Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Vučić traži izvinjenje OEBS-a, privremeno oboren Peščanik
|
|
|
Objavljeno : 02.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Premijer Srbije Aleksandar Vučić zatražio je 2. juna od OEBS-a izvinjenje ili dokaze da Vlada Srbije sprovodi cenzuru i gasi internet sajtove, čime je zaoštrena polemika o gušenju slobode govora u Srbiji. Neposredno nakon velikih poplava u Srbiji internetom su kružili primeri tekstova koji su povlačeni sa blogova i internet sajtova, a krajem maja OEBS je izrazio zabrinutost zbog pokušaja cenzure u Srbiji u kriznim vremenima. Polemiku u srpskoj javnosti dodatno su 2. juna podstakli navodi da je oboren sajt Peščanik neposredno nakon objavljivanja teksta u kojem se osporava doktorski rad ministra policije Nebojše Stefanovića. Taj slučaj je, istovremeno, osim slobode izražavanja, u prvi plan ponovo doveo i pitanje sticanja diploma u Srbiji.
Povodom kritika iznetih krajem maja u vezi sa slobodom izražavanja u Srbiji, Vučić je optužio predstavnike OEBS-a da protiv njega vode "najprljaviju kampanju", objavljuju neistine o Srbiji i lažu i zatražio izvinjenje ili dokaze da Vlada sprovodi cenzuru i gasi internet sajtove.
"Žestina i snaga kampanje neistina, ma koliko puta bila ponovljena, ne može da promeni jednu čistu i jasnu stvar, kao suza, a to je da je Srbija slobodna i demokratska zemlja", naveo je Vučić u pismu predstavnici OEBS-a za slobodu medija Dunji Mijatović koja je 27. maja kritikovala vlasti u Srbiji zbog zabrinjavajućeg trenda pokušaja cenzurisanja medijskih sadržaja na internetu.
Vučić je naveo da je veoma zabrinut zbog optužbi koje je Dunja Mijatović iznela o "navodnoj cenzuri koju tobože sprovode vlasti u Srbiji" i da ju je tim povodom zamolio da ga obavesti o bilo kakvom, pa i najmanjem dokazu koji bi potvrdio da je Vlada Srbije onesposobljavala sajtove "Druga strana" i 'Teleprompter" ili da je skidala blog sa sajta lista "Blic".
On je naveo da mu nikakav dokaz nije ponuđen i dodao da "ne želi da veruje" da je Dunja Mijatović informacije pokupila na najneozbiljniji mogući način sa jednog od sajtova koji vode "uobičajeno prljavu kampanju protiv svoje Vlade", niti da je to uradila jer su joj te "lažne informacije" davali predstavnici "takozvanih nezavisnih institucija" u Srbiji, a da ih ona nije ni proverila.
Dunja Mijatović rekla je 2. juna da je dobila uveravanja od premijera Vučića da će se on lično i vlada Srbije pozabaviti pitanjem blokiranja sajtova i komentara na internetu.
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija je u odgovoru na molbu agencije Beta da prokomentariše pismo Vučića navela da "trend uklanjanja sajtova, blokiranja interneta i komentara u Srbiji nažalost nije nov", ali da se on nastavio s novim elementima - privođenjima pojedinaca zbog pisanja na blogovima i komentarima na sajtovima.
"Ovo se nastavilo tokom vikenda i u ponedeljak je sajt Peščanika napadnut i blokiran", rekla Dunja Mijatović.
Ona je navela da je s Vučićem konstruktivno razgovarala i da su se dogovorili da se sastanu što je pre moguće. "Obavestila sam ga da trend uklanjanja sajtova, blokiranja internet resursa i komentara u Srbiji nažalost nije nov i dobila sam uveravanja da će on lično i njegova vlada rešiti te probleme", navela je Mijatovićeva.
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija rekla je da je 27. maja izdala saopštenje povodom privođenja pojedinaca zbog pisanja blogova i komentara i dodala da su i druge institucije koje prate medije i medijske slobode u Srbiji takođe reagovale. Ona je navela da je i u decembru izrazila zabrinutost zbog napada na sajtove i nelegalnog uklanjanja članaka s medijskih portala.
"Moja poruka vladi ostaje; ta delovanja treba istražiti i oni koji stoje iza njih treba da odgovaraju. Uloga je i dužnost vlade da štiti i neguje slobodu izražavanja bez obzira da li na internetu ili van interneta, kako je napisano u Ustavu. Zadovoljna sam uveravanjima premijera Vučića da će to pitanje biti rešeno", navela je Mijatovićeva.
Dunja Mijatović je 27. maja na konferenciji posvećenoj internetu, koja je održana u Stokholmu, pozvala vlasti u Srbiji da neguju necenzurisanu debatu o pitanjima od javnog interesa, posebno u kriznim vremenima, kao što je situacija sa poplavama u regionu. "Duboko sam zabrinuta zbog navoda da su sajtovi i online sadržaji bili blokirani. To je jasno kršenje prava na slobodu izražavanja. Internet je od suštinskog značaja za slobodan protok i pristup informacijama", rekla je tada Dunja Mijatović.
Prema njenim rečima, u vremenima krize slobodan protok informacija je od vitalnog značaja, kako bi se ljudima omogućilo da sami procene situaciju. Dunja Mijatović je upozorila da je tokom vanredne situacije u Srbiji bilo brisanja celih sajtova sa interneta, kao i cenzurisanja pojedinih blogova i privođenja pojedinaca.
