Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Selektivni abortusi prisutni i u Istočnoj Evropi
|
|
|
Objavljeno : 11.12.2013. | Ažurirano : 12.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Selektivni abortusizbog ženskog pola deteta nisu svojstveni samo zemljama Azije. Ovakva praksa je, kako je pokazao novi izveštaj francuskog Državnog instituta za demografska istraživanja, rasprostranjena i u delu zemalja istočne Evrope - u Albaniji, Makedoniji i Crnoj Gori, ali i na Kosovu. Autori izveštaja smatraju da uzroci ovakve prakse leže u nejednakosti uloge muškaraca i žena u porodici i društvu, a niska stopa rađanja samo doprinosi ovom trendu jer oni koji po svaku cenu žele dečaka, a planiraju malo dece, ne žele stvari da prepuste slučaju. Savet Evrope nedavno je od Crne Gore zatražio informaciju o tome da li ima naznaka prenatalnog odabira pola, a zdravstvene vlasti te zemlje kažu da su sprovele nadzor i utvrdile da u institucijama u Crnoj Gori toga nije bilo.
Smatra se da je prirodan odnos novorođenih dečaka i devojčica do 105 prema 100, uz dozvoljena privremena odstupanja. U istočnoj Evropi raskorak nije toliko veliki kao u nekim azijskim zemljama, poput Kine, a uzeta je u obzir i mogućnost da na nekim teritorijama poput Kosova zbog kriza statistika u nekom periodu nije bila pouzdana. Navodi se, međutim, da postoji dovoljno pokazatelja ovog trenda, budući da je raskorak konstantan, a da ga potvrđuju i podaci iz popisa.
U Jugoistočnoj Evropi najveći raskorak beleži se u Albaniji sa 111,7 dečaka na 100 devojčica, slede Makedonija, posebno severozapad zemlje, sa 110,9, Crna Gora sa 109,8 i Kosovo sa 109,7.
Za Crnu Goru informacija je nedavno došla i iz Saveta Evrope koji je, nakon što je Populacioni fond UN Crnu Goru svrstao među zemlje sa velikim disbalansom među decom muškog i ženskog pola, zatražio i informacije od vlasti. Ministarstvo zdravlja je sproveo nadzor svih zdravstvenih ustanova u zemlji koje se bave genetičkom dijagnostikom i lečenjem neplodnosti i kontrola je pokazala da prenatalne selekcije prema polu nije bilo u Crnoj Gori.
"Nakon sprovedenih mera možemo zaključiti da nema aktivnosti koje su usmerene ka ranom odabiru pola. Da li se to moze uraditi negde van Crne Gore - to je druga stvar", rekao je pomoćnik ministra zdravlja Mensud Grbović.
U izveštaju francuskog demografskog instituta navodi se da izuzev Kosova, sve zemlje istočne Evrope u kojima se beleži povećan udeo muške dece imaju stopu plodnosti manju od dvoje dece po ženi.
"A kada imate dvoje dece, ukoliko odabir polova prepustite slučaju u 25% slučajeva imaćete samo devojčice", navodi se u izveštaju.
Nizak natalitet je, međutim, samo pogoršao situaciju. Kao osnovni faktori navode se tradicionalna naklonjenosti muškoj deci u kombinaciji sa pristupom tehnologijama koje su neophodne za odabir dece, a to su pre svega ultrazvuk i abortus.
Background U zemljama u kojima je uočljiva praksa odabira pola ukoliko su prva dva deteta ženskog pola, verovatnoća da će treće biti muško povećava se naglo za dva, a negde čak i tri puta. Prilikom rođenja trećeg deteta, odnos dečaka i devojčica dodatno je poremećen na 120 do 130 dečaka na 100 devojčica. Tokom 2000. godine u Jermeniji je među trećerođenom decom zabeleženo čak 185 dečaka na 100 devojčica, što je bez sumnje svetski rekord.
