg komunističkog ministra pa postkomunističkog predsednika Aleksandra Kvašnjevskog, kao i Ana Komorovska složile su se bez problema da ne treba radikalizovati zakon i odstupati od sadašnjeg kompromisa.
"Do kompromisa se došlo uz veliki trud i bez obzira na to što su ga osporavali i protivnici abortusa i pristalice štiti obe strane od radikalizacije zakona. Zato smo odlučile da ga branimo", poručile su u otvorenom pismu bivše prve dame Poljske.
Omiljena prva dama Marija Kačinjska, koja je zajedno sa suprugom predsednikom Lehom Kačinjskim, visokom državnom i vojnom delegacijom i članovima posade poginula u avionskoj nesreći u Smolensku 10. aprila 2010. godine, svoj odlučni stav da Poljakinjama mora da se ostavi pravo da prekinu trudnoću ukoliko je ona rizik za njihovo zdravlje i život, ukoliko je teško oštećen i deformisan plod i ukoliko je plod zločina, silovanja ili incesta, iznela je javno ranije, prilikom prethodnog pokušaja da se abortus potpuno zabrani.
Background Sadašnji zakon odražava kompromis između države i crkve postignut 1993. godine. Iako su propisi restriktivni, abortus je dozvoljen u slučaju ugroženosti zdravlja ili života majke, teškog oštećenja embriona ili trudnoće koja je rezultat silovanja ili incesta. Prema novom predlogu protivnika prekida trudnoće, bilo bi dozvoljen samo u slučaju ugroženosti života majke, a maksimalna zatvorska kazna za osobu koja pribegava nelegalnom abortusu bila bi povećana sa 2 na 5 godina.
U Poljskoj koja broji 38 miliona stanovnika godišnje se odobri između 700 i 1.800 abortusa. Procenjuje se da svake godine namernom prekidu trudnoće pribegne između 100.000 i 150.000 žena, što ilegalno u Poljskoj što u klinikama u Nemačkoj, Slovačkoj i Austriji.
U EU ne postoji jedinstvena politika prema abortusu, ali je u većini zemalja on dozvoljen, najčešće do 12 sedmica, a nekada i duže, slobodno ili uz uslove. Osim Poljske, restriktivne propise ima i Malta gde je abortus potpuno zabranjen, što je slučaj i u Severnoj Irskoj odakle žene idu u druge delove Velike Britanije ili druge evropske zemlje. Abortusi se ne izvode u Republici Irskoj, ali mogu nakon savetovanja legalno da otputuju u drugu zemlju na prekid trudnoće.
Sadašnja prva dama Agata Duda ćutke je prešla preko apela da se oglasi koje su joj uputile hiljade Poljakinja koje već dva vikenda izlaze na ulice Varšave i drugih poljskih gradova ne samo da brane sadašnji restriktivni zakon već i da zahtevaju legalizaciju prekida trudnoće kao pravo koje imaju ostale Evropljanke.
Buru oko abortusa i sadašnjeg poljskog zakona o veštačkom prekidu trudnoće izazvala je Poljska katolička crkva koja je na misama početkom aprila zatražila od svih vernika da podrže potpunu zabranu abortusa i zaštitu prava na život od začeća. Restriktivniji zakon od Poljske u Evropi ima samo Malta gde je abortus bezuslovno zabranjen.
U poljskom parlamentu nalazi se predlog građanskih aktivista da se abortus potpuno zabrani sa drakonskim zatvorskim kaznama od pet godina za lekare i trudnice koje bi pobacile, uz obavezu da one dokazuju policiji da to nisu učinile namerno.
Jačina protesta i hiljade Poljakinja uz poklič "Biskupi, dalje ruke od naših gaćica" na ulicama iznenadile su i vladajuće konzervativce koji su po oceni analitičara skloni da zabranom abortusa vrate politički dug Poljskoj katoličkoj crkvi za to što ih je podržala u kampanji pred parlamentarne izbore u jesen.
Premijerka Beata Šidlo koja je prvo kazala da podržava potpunu zabranu abortusa, sada se povukla s tim da je to navodno samo njeno privatno mišljenje a popustio je i Episkopat Poljske katoličke crkve, ali samo utoliko što i dalje insistira da se abortus bez izuzetaka zabrani ali da se žene koje ipak veštački prekinu trudnoću ne kažnjavaju i ne šalju u zatvor.
"Ne želimo da kažnjavamo žene", poručili su juče katolički poljski biskupi.
Napisala: Daša Pavlović, dopisnica agencije Beta
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|