Zaštitnik građana Saša Janković ocenio je 2. juna da je u Srbiji "vanredna situacija nad slobodom izražavanja" zbog niza događaja koji zajedno govore da je uložen napor da se suzbije kritika.
"Mislim da je vanredna situacija nad slobodom izražavanja. Desio se niz događaja koji pojedinačno ne moraju da budu posebno opasni, ali zajedno govore o tome da ovo ipak nije nečije loše shvatanje situacije, nego koliko toliko organizovan napor da se suzbije kritika", kazao je Janković za televiziju B92.
On je rekao da predsednik Vlade Srbije nije zadužen da procenjuje da li ima cenzure, već je za to nadležan Zaštitnik građana. Po njegovim rečima, tokom vanredne situacije "stvoren je info vakuum" u koji su se građani dobronamerno uključivali.
Sporni doktorat
Posle tvrdnji o cenzurisanju internet sadržaja i privođenja pojedinica zbog navodnog širenja panike u vezi s poplavama na blogovima i društvenim režama, usledili su i navodi da je oboren sajt na kome je objavljen tekst u kome je osporavan doktorski rad ministra unustrašnjih poslova Srbije.
Na sajtu portala Peščanik 1. juna je objavljen tekst u kojem se ukazuje na ozbiljne indicije da je deo doktorata Nebojše Stefanovića plagijat, a prema rečima urednice tog portala Svetlane Lukić, sajt je oboren pošto je objavljen taj tekst. Sajt Peščanika od je 2. juna ponovo bio dostupan.
"Peščanik.net je oboren hakerskim DOS napadom koji se odvija velikim brojem pristupa na sajt istovremeno. Neuobičajeno velika poseta počela je od kada smo objavili tekst, negde između 16 i 17 sati, i napad traje sve vreme, podignemo sajt, oni ga obore i tako stalno", rekla je Svetlana Lukić agenciji Beta.
Taj portal je 2. juna objavio da su ti hakerski napadi stizali sa servera privatnog univerziteta Megatrend, kao i sa drugih adresa iz zemlje, regiona i sveta.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je 2. juna da je pokrenulo istragu, na zahtev Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, povodom sprečavanja i ograničavanja pristupa internet sajtu Peščanik (www.peščanik.net). "Istraga se sprovodi u cilju identifikacije izvršioca krivičnog dela sprečavanje i ograničavanje pristupa javnoj računarskoj mreži", navodi se u saopštenju MUP-a.
Nebojša Stefanović je juna 2013. godine odbranio doktorat na Megatrend univerzitetu u Beogradu na temu "Nova uloga strategijskog menadžmenta u upravljanju lokalnom samoupravom (primer grada Beograda)".
U tekstu objavljenom na Peščaniku autori Uglješa Grušić (docent, Univerzitet u Notingemu), Branislav Radeljić (vanredni profesor Univerzitet Istočni London) i Slobodan Tomić (doktorant, Londonska škola ekonomije i političkih nauka) tvrde da postoje ozbiljne indicije da je u radu mnogo plagijata i da je naslovna tema promašena.
Nema procedure da se utvrdi plagiranje
Predsednica nacionalnog saveta za nauku Vera Dondur izjavila je 2. juna da u Srbiji ne postoji precizne procedure kojom bi se utvrdilo da li je nečiji doktorski rad plagijat, niti postoje zakonske posledice ako je tako. "To ostaje na nivou etičkih tela samih univerziteta", kazala je Dondur agenciji Beta i podsetila na načelo autonomije univerziteta.
Po njenim rečima, kada je reč o ovoj vrsti problema i plagiranju naučnih radova, ne postoji velika razlika između privatnih i državnih univerziteta. "Nijedan segment društva nije imun na takve stvari", kazala je Dondur.
Ona je podsetila da je upravo Nacionalni savet za nauku izdejstvovao da se revidira spisak čaopisa u kojima se mogu objaviti naučni radovi neophodnih za priznavanje doktorata.
Rektor Univerziteta Megatrend Mića Jovanović izjavio je 2. juna da je doktorska disertacija ministra unitrašnjih poslova Nebojšse Stefanovića "apsolutno autentično naučno delo".
"Nemamao nameru da utvrđujemo da li je reč o plagijatu, pošto je to već utvrđeno pre nego što je Stefanović branio disertaciju", kazao je Jovanović i dodao da će biti formirana komisija koja će se baviti "odbranom Univerziteta Megatrend, kao i Nebojse Stefanovića".
Transparentnost Srbija ocenila je 2. juna da je problem sumnjivih diplome državnih funkcionera posledica neadekvatne provere u visokoškolskim ustanovama, ličnih motiva ali i korupcije.
"Nije prvi put da se u Srbiji pokrene pitanje sumnjivih diploma državnih funkcionera, bilo da je reč o državnim ili o privatnim fakultetima. Jedna dimenzija problema je svakako pitanje validnosti provere koja se odvija ili bi trebalo da se odvija u samim visokoškolskim ustanovama, a koja očigledno ne funkcioniše kako treba", navela je ta organizacija.
Druga dimenzija je, kako navodi Transparentnost, pitanje motiva, odnosno kada je nekom službeniku, lekaru, profesoru i slično potrebna diploma radi zapošljavanja ili napredovanja u karijeri.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|