Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francuska traži niži PDV na internet glasila
|
|
|
Objavljeno : 24.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Francuska traži od Evropske komisije da omogući da se elektronski mediji oporezuju kao i štampani po nižoj stopi od 2,1%, objavila su 23. decembra tri francuska ministra. Novine se u EU mogu oporezivati po sniženoj stopi, a u nekim zemljama su i izuzete od poreza. Vlasti u Srbiji su imale plan da povećaju porez na novine na opštu stopu od 20%, ali su od toga odustale. Sa stopom od 10% koja će važiti od 1. januara 2014. Srbija je među evropskim zemljama sa najvišim PDV-om na dnevnu štampu.
Predsednik Francuske Fransoa Oland (Francois Hollande) zatražio je snižavanje stope da bi se izjednačio poreski tretman svih sredstava informisanja, navodi se u zajedničkom saopštenju ministara kulture, finansija i digitalne ekonomije, Orelije Filipeti (Aurelie Filippetti), Bernara Kazneva (Bernard Cazeneuve) i Flere Peleren (Fleur Pellerin). Vlada Francuske se još u julu izjasnila za uvođenje te snižene stope, a vvini se da sada želi da ubrza odlučivanje u Briselu.
Međutim, Vlada Francuske se ne izjašnjava povodom poreskih kontrola koje je Ministarstvo finansija pokrenulo na više informativnih internet sajtova koji, ne krijući to, već godinama samoinicijativno primenjuju sniženu stopu.
Jedan od njih je sajt Medijapart (Mediapart.fr), koji je pokrenuo novinar i nekadašnji šef redakcije uglednog dnevnika Mond (Le Monde) Edvi Plenel (Edwy). Reč je o jednom od rektkih isplativih sajtova koji će ove godine imati zaradu od gotovo milion evra na osnovu obrta od sedam miliona evra. Da je primenjivao standardnu poresku stopu od 19,6%, koja će 1. januara biti povećana na 20%, bio bi u minusu.
Francuski ministri ukazali su da će ovu inicijativu podržati Nemačka jer i ta zemlja, kako navode, podržava uvođenje snižene stope za elektronske knjige i medije.
"Reč je o borbi od ključnog značaja koju Francuska i Nemačka sada mogu zajeno da vode za nezavisnost evropske štampe, pluralizam i modernizaciju", objasnili su francuski ministri.
Za januar 2014. godine oni su najavili "jaku inicijativu" čiji cilj je da "trajno garantuje poresku jednakost elektronskih i stampanih medija". Tada bi trebalo da se okupe predstavnici štampe i francuske i evropske skupštine da bi precizirali "političke i pravne rokove te snažne mobilizacije". Ovo intenziviranje aktivnosti predstavlja veliku pobedu za Sindikat nezavisne internet štampe (Spiil) koji se zalaže za snižen PDV za ineret medije i spreman je da za to ide i do Evropskog suda pravde.
"Za rečima treba da uslede i dela", napisao je 23. uveče Edvi Plenel na društvenoj mreži Tviter.
U Srbiji porez na štampu među najvišima
Novine i elektronski informativni sajtovi i bilteni u Srbiji se oporezuju po istoj, sniženoj stopi od 8%, ali će ona od 1. januara biti povećana na 10% u skladu sa poreskim izmenama usvojenim u decembru.
Bilo je čak i planova da se porez na novine poveća na redovnu stopu od 20%, ali se od toga odustalo. U EU redovnu stopu PDV-a na novine primenjuju samo Bugarska, Slovačka i Litvanija, a sa više od 10% medije oporezuju i Češka - 15% i Letonija - 12%.
I sa stopom od 10% Srbija će biti među zemljama sa najvišim poreskim stopama za novine, iako je opšta stopa PDV-a samo u pet članica Unije niža nego u Srbiji.
U Velikoj Britaniji PDV na novine se ne plaća, kao i na neke novine u Danskoj i Belgiji, dok u većini zemalja stopa iznosi ispod 10% - 7% u Nemačkoj, 9% u Estoniji, 4% u Španiji i Italiji, po 5% na Kipru, Malti i u Mađarskoj i po 6% u Holandiji, Švedskoj, Portugaliji, dok je u Austriji 10%.
U nekima postoji viša i niža stopa - u Belgiji 0, 6 i 21%, u Francuskoj 2,1 i 19,6%, a u Finskoj 10 i 24%. U tim slučajevima uglavnom se primenjuje niža stopa na dnevna izdanja i izdanja za širu javnost, dok je viša za nestandardne slučajeve.
Napisao: AFP i S.V.
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|