Budući premijer Aleksandar Vučić je u ekspozeu o programu buduće Vlade Srbije 27. aprila najavio da će do kraja leta biti donet paket tri medijska zakona čiji osnovni cilj su slobodni i nezavisni mediji. Samo proglašenje nove vlade je, međutim, obeleženo sukobima sa medijima zbog odluke o ograničavanju prenosa zakletve ministara na samo pet snimatelja i zbog napada na javni servis RTS. Na kraju je, nakon protesta medija i njihovih udruženja, svim medijima dozvoljeno da snimaju i fotografišu polaganje zakletve članova nove vlade.
Vučić je najavio dugo očekivane medijske zakone, koji su i jedan od zahteva EU koji je slobodu medija postavio kao jedan od prioriteta u proširenju.
Predlažući svoj ekspoze u parlamentu, on je kazao da država mora da se povuče iz vlasništva u medijima i dodao će Radio-televizija Srbije i Radio-televizija Vojvodine funkcionisati kao javni servisi u razvijenim evropskim zemljama.
"Javni servisi će biti lokomotiva slobodnog informisanja. Ostvarićemo istinsku samostalnost javnih servisa", rekao je on.
Vučić je kazao da nova vlada neće dovoditi u pitanje započete istrage o ubistvima novinara.
"Novinari moraju da se osećaju slobodnim da istražuju. Počeli smo da privodimo izvršioce ubistva Slavka Djuruvije, ali moramo raditi i na rešavanju ubistva svih drugih novinara", istakao je Vučić.
Najavio je da će uskoro biti usvojeni zakoni o zaštiti uzbunjivača i reklamiranju, u skladu sa evropskim propisima.
Sloboda medija: suštinski ili deklarativno
Zalaganje za slobodu medija je na dan zvaničnog formiranja nove vlade doveden u pitanje.
Skupština Srbije je, naime, saopštila da zakletvu novih ministara mogu da snime i fotografišu Rojters, TV Pink, Infobiro, Tanjug i službe parlamenta i vlade, što je izazvalo negodovananje novinara na terenu, ali i reakciju medijskih udruženja.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) ocenilo je da je ta odluka neprihvatljiva jer vodi ka "stvaranju atmosfere u kojoj bi državni organi mogli da biraju kojim medijima će omogućiti praćenje događaja od javnog interesa".
NUNS oštro protestuje zbog te odluke, o kojoj su javnost izvestili mediji čijim snimateljima je zabranjen pristup, i poziva Skupštinu Srbije da je izmeni i omogući prisustvo snimatelja svih medija.
Skupština Srbije javnosti bi, takođe, trebalo da objasni kojim se kriterijumima rukovodila kada je odlučivala o tome koji će mediji moći da snimaju polaganje zakletve novih ministara, naveo je NUNS.
Agenciji Beta u Skupštini Srbije rečeno je da je odluka o tome ko će moći da fotografiše i snima doneta u dogovoru predstavnika parlamenta i članova kabineta dosadašnjeg potredsednika Vlade i budućeg premijera Aleksandra Vučića.
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković izjavila je na kraju da će svim medijima biti dozvoljeno da snimaju i fotografišu polaganje zakletve članova nove vlade. Ona je to rekla na primedbu šefa poslaničke grupe Nove demokratske stranke (NDS) Marka Đurišić da svim medijima treba dozvoliti da snimaju polaganje zakletve.
Sukob sa javnim servisom
Udruženje novinara Srbije (UNS) i NUNS takođe su reagovali zbog saopštenja Srpske napredne stranke (SNS) u kom se tvrdi da Radio-televizija Srbije (RTS) "služi kao svakodnevni poligon za prljave napade na predsednika SNS-a Aleksandra Vučića".
U saopsstenju UNS je ocenio da "takva optuzzba, bez navodjenja bilokog primera navodne 'prljave kampanje', predstavlja klasičan vid pritiska na RTS i slobodu medija u Srbiji, kao i zastrašivanja novinara".
NUNS je naveo da takav nastup vladajuće stranke vraća Srbiju u vreme kada su mediji bili "ili apsolutno poslušni, ili su se držali svoje uređivačke politike rizikujući opstanak, pa i živote novinara i urednika".
"Ne postoje pogrešna pitanja, postoje samo pogrešni odgovori, a jutrošnje saopštenje SNS-a jedan je od najlošijih 'odgovora' koji je iz vrha vlasti stigao u proteklih nekoliko godina", ocenio je NUNS i podsetio vladajuću stranku da ni država ni drugi centri moći nemaju pravo da se mešaju u uređivačku politiku medija.
Udruženje je navelo da odgovarajuće zakonske norme predviđaju slobodnu uređivačku politiku javnog servisa i pozvalo Republičku radiodifuznu agenciju, koja je zadužena za elektronske medije, da pažljivo razmotri ovaj slučaj i preduzme mere u skladu sa zakonom kako bi zaštitila nezavisnost javnog servisa.
"Dodatni razlog za zabrinutost javnosti jeste činjenica da SNS u saopštenju uopšte nije navela na koju emisiju tačno misli i šta joj se konkretno ne dopada, zadržavši se na paušalnoj opceni da RTS želi da 'unizi vladu i Aleksandra Vučića'", piše u saopštenju.
NUNS je istakao da ne vidi drugi razlog za ovakav pristup osim namere da se svim novinarima i urednicima stavi do znanja da vode računa o tome šta pišu, govore i pitaju.
"To otvara put za novo jačanje ionako preterano prisutne autocenzure", ocenio je NUNS.