Poremećaj odnosa broja dečaka i devojčica uočen je prvi put u Aziji 80-ih godina prošlog veka, da bi 90-ih godina čak dostigao odnos 115 dečaka na 100 devojčica u Južnoj Koreji i Kini. Od tada je u Južnoj Koreji situacija ponovo vraćena na normalu, na oko 106 dečaka na 100 devojčica, što se objašnjava kako poboljšanjem statusa žene, tako i brojnim merama koje je Vlada preduzela da bi smanjila rasprostranjenost selektivnog abortusa. Sa druge strane, u Kini je disproporcija nastavila da se uvećava, pa je dostigla i 120 musdečaka ana 100 devojčica, a sličan trend zabeležen je i u Vijetnamu, Indiji i Nepalu.
Istočnoevropske zemlje do sada nisu bile u fokusu kada je o ovoj temi reč.
"Kada par želi da ima najmanje jednog dečaka, može da izbegne rođenje devojčice zahvaljujući abortusu, znajući da metoda nije 100% efikasna budući da ne garantuje da će iz sledeće trudnoće biti rođen dečak. Tako rođenju muškog deteta može prethoditi više trudnoća i abortusa", navodi se u izveštaju.
Moderne metode koje su omogućile ovakav trend u istočnu Evropu su stigle tokom tranzicije i uvođenja trižišne privrede. Ističe se da je u većini ovih zemalja abortus i ranije bio dostupan i to u odličnim zdravstvenim uslovima. Međutim, druga komponenta, odnosno kvalitetan i precizan ultrazvuk, nedostajala je, budući da je oprema uglavnom bila stara sovjetska, osrednjeg kvaliteta.
Da mogućnost ultrazvuka i abortusa nije sam po sebi uzrok selektivnih abortusa pokazuje iskustvo zapadnih evropskih zemalja, u kojima niska plodnost u kombinaciji sa dobrim ultrazvukom i dozvoljenim abortusom ne dovodi do ovakvih poremećaja.
"U zemljama Zapadnog Balkana i Južnog Kavkaza uočavamo, ne bez izvesnog zakašnjenja, da decenije socijalizma koji je ukinuo veliki broj najflagrantnijih oblika rodne diskriminacije u društvu (zapošljavanju, obrazovanju ili sociopolitičkoj nezavisnosti) nisu narušile nejednakosti u okviru porodice", ističe se u izveštaju.
Porodica i dalje počiva na tradicionalnoj muškoj liniji, a roditelji nakon venčanja muškog deteta često nastavljaju da žive sa sinovima. Ovakve porodične strukture su tim lakše preživele što su se drsuštva našla u krizi nakon pada komunističkih režima. Tada je uloga države u pogledu solidarnosti i zapošljavanja opala, a porodične strukture pokazale su se kao najsolidnije,.
Ostaje otvoreno pitanje zašto je u nekim zemljama sa sličnim socioistorijskim okolnostima i sličnim patrijarhalnim vrednostima ovakve tendencije nema, poput Severa Kavkaza i zemalja centralne Azije.
Zemlje istočne Evrope u kojima se beleži povećan udeo muške dece nemaju veliki broj stanovnika, tako da ne mogu da dovedu do povećanja raznoteže većih razmera, a u nekima od njih je i izražena emigracije, pre svega mladih muškaraca, što će ublažiti posledice povećanog broja muškaraca.
U toku je razvoj sve preciznijih tehnologija prenatalne dijagnostike, koje s vremenom postaju sve dostupnije i o njima se na evropskom nivou vodi bietička rasprava.
"U međuvremenu, ovde pomenuti istočnoevropski narodi u svom okruženju eksperimentišu kako izgleda kada se primeni sloboda demografskog izbora u društvima sa jakim patrijarhalnim vrednostima", navodi se u izveštjau.
U samim tim zemljama, kako se ističe, još nema konkretnih pokušaja da se vrati prirodna ravnoteža u broju rođenih muškaraca i žena, bez obzira na to da li je reč o kampanjama za prevenciju selektivnih abortusa ili o složenijim merama koje bi imale za cilj da se povrati jednakost polova unutar porodice.
Autor: S.V.
Povezani sadržaj
|
|
|